Muž prochází vypálenou mešitou Rábaa al-Adavíja. Ilustrační foto

Muž prochází vypálenou mešitou Rábaa al-Adavíja. Ilustrační foto | foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters

Egypt musí dát muslimským bratrům šanci zůstat v politice, říká analytik

  • 19
Pokud se USA odvrátí od egyptské armády, může je nahradit - a učiní tak s radostí - Rusko. Tvrdí to Sámeh Abdulláh, komentátor a šéf internetové edice vlivného listu al-Ahram. Deníku, který zastává sekulární stanoviska a má dobré vztahy s armádou.

Co se po vašem soudu tuto středu v Egyptě stalo?
Došlo ke konfrontaci, které se Egypťané snažili vyhnout. Po zkrachovalých jednáních zůstalo jedinou možností užití síly. Bohužel. Ještě k protestům stoupenců Muslimského bratrstva bych ale chtěl říct, že podle mého soudu nebyly jen pokojným vyjádřením názoru, ale součástí širšího scénáře. Plánu, na kterém mají zájem vnitřní i vnější síly. Hlavním cílem protestů bylo uvrhnout Egypt do stavu, ve kterém se nacházejí jiné státy regionu: Libye, Irák, Sýrie. Do stavu vnitřní tenze a ohrožení územní integrity

Kdo má podle vás zájem na takovém scénáři?
Třeba ti, kteří mluví o "konstruktivním chaosu" a "novém Blízkém východě". (Jde o tezi přičítanou exministryni zahraničí USA Condoleezze Riceové, podle které dá období zmatků vzniknout novému uspořádání regionu. Tato myšlenka nabyla mezi arabskými publicisty formy spiklenecké teorie, podle které jde o způsob, jak Západ a Izrael ovládnou Blízký východ - pozn. red.)

Zpět ke středečnímu zásahu. Byl odpovídající?
Ze středeční akce není nikdo nadšený. Mrtví byli na obou stranách, i v řadách policie. Protestující napadli policejní stanice, kostely. Bezpečnostní složky byly konfrontovány i s protitankovou střelou. (Z jiných zdrojů nešlo tuto informaci potvrdit - pozn. red)

Co se bude v Egyptě dít nyní?
Je nutné nespoléhat jen na sílu, ale hledat také celospolečenské řešení. Egypt musí dát muslimským bratrům šanci zůstat v politickém životě. Systém je prostě nesmí zahnat do kouta.

Hrozí Egyptu pád do syrské pasti občanské války?

Může bratrstvo po zásahu ještě fungovat jako standardní politická síla? Nebo odejde do ilegality, kde bylo před rokem 2011?
Myslím, že nyní bratři přemýšlejí o obou variantách. Mám za to, že se teď vrátí do podzemí na několik dní, možná týdnů. Posléze snad zjistí, že tudy cesta nevede. Pokud se přesto rozhodnou pro ilegalitu, ba uchýlí se hypoteticky k násilí, měli by vědět, že tentokrát nebojují jen s policií, ale s většinou Egypťanů.

Situace je jiná než v 80. letech minulého století, kdy islamisté bojovali pouze s režimem, nikoli s lidem, jak sami tvrdili. (Abdulláh vychází z předpokladu, že sesazení bratrského prezidenta Muhammada Mursího podporuje většina Egypťanů - pozn. red) Po středečním vyhlášení výjimečného stavu zůstala většina lidí doma, což také svědčí o míře podpory.

Americká administrativa prý zvažuje zrušení podpory egyptské armádě. Ta činí nezanedbatelných 1,3 miliardy dolarů ročně...
Nevěřím, že se to kdy stane. Pokud by se ale Washington takto nakonec zachoval, dobře vím, že Rusové již klepají na egyptské dveře. A rádi Američany nahradí. Mimochodem, toto není domněnka, jde o informace, které mám ze svých zdrojů. Pokud jim dá Káhira signál, přijdou hned zítra. Nicméně, za sebe nemyslím, že by touto výměnou Egypt získal. Ale pokud by šlo o jedinou možnost...

Myslíte, že revoluce z roku 2011, vedená touhou po svobodě, může i po středě pokračovat?
Věřím, že ano. Naše revoluce není odlišná od jiných. Třeba Francouzská revoluce z roku 1789 a vývoj po ní: po pádu monarchie nastalo období politického pohybu, republika, Napoleon, pak restaurace... Nicméně, nakonec se myšlenky Francouzské revoluce - svoboda, rovnost, bratrství - prosadily. Jistě, mluvím s nadsázkou, ale věřím, že se Egypt přes dílčí nezdary dopracuje do svobodné společnosti. Navíc si nemyslím, že se teď poměry vracejí před rok 2011: lidé mohou protestovat, politicky se angažovat, žít.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue