Předseda ČSSD Jiří Paroubek

Předseda ČSSD Jiří Paroubek | foto: Michal Doležal, ČTK

Samé ztráty, tak podniká ČSSD. Za pár let prohospodařila přes půl miliardy

  • 1946
Sociální demokraté slibují, že dokážou snížit dluhy státu. Finance jejich vlastní firmy Cíl, ale i samotné strany však spíše dávají obrázek, jak peníze mizí pod rukama. Dohromady mají ztrátu 512 milionů, dalších 75 milionů prodělává Cíl. K tomu má ČSSD od Cíle ještě napůjčováno 270 milionů.

Vyplývá to z účetních uzávěrek, které firma zveřejnila po třech letech.

Cíl, jehož činností je podle výroční zprávy "hlavně zajišťování propagačních předmětů pro volební kampaně strany", je i největším sponzorem ČSSD. Navíc v minulých čtyřech letech uhradil ze svých kapitálových fondů nahromaděné ztráty ve výši přes půl miliardy korun. Původní majetek 970 milionů se tak významně smrskl.

Místopředsedkyně dozorčí rady Cíle Květoslava Kořínková připouští, že takhle to dlouho nepůjde. "Upozorňujeme na to vedení ČSSD opakovaně už několik let, bylo nám ale řečeno, že se vše vrátí letos po volbách," řekla Kořínková.

Nikdo z představenstva Cíle se k otázkám ohledně peněz společnosti nechtěl vyjádřit, všechny nakonec skončily u šéfa volební kampaně ČSSD Jaroslava Tvrdíka.

Ten po více než týdnu urgencí odpověděl pouze na to, že s půjčkami od Cíle není žádný problém, protože ČSSD jako majitel firmy vlastně dluží sama sobě. "Půjčka se dá jednoduchým rozhodnutím akcionářů, tedy ČSSD, převést na dar a závazek je vypořádán," vzkázal.

Odborníci s takovým jednáním nesouhlasí

Daňoví a finanční experti však MF DNES potvrdili, že jakákoliv obchodní společnost se musí chovat s péčí řádného hospodáře a měla by se snažit vytvářet zisk. Pokud jde o půjčky, mělo by být v přílohách účetní uzávěrky, konkrétně ve zprávě o vztazích mezi propojenými osobami, jasně vysvětleno, za jakých podmínek byly poskytnuty.

finance čssd

Loni ČSSD hospodařila s celkovou ztrátou 158 milionů korun, z roku 2008 má dluh 65 milionů. Letos si vyjednala kontokorent u kampeličky FIO ve výši 180 milionů, který může a nemusí vyčerpat.

Tyto zprávy však Cíl do obchodního rejstříku vůbec nezakládá. "Nevysvětlení podmínek půjčky a nezakládání těchto zpráv je porušením zákona o účetnictví," říká Igor Mesenský z mezinárodní firmy TPA Horwath, která se zabývá audity i daňovým poradenstvím.

Problematické také je, že půjčky jsou zřejmě bezúročné. Alespoň to Cíl píše v komentáři k účetní uzávěrce za rok 2008. "Není povoleno, aby dceřiná firma své matce poskytovala bezúročné půjčky," upozornil Mesenský.

Potíž se zákonem je i v tom, že od roku 2006 do roku 2008 Cíl nezakládal do obchodního rejstříku ani účetní uzávěrky. Dokumenty se ve sbírce listin objevily až počátkem tohoto měsíce poté, co se o Cíl začala zajímat MF DNES a také Transparency International.

Cíl byl v minulosti majitelem velkého historického majetku sociálních demokratů, k němuž se dostal po vyhraném soudu před 10 lety. Zřejmě z jeho částečného prodeje byly naplněny kapitálové fondy společnosti, z nichž dnes firma může hradit ztráty a sponzorovat stranu. Podle účetnictví v nich na začátku roku 2006 bylo 970 milionů korun, ke konci roku 2008 to bylo už jen necelých 400 milionů.

Cíl už nyní žádné nemovitosti nevlastní, vše bylo převedeno přímo na ČSSD.

Firma podle Kořínkové peníze získala například za pozemek v Praze u Lidového domu nebo za pozemky v Hradci Králové. Přesná čísla o příjmech z majetku nejsou k dispozici a nikdo z vedení Cíle MF DNES neodpověděl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video