Bývalý chorvatský premiér Ivo Sanader.

Bývalý chorvatský premiér Ivo Sanader. | foto: Reuters

Chorvatský expremiér Sanader dostal devět let vězení za korupci

  • 15
Záhřebský soud uložil devítileté vězení bývalému chorvatskému premiérovi Ivo Sanaderovi za korupci, které se dopustil v letech 2003 až 2009 v čele vlády. Sanader také přijde o majetek v hodnotě víc než 15 milionů kun, v přepočtu asi 54 milionů Kč. Expremiér si už nyní odpykává desetiletý trest za jiné korupční jednání. Zda se tresty sčítají, však není jasné.

Spolu s bývalým premiérem byli odsouzeni další čtyři členové bývalé vládnoucí strany Chorvatské demokratické společenství (HDZ). Rozsudek zatím není pravomocný, uvedla agentura APA.

Podle obžaloby vyžadovali Sanader a další politici od firem a fyzických osob finanční "dary". Získali tak nejméně devět milionů eur (přes 246 milionů Kč) přes agenturu Fimi Media, které "dárci" platili za předražené či zcela smyšlené služby. 

U Sanadera skončily asi dva miliony eur, dalších 4,2 milionu šly do černých fondů HDZ používaných na volební kampaně a 3,2 milionu byly rozděleny mezi další podezřelé a tři podniky, mezi nimiž byla i Fimi Media.

Bývalý chorvatský premiér byl označen za vůdce celé této zločinecké skupiny. Její další členy soudkyně Ivana Čaličová poslala do vězení na dobu od jednoho roku do tří let, uvedl chorvatský deník Jutarnji list. Strana HDZ, která je nyní v opozici, musí podle soudkyně zaplatit 29 milionů kun (přes 100 milionů Kč).

Je to největší korupční kauza v moderních dějinách Chorvatska, které loni v červenci vstoupilo do Evropské unie. Chorvatské demokratické společenství, které v zemi vládlo 16 z posledních 22 let, se stalo rovněž první politickou stranou, jež byla odsouzena za své korupční jednání.

Je to varování pro ostatní, řekla po verdiktu soudkyně

Čaličová uvedla, že verdikt je zároveň vzkazem politikům a politickým stranám, že korupce se nevyplácí. "Byli zvoleni, aby dodržovali zákony, nikoli aby je porušovali," dodala chorvatská soudkyně. Sanader veškerou vinu vždy popíral a tvrdil, že obvinění jsou politicky motivovaná.

"Rozhodnutí soudu je velmi důležité. Vůbec poprvé totiž trestá nelegální financování politické strany, což bude mít dlouhodobý dopad na celkové financování politiky v Chorvatsku," řekl agentuře Reuters chorvatský politolog Davod Gjenero.

Strana HDZ uvedla, že se proti verdiktu odvolá. "Jsme přesvědčeni, že jsme nevinní a odvoláme se. Nikdy nepřijmeme kolektivní odpovědnost," poznamenal šéf strany Tomislav Karamarko. Jak poznamenal politolog Gjenero, jestliže pak verdikt potvrdí i odvolací soud, pro HDZ by to mohlo znamenat, že se dostane do vážných finančních problémů.

Toto rozhodnutí však podle Gjenera nejspíš nebude vyneseno dříve, než se v Chorvatsku uskuteční příští parlamentní volby, někdy v roce 2015. Podle posledních průzkumů mají nyní nejvíce stoupenců vládnoucí sociální demokraté, strana HDZ je nicméně druhá těsně za nimi.

Expremiér Sanader si již odpykává jiný desetiletý trest, rovněž za korupční jednání. Tento případ se týkal přijetí úplatku od rakouské banky Hypo Alpe Adria Group a od maďarské ropné společnosti MOL. Původně mu hrozilo až 15 let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video