Nicolas Sarkozy s Vladimirem Putinem

Nicolas Sarkozy s Vladimirem Putinem | foto: Reuters

Sarkozy je v Moskvě a ptá se: Co dál, pane Putine?

  • 21
Pár západních politiků včera jistě závidělo Nicolasovi Sarkozymu. Mohl totiž mezi čtyřma očima položit Putinovi zásadní otázku: "Pane prezidente, budeme vám za půl roku říkat pane premiére?" I pokud mu Putin odpoví, Sarkozy si to nejspíš nechá pro sebe. O takových věcech se na veřejnosti nemluví.

Francouzský prezident se včera stal prvním západním politikem, který Kreml navštívil od dramatického zvratu na ruské scéně: minulý týden Putin připustil, že by se mohl v budoucnu stát předsedou vlády a vyměnit prezidentský úřad za post premiéra. - více zde

Od té doby se politici i politologové předhánějí ve spekulacích, zda je o tom opravdu rozhodnuto a svět už si může začít zvykat na Rusko dál řízené Putinem s trochu jiným titulem.

"Opravdu hodně lidí je přesvědčeno, že vše je zcela jasné a Putin se stane premiérem,“ konstatuje respektovaný ruský politolog Andrej Rjabov. "Já si tím ale ani zdaleka tak jistý nejsem, vše může dopadnout úplně jinak,“ řekl včera MF DNES.

Vladimir Putin

Příští rok v březnu čekají Rusko prezidentské volby, Putin nemůže kandidovat potřetí, a politici i diplomaté proto již dlouho dobu spekulují, co se v tom měsíci vlastně stane.

Původně se zdálo pravděpodobné, že Putin dosadí do prezidentského úřadu nějakého loajálního spojence a bude nadále zpovzdáli tahat za nitky, například z funkce šéfa Gazpromu. Jeho pečlivě připravená zmínka o možném premiérování však minulý týden debaty nečekaně změnila.

Co tedy bude dál? Existuje několik scénářů dalšího vývoje:

1. Putin, který má ve své zemi obrovskou moc, na sebe polooficiálně přetáhne většinu pravomocí, za něj zvolený prezident bude bezvýznamnou loutkou a pro Rusko ani svět se vlastně moc nezmění. Putin bude dále vládnout, pouze z jiné místnosti. "Na papíře to vypadá prostě, ale zase tak jednoduché to není, bylo by třeba provést přinejmenším několik ústavních změn,“ tvrdí však o této variantě politolog Rjabov.

2. Druhá varianta je mezi experty ještě oblíbenější. Onen dočasný "loutkový prezident“ by po určité době odstoupil z funkce a premiér Putin by se zcela v souladu s ústavou stal prezidentem.

3. Podle třetího scénáře to bude tak, jak to už v Rusku často chodí: nějak úplně jinak. "Putin se vůbec premiérem stát nemusí,“ opakuje Rjabov. "Oznámení, že povede prokremelskou stranu Jednotné Rusko do voleb, může znamenat, že chce ovlivňovat dění z postu vlivného stranického šéfa,“ konstatuje Rjabov. Zkrátka, situace je nejistá a to mnohé utvrzuje v přesvědčení, že příští měsíce opravdu mohou přinést nové vlny nestability.

"Přichází nová epocha, která ve své podstatě znamená návrat k sovětské minulosti,“ nechal se slyšet šachový velmistr Garri Kasparov, který patří k nejhlasitějším Putinovým kritikům a chce dokonce proti němu kandidovat ve volbách.

V sázce je hodně
Obavy před posilováním Putinovy vlády však dávají najevo i jeho bývalí blízcí spolupracovníci. "Koncentrace moci v rukou jednoho muže překoná nejen cokoliv z minulých šestnácti let, ale také období posledních desítek let SSSR,“ citovala agentura AP Andreje Illarionova, někdejšího prezidentova ekonomického poradce.

Temná výstraha před nestabilitou se včera též dosti nečekaně objevila v listu Kommersant, v němž šéf úřadu pro boj s narkotiky Viktor Čerkesov varoval před něčím, před čím se jen tak v ruských médiích nevaruje: před probíhajícím konfliktem různých složek tajných služeb. "Nikdo v této válce nemůže vyhrát,“ napsal. "A v sázce je hodně.“

Sarkozy volil mezi diplomacií a tvrdostí

Poslední dobou často naznačoval, že vůči Rusku je třeba přitvrdit, jednou dokonce obvinil Moskvu z brutality při zneužívání zásob ropy a plynu. Včera francouzský prezident Sarkozy přijel do Moskvy na ostře sledovanou návštěvu a pozorovatelé čekali, jaký tón bude jeho návštěva mít.

"Rusko je zpět na světové scéně," řekl Sarkozy v rozhovoru pro denník Rossijskaja gazeta. Dodal ovšem, že i proto by se Moskva "měla chovat s odpovědností vyplývající z legitimní touhy být velmocí".

Hlavní jednání proběhnou až dnes, už včera se ovšem Sarkozy s Putinem poprvé setkali na oficiální večeři. "Francie byla, je a doufám, že i bude, jedním z našich klíčových partnerů v Evropě a ve světě," prohlásil Putin při prvním setkání. "Naše vztahy se vyvíjejí úspěšně," dodal.

Diplomaté včera s napětím sledovali, co z jednání vyplyne. K "povinným" tématům patřily další Putinovy plány na domácí i zahraniční scéně, spor Západu s Íránem i spolupráce v energetické oblasti. Francouzský tisk též spekuloval, zda dá Sarkozy najevo znepokojení nad posilováním autoritářských tendencí v Putinově Rusku.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video