Na 160 výsadkářů z několika zemí se zapojilo do tradiční operace "Toy Drop" v...

Na 160 výsadkářů z několika zemí se zapojilo do tradiční operace "Toy Drop" v okolí německého Kaiserslauternu, při níž se Santa snáší z nebe i s dárky na padáku | foto: U.S. Army

Santa skákal z armádního Herculesu, s dárky se snesl na padáku

  • 9
Stalo se už tradicí, že dětem amerických vojáků rozmístěných v Evropě nosí Santa dárky poněkud netradičně. Místo sobího spřežení ho nad město dopraví armádní Hercules, ze kterého se vousatý chlapík v červeném i s dárky snese na padáku.

Do tradiční operace „Toy Drop“, tedy „shozu dárků“, se letos zapojili kromě amerických vojáků také výsadkáři z Británie, Francie, Německa, Nizozemska, Polska, Estonska a Irska v rámci společného cvičení.

V oblasti německého Kaiserslauternu a americké základny Ramstein, kde žije padesátitisícová komunita amerických vojáků a jejich rodin, na padácích během týdne doručili na dva tisíce dárků. Většinou hraček, které výsadkáři sami věnovali.

„Je úžasné být Santou,“ řekl Ian Dimmick, který se letos ujal role vousatého muže v červeném, aby se na padáku snesl z armádního letounu. „Miluji děti, sám mám tři, takže to bude legrace,“ dodal před seskokem.

Tradice operace „Toy Drop“ začala původně na základně ve Fort Bragg v Severní Karolíně. Před devíti lety ji přenesli do Německa výsadkáři Matthias Gabbert a Kai Becker, kteří seskok Santy na padáku zažili během svého výcviku v USA.

Fotografie

Santa s manželkou v St. Mary na Aljašce, kam je dopravil armádní letoun C-130H...
Na 160 výsadkářů z několika zemí se zapojilo do tradiční operace "Toy Drop" v...
Na 160 výsadkářů z několika zemí se zapojilo do tradiční operace "Toy Drop" v...
Na 160 výsadkářů z několika zemí se zapojilo do tradiční operace "Toy Drop" v...

Americké velení v Evropě akci okamžitě podpořilo, protože se stala ideální příležitostí, jak spojit výcvik výsadkářů i letců s prezentací na veřejnosti. A za devět let už takto výsadkáři rozdali po celé Evropě na 20 tisíc hraček.

Doma za oceánem se americké ozbrojené síly „do pomoci Santovi“ zapojují ještě v daleko větší míře. Armádní speciály dopravují dárky například do odlehlých míst na Aljašce a již legendární záležitostí je každoroční sledování Santovy cesty prostřednictvím vojenských satelitů a radarů společné americké a kanadské národní protivzdušné obrany.

Velitelství NORAD (North American Aerospace Defense Command) takovou službu zajišťuje už šedesát let a letos pro sledování opět připravilo speciální aplikaci.

, natoaktual.cz

Video