Santiniho památka je zčásti opravena

Žďár nad Sázavou - Oprava ambitu kolem hřbitova poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou koncem letošního října skončila. Celkový stav památky, která byla před sedmi lety zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO, však není dobrý - samotný kostel by potřeboval zrekonstruovat interiér, fasády a střechu. Háčkem jsou však peníze.

Samotný kostel byl částečně rekonstruován před zhruba dvaceti lety. Rekonstrukci ambitu, části vzácné Santiniho památky ze sedmnáctého století, zajišťoval žďárský okresní úřad. Přímá investice spolkla kolem padesáti milionů korun a i přes komplikace byla nakonec oprava, která začal v roce 1996, provedena v termínu.

Opravu ambitu mělo ze dvou třetin financovat ministerstvo kultury, třetina peněz měla přijít z kasy okresního úřadu. "Slíbené státní peníze však zprvu k dispozici nebyly. V prvních letech proto okres táhl financování sám," vysvětlil před časem vedoucí referátu regionálního rozvoje okresního úřadu Jaroslav Dvořák.

K prvnímu lednu příštího roku přejde památka z okresního úřadu pod správu brněnského památkového ústavu, který na opravy dostává dotace z ministerstva kultury. Podle Dvořáka je však nejisté, zda se se potřebné zhruba patnácti až dvacetimilionové dotace dočká v nejbližších letech zelenohorský kostel dočká, když stát zprvu nepouštěl prostředky ani na opravu ambitu. "Možná teď nastanou problémy s financováním. Okres míval dost peněz, jak na tom ovšem budou brněnští památkáři, nevím," řekl Dvořák.

Záměr opravit unikátní Santiniho kostel je však podle něj v programu obnovy už od roku 1994. "Veškerá dokumentace ohledně této památky bude k prvnímu lednu předána do Brna. S památkáři vedeme jednání, nový vlastník by se o ni měl starat podobně," dodal k převodu vedoucí referátu regionálního rozvoje.

Kostel na Zelené hoře nemůže počítat ani s penězi z městského rozpočtu. "Je to záležitost státu. Město dalo desítky milionů korun do hřbitova, opravy tamních silnic a na projekt lesoparku kolem Zelené hory. Nyní se musí starat památkáři," vysvětlil starosta Žďáru Jaromír Brychta.

Na opravu kostela se podle Dvořáka nejdříve musí vypracovat celkový projekt. Potvrdila to i garantka Vysočiny Marta Procházková z brněnského památkového ústavu. "Jelikož je to památka UNESCO, musíme provést detailní průzkumy na její restaurování. To hned tak nebude, záleží i na tom, jestli na to dostaneme peníze a kolik," podotkla Procházková, podle níž však kostel není v havarijním stavu.

"Musíme si samozřejmě pohlídat celkovou údržbu, sem tam bude jistě třeba vyspravit trám nebo okno," míní památkářka, jež rekonstrukci odhaduje na desítky milionů korun.

Možná už příští či přespříští rok by se však opravy mohlo dočkat ornamentální dláždění podlah i krucht, na něž je už projekt zpracován. Zbytek kostela si na dotaci zřejmě počká ještě déle. "Je otázkou, jak budou památkovou péči financovat nové kraje a také co je prioritou ministerstva kultury. Vzhledem k tomu, že na Zelené hoře to nevypadá tak akutně, myslím, že peníze půjdou spíše na opravu hradu Pernštejna," soudí Procházková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video