Na podzim byli Topolánek se Sarkozym velcí přátelé. Dnes se naoko přou - kvůli svým domácím voličům.

Na podzim byli Topolánek se Sarkozym velcí přátelé. Dnes se naoko přou - kvůli svým domácím voličům. | foto: Reuters

Sarkozymu summit osladíme, slibují Češi

  • 107
Tak dlouho volal francouzský prezident po summitu k hospodářské krizi, až se dočkal. Líbit se mu ale asi nebude. Český premiér chce totiž na mimořádném jednání sedmadvacítky kolegy přesvědčit, aby se jejich země vyhnuly ochranářským opatřením. Ta přitom nejhlasitěji podporuje právě Francie.

Francouzské předsednictví sice skončilo 31. prosince, vliv země galského kohouta ale stále trvá, přiznal premiér Mirek Topolánek ve vládním on-line rozhovoru.

Sám tlaku podlehl, když vyslyšel prezidenta Nicolase Sarkozyho, který přes média do Prahy vzkazoval, že je české předsednictví příliš pasivní.

Ministr pro záležitosti EU Alexandr Vondra se sice ještě před několika dny bránil slovy, že místo schůzování české předsednictví tvrdě pracuje, nakonec ale Topolánek ustoupil a oznámil, že svolá summit do Bruselu.

Jednání bude věnováno zejména plánům na obnovu krizí postižené evropské ekonomiky, jak si západní velmoci přály. Hovoří se o termínu do konce února, přesné datum ale Topolánek domluví na dnešní návštěvě v Bruselu.

Francie ohrožuje zásady EU, míní Češi

Když už ale summit musí být, chtějí ho Češi obrátit proti Sarkozymu a jeho "nápadům". "Sarkozy chtěl marketingovou akci pro voliče a my se to pokusíme trochu obrátit proti němu," připustil podle Hospodářských novin nejmenovaný český diplomat.

Češi totiž chtějí na summitu kritizovat ochranářská opatření, kterými jednotlivé země Unie kvůli krizi vyhrožují. Nejvíce přitom panikaří právě Francie. Svým protekcionismem tak ohrožuje zásady, kterými se Unie chlubí - volný pohyb zboží a kapitálu.

Minulý týden například Sarkozy kritizoval, že francouzská firma přesunula výrobu aut do Česka. Topolánek, který je jinak prezidentovým velkým spojencem, se ihned ohradil. Dnes připustil, že si oba mohli přestřelku odpustit. - čtěte zde více o výrocích Sarkozyho

Podle Topolánka byly Sarkozyho proklamace určeny spíše francouzskému publiku než zbytku EU. Do stejného ranku ale patří i Topolánkovy výroky o tom, že francouzský prezident ohrožuje svými slovy ratifikaci Lisabonské smlouvy. I to je vzkaz spíše do českých euroskeptických řad před volbami než do EU, ve které český premiér vystupuje jako zastánce smlouvy.

Češi kritizují francouzského prezidenta

Český premiér trvá na tom, že se Unie musí ochranářským opatřením ubránit. A Češi na sebe tento úkol vezmou. "Pokud výsledkem naší přestřelky bude dohoda na neformálním summitu Evropské rady, který míním svolat, že nebudeme používat tento způsob mediální soutěže a zamezíme protekcionismu, splní tato přestřelka účel," uvedl Topolánek.

"Mandát vést EU máme my a budeme permanentně upozorňovat na vybočení jednotlivých evropských politiků ze společného rámce, z dohodnutých pravidel, z evropské pozice," řekl také. A aby nebylo pochyb o tom, koho myslí, jmenoval výslovně i Nicolase Sarkozyho.

Ne náhodou si totiž Česko vybralo za své předsednické motto slogan "Evropa bez bariér". Proto se Praze návrhy, kterými by se země EU uzavíraly jedna před druhou, nelíbí. Takové snahy mohou podle Česka zpomalit a ohrozit obnovu evropské ekonomiky.

"Francouzský prezident chce hájit zájmy své země, já jako český premiér a předseda Evropské rady budu hájit princip ´stejná pravidla pro všechny´," uvedl ve svém prohlášení Topolánek.

Na Sarkozyho se ostatně v Česku snesla vlna kritiky i z jiných stran. Nepřímo se proti jeho výrokům ohradil i prezident Václav Klaus. Ten je navíc dnes na návštěvě v Paříži, dá se proto očekávat, že si nenechá ujít příležitost ochranářství západních zemí kritizovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video