Libyi čekají velkolepé oslavy 40. výročí revoluce, jež vynesla k moci Muammara Kaddáfího

Libyi čekají velkolepé oslavy 40. výročí revoluce, jež vynesla k moci Muammara Kaddáfího | foto: Profimedia.cz

Sarkozy přijede slavit Kaddáfího výročí, tvrdila Libye. Paříž to popřela

  • 6
Libye chystá velkolepé oslavy čtyřicátého výročí revoluce, která vynesla k moci Muammara Kaddáfího. Tripolis sezval podle deníku The Times lídry téměř všech zemí a čeká, že jich dorazí desítky. Tamní zdroje uvedly, že slavit přijede třeba ruský prezident Medveděv nebo šéf Francie Sarkozy. Moskva i Paříž to ale popřely. Kaddáfí se naopak v září chystá do USA.

Velkolepé oslavy začnou v úterý a potrvají šest dní. Na programu jsou koncerty nebo třeba pouštní show s tisíci velbloudy a čtyřiceti horkovzdušnými balony, napsaly britské The Times.

Muammar Kaddáfí pozval desítky hlav států. Přijede ruský prezident Medveděv a premiér Putin, francouzský prezident Sarkozy, španělský královský pár, desítky lídrů afrických zemí, uvedly libyjské zdroje. Ale není to tak docela pravda. Minimálně v případě Medveděva, Putina a Sarkozyho je jasné, že s Kaddáfím slavit nebudou.

"Dmitrij Medveděv byl pozván, ale už má připravený jiný program," uvedl dnes pro agenturu Interfax zdroj z ruské vlády. Stejně je na tom Putin - v době libyjských slavností si bude v polském Gdaňsku připomínat výročí začátku druhé světové války. "Tato návštěva byla již dojednána," řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

A Sarkozy? "Prezident v úterý do Tripolisu nepojede," oznámil Elysejský palác. Francie prý na oslavách zastoupena bude, ale ještě se nerozhodlo, na jaké úrovni.

Berlusconi přijede, ale slavit nebude

Do Libye jede italský premiér Silvio Berlusconi. Přicestuje prý v neděli u příležitosti výročí první smlouvy o přátelství mezi oběma zeměmi. Na samotných oslavách žádný zástupce Itálie nebude, uvedla vláda.

Přítomen by měl být naopak súdánský prezident Bašír, na něhož vydal Mezinárodní trestní soud zatykač kvůli obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v provincii Dárfúr.

Libyjské oslavy se konají v době, kdy je Tripolis v centru pozornosti. Důvod? Atentátník z Lockerbie Abdal Basat Muhammad Midžrahí. Muž, který byl jako jediný odsouzen za teroristický útok na letadlo společnosti PanAm z prosince 1988, při němž zemřelo 259 lidí na palubě a 11 dalších ve skotském městečku Lockerbie, kam se stroj zřítil.

Midžrahí dostal v roce 2001 doživotí, které si měl odpykat ve skotském vězení. Ale skotská vláda ho minulý týden propustila ze soucitu. Midžrahí má totiž rakovinu prostaty v konečném stádiu a podle lékařů mu zbývá jen pár měsíců života.

Kaddáfí vítá v Libyi Midžrahího (21. srpna 2009)

A Tripolis mu místo decentního, pokud možno nápadného návratu uchystal vskutku hrdinské přivítání . Na letišti na něj čekal Kaddáfího syn, sám Kaddáfí za propuštění poděkoval "skotským a britským přátelům". Svět se zlobí a ptá se: Jak se asi mohou cítit pozůstalí po obětech teroru? - více o skandálním přivítání Midžrahího v Libyi se dočtete zde

Dřív lotr, teď spojenec

Muammar Kaddáfí se k moci dostal v roce 1969 svržením libyjského krále. V 80. letech byl považován za jednoho z nejvýraznějších sponzorů terorismu. Jeho země za to byla v mezinárodní izolaci, z níž se vymanila až v posledních letech, kdy Kaddáfí otočil, terorismus odsoudil, vzdal se vývoje zbraní a vyplatil odškodné pozůstalým po obětech Lockerbie.

Teď jezdí po světě, setkává se s nejvyššími politiky a na podzim míří do New Yorku na Valné shromáždění OSN. Což pobuřuje rodiny obětí teroru. - čtěte Kaddáfí jede do USA, pozůstalí po obětech Lockerbie zuří

Jak se americké město proti Kaddáfímu vzbouřilo

Už za pár týdnů může rabín Shmuley Boteach zažít skutečný šok. Snad aby se 23. září raději ani nedíval z okna. Reálně mu totiž hrozí, že spatří libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, jak stanuje jen pár metrů od jeho vlastního trávníku.

Pro všechny obyvatele města Englewood, jež leží vzdušnou čarou jen necelých dvacet kilometrů od Manhattanu, je taková možnost noční můrou už dnes. "Lidé jsou rozběsnění, že toho, kdo financoval terorismus, toho, kdo před pár dny přivítal usvědčeného teroristu jako hrdinu, by měli přivítat na naší půdě, že by měl bydlet v našem městě," řekl včera agentuře AP englewoodský starosta Michael Wildes.

Kaddáfího stan v zahradách římské vily

Zatím není nic jistého. Polepšený libyjský excentrik, kterého vzal Západ před pár lety na milost, když se vzdal podpory terorismu, má vůbec poprvé zavítat na americkou půdu koncem září, aby se zúčastnil Valného shromáždění OSN. Usmyslel si, že i v Americe zůstane beduínem. Chce nechat rozbít svůj luxusní klimatizovaný stan před domem, který v Englewoodu vlastní libyjská ambasáda.

Všichni z toho nápadu šílí. Místní obyvatelé, převážně členové pravověrné židovské komunity, i politici. Nedávné propuštění atentátníka z Lockerbie odpor ke Kaddáfímu ještě víc rozdmýchalo. "Kaddáfí může být ujištěn, že tu není vítaný," prohlásil pro Reuters Frank Lautenberg, senátor za New Jersey. Vyzval ministerstvo zahraničí, aby diktátorovi zakázalo vzdalovat se od sídla OSN v New Yorku.

"Vždyť v New Jersey žijí pozůstalí po mnoha obětech letu PanAm (většina obětí byli Američané)," napsal v otevřeném dopise ministryni zahraničí Hillary Clintonové. "Myslím, že se nijak nezměnil," řekl Boteach televizi CNN. "Pořád miluje teroristy a vítá je jako hrdiny. Je to podvodník, nechci, aby se on či jeho bodyguardi motali kolem mého domu."

Zdroj: MF DNES

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video