Šance přežít rakovinu se v krajích značně liší

  • 16
V některých krajích umírají lidé v nemocnicích na rakovinu plic či mozkové mrtvice častěji než v jiných. Tato data v úterý zveřejnily zdravotní pojišťovny. Když už by si člověk musel (a mohl) vybrat, kde onemocnět rakovinou plic, bylo by to, zdá se, nejpříhodnější na Vysočině.

V tamních nemocnicích umírá s touto diagnózou nejnižší procento nemocných. Nejhůře je na tom naopak Pardubický kraj.

Ten si pro změnu vede nejlépe v léčbě mozkové mrtvice, zatímco v ní je na tom nejhůře zase kraj Ústecký.

Žebříčky krajů podle úmrtnosti na tyto dvě choroby v nemocnicích v úterý zveřejnilo Národní referenční centrum zdravotních pojišťoven. "Zjistili jsme, že nemocnice léčí rozdílně a výsledky krajů se liší," uvedl ředitel centra Pavel Kožený.

Pojišťovny tak učinily další krok k tomu, aby lidé postupně získali informace o tom, jakou mají kde šanci na vyléčení. Zatím však nezveřejnily data za konkrétní nemocnice, která by pro lidi mohla být mnohem užitečnější než průměrné údaje za celý kraj.

Pojišťovny tvrdí, že jim to zatím neumožňuje zákon. Dodaly také, že nejdřív je třeba data správně interpretovat. Ani z těch zveřejněných podle nich nelze udělat hned závěr, že pardubické nemocnice léčí rakovinu méně kvalitně než jiné.

Špatné nemocnice? To se teď říci nedá 
"Rozdíly v úmrtnosti dokážeme věrohodně vysvětlit až po konzultaci s nemocnicemi," řekl Kožený. Rozdíly mohou mít, kromě odlišnosti v kvalitě, řadu příčin: 

- Za prvé jsou v některých krajích více či méně specializovaná centra, která se soustředí na ty nejkomplikovanější případy. A v nich také může být nejvyšší úmrtnost.

- Za druhé, jak řekl šéf Sdružení fakultních nemocnic Jan Burian, vykázaná data mohou být zkreslena častými chybami ve vykazování.

- Za třetí, pojišťovny sice znají počty nemocných a počty zemřelých, ale nesledují, zda například pacient s rakovinou má další nemoc, která byla příčinou úmrtí. Hůře tak na tom mohou být průmyslové regiony, kde lidé žijí méně zdravě.

"Rozdíly v úmrtnosti mohou být dány z části i demograficky. Ve Zlínském kraji žije více lidí ve vesnickém prostředí a rodiny si více berou umírající příbuzné domů," řekl Pavel Frňka z Národního centra.

Třetina porodnic na zrušení?
Centrum, jež zpracovalo loňské údaje o dvou milionech hospitalizací ve 189 nemocnicích, zveřejnilo i data o porodnicích.

Třetina jich nesplňuje minimální limit 500 porodů ročně, stanovený odbornou společností. Nejvíce je takových ve Středočeském kraji (8), Jihočeském (6) a Ústeckém (4). Ředitelka VZP Jiřina Musílková nevyloučila, že nevytížené porodnice by nemusely napříště dostat smlouvu. Data nyní obdrží hejtmani, aby mohli činnost svých nemocnic vyhodnotit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video