Následky zemětřesení, které v dubnu 1906 zasáhlo San Francisco

Následky zemětřesení, které v dubnu 1906 zasáhlo San Francisco | foto: U.S. National Archives

San Francisco očekává otřesy století, město zaplavily varovné letáky

  • 28
Tisíce obyvatel San Francisca nacházejí na domech varovné letáky. Vedení města se totiž rozhodlo veřejně zostudit majitele, kteří své domy nechrání proti zemětřesení. Odborníci varují, že v nejbližších dekádách město zasáhnou extrémně ničivé otřesy. V minulosti si vyžádaly tisíce životů.

„Tato budova nesplňuje požadavky sanfranciského stavebního řádu, které se týkají ochrany před zemětřesením,“ dočtou se v následujících dnech obyvatelé šesti stovek bytových domů a hotelů. Výrazné cedule ve třech jazycích s obrázkem zničeného domu nechala radnice vylepit na všechny vyšší budovy, jejichž majitelé si nenechali včas zkontrolovat statiku a provést nutné stavební úpravy.

Město otřesů

San Francisco protíná tektonický zlom San Andreas. V délce zhruba 1200 kilometrů se o sebe třou dvě litosférické desky.

Osmisettisícové město se kvůli tomu často potýká s otřesy půdy. Nejtragičtější zemětřesení udeřilo v dubnu 1906.Otřesy o síle 7,8 stupně a následný požár zabily tři tisíce lidí.

Další silné zemětřesení v oblasti udeřilo v roce 1989, zemřelo 63 lidí. Nejvíce obětí si vyžádalo zřícení Kyperského viaduktu. Dvoupatrová dálnice v nedalekém Oaklandu pohřbila 42 lidí.

Úředníkům došla s nezodpovědnými majiteli trpělivost. V pondělí totiž vypršela lhůta, v níž měli odborníci na statiku zkontrolovat všechny dřevěné bytovky ve městě.

Nová pravidla platí od loňska a majitelé, kteří na ochranu před zemětřesením nemyslí, podle radnice riskují životy svých nájemníků. Silné zemětřesení může totiž San Francisco zasáhnout prakticky kdykoli.

Američtí seismologové varují, že s extrémně ničivým zemětřesením musí město pravděpodobně počítat v horizontu nejbližších třiceti let. Se silnými otřesy se však oblast potýká neustále, na konci srpna zasáhly nedaleké vinařské středisko Napa. Otřesy dosáhly síly 6,1 a podle odborníků šlo o nejsilnější zemětřesení v USA za 25 let (více se dočtete zde).

Úřadům vadí přízemní garáže, dům nemusejí unést

Architekty a statiky zajímá především konstrukce přízemních částí budov. Pokud totiž několikapatrový dům podpírá jen několik dřevěných trámů, při silnějším zemětřesení nemusejí nosníky udržet váhu vyšších pater. Přesně to se stalo v roce 1989, kdy v troskách zříceného domu ve čtvrti Marina zahynul manželský pár a malé dítě.

Asi nejnebezpečnější jsou v tomto ohledu několikapatrové domy s přízemními garážemi, jejichž podpůrná konstrukce bez příček, navíc oslabená velkými vraty v nosných stěnách, se může při otřesech poroučet.

Televize ABC uvádí, že zabezpečení takové stavby proti silnému zemětřesení může majitele vyjít zhruba na 100 tisíc dolarů, tedy přes dva miliony korun.

„Chtěli jsme přitáhnout pozornost lidí, což se, myslím, docela povedlo,“ vysvětlil televizi KTVU šéf sanfranciské komise pro ochranu před otřesy Patrick Otellini. „Všechny naše předchozí snahy selhaly,“ dodal. Někteří majitelé podle něj na výzvy zkrátka neslyší, dokud se o jejich nezodpovědnosti nedozví veřejnost. A zejména samotní nájemníci.

Majitelé domů, na jejichž fasádě se výstraha objevila, však postup radnice kritizují. Výrazný plakát podle nich vyvolává mezi obyvateli zbytečnou paniku. Je to jako kdyby napsali „nechoďte do té budovy, za chvíli spadne,“ stěžuje si Huy Le, který v jednom z potenciálně nebezpečných domů provozuje kosmetický salon.

Na konci srpna zasáhlo Kalifornii nejsilnější zemětřesení za 25 let:

25. srpna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video