Pákistánští mladí voliči si myslí, že šaría je lepší než demokracie.

Pákistánští mladí voliči si myslí, že šaría je lepší než demokracie. | foto: Profimedia.cz

Demokracii ne, raději šaríu, svěřili se mladí Pákistánci v průzkumu

  • 96
Mladí Pákistánci nemají demokracii příliš v lásce. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu organizace British Council, který ukázal, že více než polovina z nich by raději žila striktně pod islámským náboženským právem šaría.

Více než polovina z pěti tisíc dotazovaných Pákistánců ve věku 18 až 29 let uvedla, že demokracie rozhodně není tím správným právním systémem pro jejich zemi. Celých 94 procent pak věří, že Pákistán se od roku 2007, kdy proběhl předešlý průzkum, vydal špatným směrem. Nejlepším politickým systémem je podle dotazovaných islámské náboženské právo šaría kombinované s dozorem armády, píše BBC

Pákistánci v tomto věkovém rozpětí tvoří téměř třetinu z registrovaných voličů. Zahraniční pozorovatelé proto varují, že právě tito voliči budou hlavní silou v nadcházejících květnových volbách, a budou tak formovat podobu země v následujících letech.

Z průzkumu mimo jiné vyplývá, že mladí lidé mnohem více věří armádním složkám než samotné vládě, kterou na prvním místě uvedlo pouhých 13 procent lidí. Téměř tři čtvrtiny mladých pak tvrdí, že se mají hůře než před pěti lety.

Mladí Pákistánci překvapili

Nové výsledky průzkumů jsou podle odborníků překvapivé zejména kvůli tomu, že šaríu prosazuje mladá generace. Islámské právo totiž v zemi již neformálně platí, podobně jako v ostatních muslimských zemích. Oficiálním a platným systémem v Pákistánu je demokracie, avšak na chod země má stále velký vliv také armáda. Přímo v právním systému jsou části šaríi zakotveny jen v segmentu rodinného práva.

Právo šaría není jasně definovaným souborem zákonů. Jedná se o právní systém založený na islámských náboženských textech. Jde v podstatě o soubor božích pravidel, jejichž konkrétní aplikace však může být různá. Zabývá se téměř každým aspektem života včetně politiky, ekonomie, bankovnictví, obchodu, rodiny, sexuality, hygieny a sociálních věcí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video