Izraelský premiér Ariel Šaron | foto: Ronen Zvulun, Reuters

Šaron po mrtvici bojuje o život

  • 654
Izraelský premiér Ariel Šaron bojuje v jeruzalémské nemocnici Hadassa o život. Ve středu prodělal těžkou mrtvici, je v kritickém stavu. Lékařům se během mnohahodinové operace podařilo zastavit masivní krvácení do mozku. Státník je udržován v umělém spánku a napojen na respirátor.

ČTĚTE TAKÉ:
Šarona dohnal před volbami korupční skandál

"Premiérův stav je stále kritický, ale stabilizovaný," řekl odpoledne novinářům ředitel nemocnice Šlomo Mor-Josef. Dodal, že Šaron zůstane "nejméně příštích 24 hodin v hlubokém spánku a napojen na dýchací přístroj".

Nakolik je státníkův mozek poškozen a jaké má šance na uzdravení, lékař nesdělil. Některé arabské sdělovací prostředky už oznámily, že Šaron zemřel.

Sedmasedmdesátiletý Šaron byl hospitalizován ve středu večer poté, co utrpěl vážnou mozkovou příhodu. Lékaři ho ihned začali operovat a snažili se mu z mozku odsát krevní výron.

To se jim ani po šestihodinové operaci nepodařilo, a tak se premiér po vyšetření počítačovou tomografií (CT) vrátil zpět na operační sál. "Předpokládáme, že zákrok potrvá několik dalších hodin. Premiér je uspaný a na dýchacím přístroji. Dá se říct, že jeho stav je vážný," oznámil brzo ráno šéf nemocnice.

"Vyšetření počítačovou tomografií ukázalo, že se krvácení podařilo zastavit," řekl před půl devátou SEČ ředitel nemocnice Šlomo Mor-Josef."Premiér byl převezen na pozorování na jednotku intenzivní péče. Jeho životní funkce jsou stabilizovány, stav je však stále kritický," dodal.

Podle televizní stanice Channel 2 má Šaron ochrnutou dolní polovinu těla a do nemocnice ho přenesli na nosítkách. Odborníci soudí, že jeho život může být v ohrožení.

Ve čtvrtek měl jít na plánovanou operaci srdce
Nevolnost postihla premiéra na rodinném ranči v Negevské poušti nedaleko města Beerševa. Odpočíval tam před plánovaným čtvrtečním chirurgickým zákrokem.

Hodinovou cestu z ranče do nemocnice absolvoval sanitkou a nikoli vrtulníkem. Lékaři se domnívají, že vážná mozková příhoda se patrně rozvinula právě cestou v sanitce.

Podle internetové verze listu Haarec byli se Šaronem na ranči i synové Gilad a Omri. Premiér si podle nich postěžoval, že cítí tlak na hrudníku, a sám požádal o převoz do nemocnice. Synové ho doprovázeli a Šaron podle nich během cesty telefonoval.

Lehká mrtvice postihla Ariela Šarona už 18. prosince loňského roku. Podle lékařů ale nenechala na jeho zdraví žádné následky. - více zde

Při testech však doktoři zjistili, že Šaron trpí lehkou srdeční vadou - a právě tu mu měli ve čtvrtek odstranit. Katetrem chtěli uzavřít malou dírku v srdci, která byla zřejmě příčinou Šaronovy nedávné mozkové slabosti.

V Izraeli se od rána spekuluje o nastalé politické situaci, protože Izrael čekají v březnu parlamentní volby a země má nyní přechodnou vládu. Šaronovy pravomoci převzal na 100 dní dosavadní vicepremiér Ehud Olmert.

Smrt Ariela Šarona nebo jeho dlouhodobá nezpůsobilost by nevyhnutelně otřásla politickou situací na Blízkém východě, poznamenala agentura Reuters.

Kdo je Ariel Šaron

Ariel Šaron (rodným jménem Ariel Scheinermann) se narodil 27. února 1928 v mošavu Kfar Malal na území dnešního Izraele.

Více než 25 let sloužil v izraelské armádě a získal hodnost generálmajora. Jeho vojenská kariéra byla bohatá. Účastnil se takřka všech izraelsko-arabských konfliktů. Byl považován za jednoho z nejlepších vojenských taktiků v relativně krátké historii izraelské armády.

Jeho kariéra však měla i své stinné stránky. Kvůli masakru v libanonských táborech Sabra a Šatila v září 1982 odstoupil z čela ministerstva obrany. Libanonští radikálové tehdy zabili na tři tisíce civilistů jako odvetu za smrt prezidenta Bašíra Džamáíla.

Do politiky vstoupil Ariel Šaron v roce 1973, kdy se poprvé stal poslancem Knessetu (izraelský parlament). Během posledních 25 let vedl několik izraelských ministerstvev. V roce 2001 se stal izraelským premiérem.

V dobách vlády premiéra Ehuda Baraka se v květnu 1999 dostal do čela strany Likud. O dva roky později usedl v premiérském křesle. Jeho nejvýraznějším činem bylo stažení židovských osadníků z pásma Gazy.
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video