Stíny Palestinek nedaleko města Ramalláh na Západním břehu (26. srpna 2011)

Stíny Palestinek nedaleko města Ramalláh na Západním břehu (26. srpna 2011) | foto: Reuters

Samostatná Palestina teď nemůže fungovat, říká český velvyslanec

  • 114
Palestina jako samostatný stát v tuto chvíli nemůže fungovat, protože by nebyl finančně soběstačný. Prohlásil to český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar. Izraelský list Haarec dříve uvedl, že Česká republika nepodpoří přijetí Palestiny do OSN, o čemž by Valné shromáždění mělo hlasovat v září.

"Ten hlavní problém, který v tuto chvíli je, že ten samostatný Palestinský stát by nebyl samostatně ufinancovatelný. Je stále závislý na významné pomoci ze zahraničí, a tím pádem zcela nezávislý stát z toho v danou chvíli -  fungující, samostatný, soběstačný stát - vzniknout nemůže," řekl Tomáš Pojar Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Naznačuje tak postoj České republiky před nadcházejícím zasedáním Valného shromáždění OSN. Všeobecně se očekává, že tam předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás vyzve členy organizace k hlasování o státní suverenitě Palestinců.

Český ambasador v Izraeli Tomáš Pojar

Abbás chce v týdnu od 19. září žádat o přijetí palestinského státu do OSN. Chce také uznání svého státu v hranicích z června 1967 před takzvanou šestidenní válkou. Území by zahrnulo celé Předjordánsko (západní břeh Jordánu), pásmo Gazy a východní část Jeruzaléma.

Palestinci předpokládají, že jejich žádost o status člena světové organizace podpoří nejméně 150 zemí ze 193 členů OSN. To by byla pohodlná dvoutřetinová většina. USA ale hrozí využitím práva veta z titulu člena Rady bezpečnosti. Proti jsou i Německo, Itálie a Nizozemsko.

O tom, že Češi nechtějí podpořit přijetí Palestiny do OSN, psal už o víkendu izraelský list Haarec. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg tehdy odmítl tvrzení listu komentovat. Ministerstvo uvedlo, že český mandát zatím nebyl stanoven (čtěte ČR nepodpoří přijetí Palestiny do OSN, píše izraelský deník).

Izrael se chystá na hlasování

Osadníci trénují obranu obydlí

Česko je známé tím, že v EU patří k nejsilnějším spojencům Izraele. Premiér Petr Nečas tento týden zopakoval, že Praha je nadále jedním ze strategických partnerů Izraele v Evropě.

Proti přijetí Palestiny do OSN se staví i Izrael, který ovšem nedoufá, že by Valné shromáždění tento bod do svého programu nezařadilo. "Nejlepší, co můžeme čekat, je, že skupina států se hlasování nezúčastní nebo nebude hlasování přítomna," uvedl izraelský velvyslanec při OSN Ron Prosor.

Agentura Reuters už dříve připomněla, že technicky OSN neuznává státy. To musí učinit jednotliví členové organizace na bilaterálním základě. Nicméně členství v OSN je obecně považováno za potvrzení toho, že země je mezinárodně uznávaná jako suverénní stát.

Přímá jednání Izraelců s Palestinci zamrzla kvůli neochotě vlády Benjamina Netanjahua zastavit na Západním břehu výstavbu osad. Mezinárodní právo je považuje za ilegální, což židovský stát zpochybňuje. Na Západním břehu a ve východním Jeruzalémě žije přes půl milionu židovských osadníků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video