Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MAFRA

Šance na rychlejší konec heren slábne. Návrh zamrzl po výhradě Rakouska

  • 206
Lidé, kteří doufali, že obce se zbaví rychleji nechtěných heren s hracími automaty, mají smůlu. V rozpočtovém výboru „zamrzl“ návrh, podle něhož by obce mohly automaticky vykázat herny, jež si nepřejí, už tři měsíce po přijetí vyhlášky. Kdyby návrh prošel, nemusely by už čekat na správní řízení ministerstva financí, tak jako teď.

Po výhradách sousedního Rakouska poslanci projednávání zákona přerušili na neurčito. Jak je přitom možné, že po výhradě Rakouska? Každý členský stát Evropské unie má povinnost odeslat k připomínkám Evropské komisi a ostatním členským státům Unie zákony, jako je novela o loteriích.

A Rakousko připomínku uplatnilo. Poslanec Ladislav Šincl z ČSSD na to ve čtvrtek při jednání rozpočtového výboru upozornil s tím, že zákon v takovém případě vůbec poslanci nemohou projednávat. A další poslanci mu přizvukovali. Podle Františka Laudáta z TOP 09 nemůže Česko riskovat nějaké prohrané arbitráže.

„Připomínka Rakouska spočívá v tom, že obce nemají vodítko pro to, jakým způsobem rozhodovat, zda v daném místě hrací automaty povolí, nebo ne, při přijímání obecně závazné vyhlášky,“ řekl iDNES.cz poslanec Matěj Fichtner z hnutí ANO, jeden z předkladatelů návrhu, jímž se jeho autoři snaží pomoci obcím, aby se heren, které si nepřejí, rychleji zbavily. Leckde už sice dokonce byly přijaty vyhlášky o takzvané „nulové toleranci“, ale obcím to není až tak platné, protože vyhoštění videoloterijních terminálů musí stejně ještě potvrdit Ministerstvo financí ve správním řízení, což celou věc protahuje.

Připomínka z Rakouska je podle Fichtnera oprávněná, ale se samotným návrhem podle něj vůbec nesouvisí. „Tento problém je známý. To, že radní na obcích berou úplatky za to, aby konkrétní provozovna nebyla zavřená, to je všeobecně známá věc. Rakousko nic nového neobjevilo. Na druhou stranu, ten stav už dnes existuje a ta novela ho nezhoršuje. Jen zrychluje proces odebírání licencí,“ uvedl pro iDNES.cz Fichtner.

Při jednání rozpočtového výboru zaznělo, že právě z Rakouska je firma Novomatic, která je velkým dodavatelem hracích automatů. Omezování hazardu v České republice by tak pocítila i ona, nejen provozovatelé heren.

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský, kterého navrhla KDU-ČSL, poslanecký návrh v rozpočtovém výboru chválil. „Jde správným směrem,“ řekl. Zároveň připomněl, že ministerstvo financí chystá vlastní, úplně nový zákon o loteriích. „Z logiky věci je dobré vyčkat návrhu vládního,“ řekl šéf rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD před tím, než výbor poslal návrh k ledu, oficiálně přerušil jeho projednávání na neurčito.

„Zdá se mi, že někteří poslanci mají snahu tu věc zahrát trochu do autu, tak, aby ten zákon vůbec nebyl přijat. Doporučuji veřejnosti, aby se velice zajímala o tuto problematiku,“ odvětil poslanec Fichtner na dotaz iDNES.cz, zda měl pocit, že jeho kolegové chtějí návrh jen odložit, nebo ho úplně „odstřelit“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video