Samson: Mečiar zosobňuje zlo

Vstup Slovenska do NATO zastínily prezidentské volby. Do boje o prezidentský post totiž postoupil bývalý premiér Vladimír Mečiar a jeho dřívější pravá ruka Ivan Gašparovič. "Slovensko své spojence podvedlo," říká v rozhovoru přední slovenský politolog Ivo Samson.

Žhavý kandidát Eduard Kukan doslova vyhořel a nepostoupil do druhého kola, přitom jako ministr zahraničí má velký podíl na integraci Slovenska do Evropy a tedy i Severoatlantické aliance?
"Volba prezidenta v prvním kole je mezinárodní blamáží a stratégové úspěšného integračního procesu země (EU a NATO) zřejmě cítí rozpaky před svými západními partnery.

Slovensko vlastně své spojence podvedlo: zbavilo nejprve moci Vladimíra Mečiara a jeho přisluhovače jako hlavní překážku integrace. Když se Slovensku podařilo přesvědčit Západ, že 'deficity' demokracie z poloviny 90. let jsou nenávratně minulostí, vláda, která měla důvěru, dovolila návrat lidí spojených s těmto deficity.

Důvěryhodnosti a vypočitatelnosti slovenské politické scény v očích partnerů v EU a v NATO to nepřidá."

Může případné vítězství Vladimíra Mečiara poškodit pověst Slovenska? Spojenci v alianci dali několikrát najevo, že pro ně není příliš důvěryhodnou osobou. Koneckonců i kvůli němu zůstalo Slovensko v roce 1997 před branami NATO a nedostalo pozvánku ke členství.
"Pověst Slovenska po prvním kole už poškozená je. Byl to ale především Vladimír Mečiar, který v očích EU a NATO zosobňoval zlé jméno Slovenska, škoda v zahraničí bude větší, jestli se stane prezidentem právě on. Paradoxně, pro domácí politiku platí spíš opak: Ivan Gašparovič bude usilovat o pád vlády, respektive o její největší potíže. Mečiar narozdíl od něho o pád vlády stát nebude, protože k moci by se dostal SMER, ve kterém vidí HZDS II."

Druhým kandidátem je dřívější Mečiarova pravá ruka Ivan Gašparovič. Nemáte obavy z toho, že by Slovensko mohlo kvůli těmto osobám zůstat v jakési politické izolaci?
"EU a NATO už nemají v rukou ty nástroje, kterými mohli na Slovensko tlačit ke splnění podmínek. Slovenská republika je de facto členem EU a Západ by musel izolací Slovenska izolovat vládu. Ta však je k Mečiarovi a Gašparovičovi v opozici. Není možní ji tedy trestat za to, že nezvládla první. Konec konců vládní strany vyzvaly k bojkotu druhého kola a od jednoho i druhého prezidenta se tak distancovaly."

Slovensko je po letech úsilí právoplatným členem NATO. Co si od členství slibuje?
"Původní motivy z poloviny devadesátých let už trochu ustoupily do pozadí - být ve výběrové západní alianci, stát se součástí 'západní civilizace', nezůstat na špatné straně hranice v případě nové dělící čáry v Evropě na západ a ruskou sféru vlivu.

Současné motivy, které jsou vyzdvihovány nejčastěji, jsou: definitivní potvrzení takzvaných tvrdých bezpečnostních záruk, účast na systému kolektivní obrany, daleko lepší fungování v rámci druhého pilíře EU, když překrývání se členství v EU a v NATO je nyní u absolutní většiny integrovaných evropských zemí ještě výraznější.

Ze setrvačnosti se ještě zdůrazňují ekonomické Výhody (především příliv investicí) a zvýšený význam Slovenska, když se bude moci odteď podílet na utváření jak evropské, tak i transatlantické bezpečnostní architektury z pozice rovnoprávného člena s hlasovacím právem v Severoatlantické radě."

 Jak vnímají lidé fakt, že náleží k silné alianci, která je zárukou bezpečnosti?
"Pro veřejné mínění členství v NATO už trochu zevšednělo, když už před Pražským summitem 2002 se s ním počítalo jako s jistou věcí. U části veřejnosti stále převládá názor, že členství je zbytečné, když nehrozí vnější ohrožení země."

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

, natoaktual.cz

Video