O politické budoucnosti Jiřího Paroubka a Petra Nečase rozhodnou i voliči menších stran. Když se jich dostane do Sněmovny více, rostou šance pravice, že většinu nebude mít ČSSD s komunisty.

O politické budoucnosti Jiřího Paroubka a Petra Nečase rozhodnou i voliči menších stran. Když se jich dostane do Sněmovny více, rostou šance pravice, že většinu nebude mít ČSSD s komunisty. | foto: Koláž - iDNES.cz

Šanci pravice na vládu určí malé strany. Strategie „přemluv bábu“ nefunguje

  • 1253
Budoucnost Jiřího Paroubka a Petra Nečase mají v rukou voliči menších stran. A jazýčkem na vahách budou podle specialistů agentur STEM, CVVM a Factum Invenio nejspíš lidovci, kteří hrají o přežití v parlamentu. Bez šesté strany ve Sněmovně má větší šanci levice. Strategie "přemluv bábu" k volbě pravice podle expertů nefunguje.

Předvolební průzkumy veřejného mínění se výrazně liší, více než obvykle. Podle agentury CVVM je rozdíl mezi nejsilnějšími stranami - ČSSD a ODS - 11,5 procenta. Naproti tomu Factum Invenio v průzkumu pro MF DNES předpovídá rozdíl jen 3,4 procenta. (Levice už nemá většinu, ODS posiluje, ukázal poslední předvolební průzkum)

Různé průzkumy předvídají, že v parlamentu bude pět až sedm stran. Některé tvrdí, že bude mít většinu levice (ČSSD s komunisty), jiné říkají naprostý opak. Jak je to možné?

Klíčem pro hledání většiny může být výsledek lidovců

"Jestli bylo někdy obtížné předvídat volební výsledek, tak je to letos. Máme tu dvě nově kandidující strany s reálnými šancemi - TOP 09 a Věci veřejné a hodně váhající voliče. Pokud by se do parlamentu dostali lidovci, většinu v parlamentu by rázem získaly pravostředové strany," řekl iDNES.cz analytik CVVM Daniel Kunštát.

Velmi podobný názor má šéf agentury STEM Jan Hartl. "Důležitější než přesná čísla jsou trendy a ty jsou zřetelné. Je tu dlouhodobý trend určitého oslabování největších stran a zejména pro ČSSD bude klíčové, jestli se přes pět procent dostanou lidovci, ti by jim totiž odebrali křesla na Moravě, kde je silná i sociální demokracie," řekl iDNES.cz Hartl.

Jan Herzmann z Factum Invenio stejně jako Hartl i Kunštát upozorňuje na to, že podpora některých stran je velmi mělká, proto se preference přelévají. "Tendence je ale jasná. Stále rostou Věci veřejné a mírně oslabuje sociální demokracie. Čtvrtina voličů se rozhoduje až úplně na poslední chvíli. A pokud v parlamentu nebude KDU-ČSL, může volební aritmetika mezi levicí a pravicí vypadat jinak," řekl Herzmann.

Objednejte si Volební SMS

Jak probíhají předvolební kampaně a kdo volby vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz.

Fakticky z průzkumů, které mohou média zveřejňovat dnes naposledy, vyplývá jedno základní sdělení - pokud se do parlamentu dostane pětice ČSSD, ODS, KSČM, TOP 09 a Věci veřejné, mají sociální demokraté větší šanci, že poměr sil mezi levicí a pravicí bude ve prospěch levice, úspěch některé další strany nahrává ODS a obecně pravici.

Kunštát, Hartl i Herzmann se shodují v tom, proč se průzkumy jejich agentur tak liší - roli hraje přesné datum průzkumů, které není stejné, znění otázky, kterou každá agentura klade jinak a pak také různé "know how", jak agentury sestavují očekávaný model volebního výsledku. Někdo se ptá prostě: Koho byste šli příští týden volit? STEM podle Hartla zjišťuje i u lidí, kteří volit nechtějí, koho by podpořili.

"Důležitou roli hraje také řazení otázek. Agentury se většinou ptají na více věcí najednou a to může ovlivnit naladění dotazovaných," zdůrazňuje Kunštát. Roli hraje i to, kde průzkum probíhá - zda na ulici, v domácnosti či po telefonu. Při telefonickém dotazování jsou výsledky příznivější pro pravici.

Mádl a Issová burcují marně, tvrdí psychologická studie

Se zajímavým psychologickým profilem českých voličů přišla společnost DAP Services. Ta zkoumala profil 80 tisíc osob starších 18 let a jednoznačně tvrdí, že při chování voličů hrají největší roli emoce.

A zatímco pro voliče dvacátníky je nejdůležitější rostoucí ekonomika, čtyřicátníci slyší nejvíce na kvalitní zdravotní péči zdarma, šedesátníky už nikdo nepřesvědčí, aby změnili svůj názor.

Mladí proto podle analýzy DAP Service prakticky nemají šanci přemluvit "bábu a dědu", aby volili pravici, jak je k tomu nabádají v klipu herci Jiří Mádl a Martha Issová. (Přemluv bábu a dědu, ať nevolí levici, apelují Mádl a Issová)

"Jedině snad v případě, že by jim řekli, že když ji zvolí, vše se vrátí do starých časů a budou se mít všichni dobře," říká Jiří Šimonek ze společnosti, která psychologický profil voličů zkoumala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video