Samotář, který si zvážil Zemi

-
Když 24. února 1810 ve svém londýnském paláci zemřel Henry Cavendish (narozen 1731), moc toho po něm nezbylo - pár přístrojů a hora písemností. Pocházel z jednoho z nejvýznamnějších britských rodů, ale místo kariéry se čtyři roky učil přírodovědě v Cambridgi a potom, aniž studia dokončil, se zavřel doma. Sám. Za celý svůj život prý pronesl méně slov než trapisté (mniši zachovávající přísné mlčení). S personálem jednal zásadně písemně, a když mu některá nepozorná služebná přišla na oči, propustil ji. O tom, co vlastně Cavendish dělal, se svět dozvěděl až sedmašedesát let po jeho smrti. Tehdy Cavendishův vzdálený příbuzný, významný fyzik Maxwell vydal jeho vědecké spisy. Byl to šok. Utajený nejbohatší z učených i nejučenější z bohatých vodu odhalil coby sloučeninu, objevil vodík, Coulombův zákon deset let před Coulombem, Ohmův půlstoletí před Ohmem, pojem dielektrické konstanty šedesát let před Faradayem... A také (způsobem, který byl později nazván Experimentem 18. století) zvážil Zemi! Použil k tomu vodorovné vahadlo zavěšené na dlouhém tenkém drátě tak, aby se mohlo horizontálně otáčet. Na konce vahadla připevnil olověné kuličky, ke kterým pak přibližoval dvě velké koule. Gravitační přítah kuliček vahadlem pootočil - tak nepatrně a delikátně, že to odečítal dalekohledem skrze okénko z vedlejší místnosti, aby vahami necloumal vzduch rozvířený jeho pohyby. Z vychýlení určil sílu, kterou se koule přitahovaly, a porovnal ji s tíhou, tedy silou, kterou se kuličky přitahovaly se Zemí. Ze známých hmotností koulí a vzdáleností těžišť koulí a Země pak určil hmotnost Země. Vyšlo mu prakticky totéž, co dnes: necelých šest miliard bilionů tun (tedy šestka s jedenadvaceti nulami za sebou).

Otec české vědecké psychiatrie

22. února 1940 umírá v Praze zakladatel české vědecké psychiatrie Karel Kuffner (narozen 1858), dlouholetý přednosta psychiatrické fakulty české lékařské fakulty v Praze. Studoval zejména psychózy, vytvořil českou oborovou terminologii, koncem století napsal první českou učebnici psychiatrie. Jako zastánce exaktnosti v psychiatrii odmítal psychoterapii ("dotírati nevhodnými dotazy jest obtěžovati nemocného", nabádal studenty), čímž znatelně zbrzdil její oficiální nástup u nás.

Inspirátor Darwina

22. února 1875 umírá v Londýně "zuřivý geolog" Charles Lyell (narozen 1797). Šplhal na mořské útesy, prolézal kamenolomy, nechyběl nikde, kde se pořádně kopalo (stavba železnic pro něho byla požehnáním), jen aby mohl kreslit svoje zamilované geologické profily. Na základě velkého množství nasbíraného materiálu z celého světa vydal roku 1830 revoluční (a také už maličko evoluční) dílo Základy geologie, které svým důrazem na pomalý plynulý vývoj povrchu planety postrčilo Darwina k témuž pohledu i v biologii. Sir Charles byl také jedním z prvních vlivných Darwinových zastánců, což mu tento oplatil výrokem, že "geologická věda je Lyellovi zavázána víc, než komukoli jinému". Je.

Nejznámější český lékař lidské duše

23. února 1895 se v Praze narodil jeden z našich nejpopulárnějších psychiatrů Vladimír Vondráček (zemřel 1978), přednosta psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, mimo jiné autor významné knihy Farmakologie duše (1935), četných popularizačních spisů (Fantastické a magické z hlediska psychiatrie) a proslavených pamětí. Jako Kuffnerem ovlivněný průkopník české psychofarmakologie (jeden z našich nejvýznamnějších psychoterapeutů ho nazýval lékárníkem) měl, jak sám napsal, "kritický postoj k Freudovi ve dvaceti i v osmdesáti letech". Zato rád o lecčems poučoval, pročež ho jeden významný český psycholog pro změnu nazývá "národním učencem".l


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video