Návrh loga, které příznivci Romana Smetany šíří na podporu odsouzeného řidiče. | foto: web Přátelé Romana Smetany

Loga, petice i stížnosti ministrovi. I tak lidé podporují šoféra Smetanu

  • 707
O jeho případu bude jednat Český helsinský výbor, ministr spravedlnosti má na stole dvě desítky podnětů pro stížnost pro porušení zákona a po internetu kolují petice, které podepsaly tisíce lidí. I tak vypadá podpora pro řidiče Romana Smetanu, která se stupňuje s jeho blížícím uvězněním za kreslení po předvolebních plakátech politických stran.

Příznivci třicetiletého nyní již bývalého řidiče olomouckého Dopravního podniku (v pondělí v zaměstnání skončil), na internetu šíří nálepky na jeho podporu s textem Sedím za Romana Smetanu, na nichž je jméno odsouzeného za mřížemi z tykadel, která on sám přimalovával na hlavy politiků na plakátech.

Smetanovi příznivci také vyzývají k zaslání stížnosti ministru spravedlnosti na podjatost soudkyně Markéty Langerové, manželky exministra vnitra Ivana Langera, která ho poslala na sto dní do vězení poté, co odmítl odpracovat původně vyměřených 100 hodin obecně prospěšných prací i odpykat případné domácí vězení.

Nálepky, které se objevily i na několika místech v Olomouci, vyjadřují podporu odsouzenému řidiči Romanu Smetanovi.

Langer, který je ústřední postavou dalších nálepek s námětem tykadel, jež se už objevily na několika místech v ulicích Olomouce, byl lídrem místní ODS v době, kdy řidič autobusu plakáty politiků pokresloval. ODS se jako pak jediná z politických stran, u soudu domáhala náhrady škody.

Právě spojení soudkyně se zainteresovanou politickou stranou Smetanovi příznivci napadají. "Ministerstvo spravedlnosti eviduje dvacet podnětů k podání stížnosti pro porušení zákona ve věci Romana Smetany," přibližuje výsledek výzvy mluvčí resortu spravedlnosti Jiří Hovorka.

Nálepky, které se objevily i na několika místech v Olomouci.

Nyní je má na starosti ostravské státní zastupitelství, po něm se vyjádří experti ministerstva a nezávislá komise. Jejím stanoviskem se pak ministr při podání stížnosti většinou řídí. "Pro jejich vyřízení nejsou žádné zákonné lhůty. Nelze tedy předjímat, kdy ve bude věci Romana Smetany rozhodnuto," dodává Hovorka.

O dění v Olomouci se zajímá i Český helsinský výbor, nezisková organizace pro lidská práva, která v Česku působí od roku 1988 a navázala na činnost Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. "O podobě našeho případného stanoviska rozhodneme příští týden na schůzi předsednictva," uvedla ředitelka organizace Markéta Kovaříková.

Petici za osvobození podepsaly čtyři tisíce lidí

Po internetu také koluje petice za osvobození odsouzeného řidiče, kterou již podepsaly čtyři tisíce lidí.

Roman Smetana

Početná je také skupina Smetanových příznivců na sociální síti Facebook. Například ke stránce Fanclub Romana Smetany se jich přihlásilo už přes 1 500, dalších 175 fanoušků se pak přidalo ke skupině Přátelé Romana Smetany.

"Jsme volné sdružení lidí, pro něž je Roman Smetana vzorem občanské suverenity a odporu proti lži. Dal najevo, že se občané této země mohou, chtějí-li, bránit. My mu chceme dát najevo, že v tomto postoji není sám," píší na webu zakladatelé "Přátel".

Prozatím malá skupinka Smetanových sympatizantů se pak na Facebooku spojila pod heslem Roman Smetana - prezident.

Tykadlovana.cz, píseň i odsouzený výtvarník Týc

Stopu Smetanova případu lze pak na internetu najít i v odlehčenější formě. Na stránkách tykadlovana.cz mohou lidé na fotografie politiků po jeho vzoru politikům přikreslit tykadla či další "doplňky".

Odpůrci trestu pro Romana Smetanu vytvořili webovou stránku, kde lze upravovat fotky politiků.

Případ už dříve inspiroval například také vsetínskou kapelu Žamboši, která fakt, že řidič přikresloval politikům tykadla a skončí za to ve vězení, glosuje ve skladbě Basama s fixama (píseň Žambochů si poslechněte zde).

Romana Smetanu podpořil také výtvarník Roman Týc, který v sobotu opustil věznici poté, co si odpykal třicetidenní trest za pozměnění 48 skel na semaforech pro chodce.

"Když tady na vás koukám, tak vás ještě čeká podobná kauzička s panem Smetanou. Pokud bych mohl apelovat, jeho tam nenechte jít," pronesl směrem k novinářům Týc poté, co opustil bránu pražské pankrácké věznice (o propuštění Romana Týce čtěte zde).

Ve vězení však Roman Smetana naopak pravděpodobně během několika dní skončí, protože poté, co v pondělí dobrovolně nenastoupil do vězení, vydal v úterý olomoucký soud příkaz policii, aby ho zadržela a odvezla k výkonu trestu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video