Nicolas Sarkozy a Muammar Kaddáfí.

Nicolas Sarkozy a Muammar Kaddáfí. | foto: Pascal Rossignol, Reuters

Sarkozy dělá v Libyi tečku za „bulharským případem“

  • 14
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyrazil do Libye, aby nastartoval novou etapu vztahů mezi severoafrickou zemí a Západem. A také aby pomohl francouzským společnostem uzavřít v ropném státě lukrativní kontrakty. Jeho schůzka s Kaddáfím je symbolickou tečkou za dramatem bulharských zdravotníků.

Francie a Libye při Sarkozyho návštěvě podepsaly dohodu o spolupráci při jednom nukleárním projektu.

"Cílem je instalovat v Libyi jaderný reaktor, který by zajišťoval energii na získávání pitné vody odsolováním té mořské," uvedl jeden ze Sarkozyho poradců. Jednotliví ministři podepsali i dohody o kooperaci v oblastech vzdělávání a vědy.

Kaddáfí ukázal hostovi zničený dům
Sarkozy se setkal s libyjským vůdcem Kaddáfím ve stanu v areálu jeho rezidence v metropoli Tripolisu. Sarkozy prohlásil, že chce pomoci Libyi dostat se zpět do "orchestru národů". "Jsem šťastný, že jsem ve vaši zemi a mohu mluvit o budoucnosti," napsal Sarkozy do pamětní knihy v Kaddáfího sídle.

Kaddáfí také Sarkozymu ukázal trosky svého bývalého sídla v centru města. Dům byl ponechán v rozvalinách, aby připomínal americký letecký útok z roku 1986. Při něm zahynulo čtyřicet lidí včetně Kaddáfího adoptivní dcery Hanny. Tehdejší americký prezident Reagan útok nazval odplatou za atentát na berlínskou diskotéku, který nepřežili tři lidé včetně jednoho Američana. Reagan z útoku obviňoval právě Libyjce.

Pomohlo propuštění sester
Sarkozyho návštěva v Libyi je začátkem usmiřování pouštní země se Západem. Zlepšení vztahů má pomoci konec kauzy bulharských zdravotníků vězněných v Libyi.

Případ vyvrcholil včera, kdy pět zdravotních sester a lékař - původem Palestinec - nasedli v Tripolisu do letadla a odcestovali do Sofie. Tam se sotva přivítali se šťastnými příbuznými a už jim prezident Parvanov udělil milost. - více zde

Zdravotníci strávili posledních osm let v libyjském vězení. Tamní soudy je opakovaně poslaly na smrt za to, že v 90. letech údajně nakazili 426 libyjských dětí virem HIV. Zdravotníci se bránili, že z nich Libyjci přiznání dostali mučením.

Šestice cestovala domů francouzským speciálem, na jehož palubě je doprovázela i prezidentova manželka Cecilia Sarkozyová. Ta se o jejich propuštění zasazovala přímo v Tripolisu.

Sladká slova. A obchody
Nicolas Sarkozy, který obývá Elyssejský palác jen něco přes dva měsíce, chce prý Libyi pomoci znovu se zařadit do mezinárodního společenství. Kaddáfího režim strávil desítky let v izolaci, která se začala uvolňovat až po roce 2003, kdy plukovník vyhlásil konec s vývojem zbraní hromadného ničení. Úplné normalizaci vztahů ale bránil právě případ bulharských zdravotníků, jejichž nevinu potvrdili i nezávislí experti.

Sarkozy však do Libye nejel jen sladce hovořit. Jeho zájmy jsou i obchodní. "Samozřejmě, že tam uzavřou nějaké kontrakty," řekl v Londýně žijící odborník na Libyi Saad Djebbar. "Budou se týkat ropy, plynu i infrastruktury,“ dodal s tím, že kdyby se byl francouzský prezident neangažoval v případu zdravotníků, jeho zemi by průnik na libyjský trh trval ještě dlouho.

Vztahy mezi Francií a Libyí se pokazily po útoku na francouzské letadlo v roce 1989, z něhož Paříž v nepřítomnosti obvinila šest Libyjců. Tripolis tehdy odmítl jakoukoliv zodpovědnost. Sarkozy už byl v Libyi v říjnu 2006, ještě jako ministr vnitra. Ovšem tehdy sestry a lékař seděli ve vězení, odsouzeni na smrt.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video