Po pátečním podání obžaloby Davida Ratha a jeho spoluobviněných bude podle státního zástupce Petra Jiráta následovat pravděpodobně několik měsíců, během nichž budou soudci obsáhlý spis studovat.(Ilustrační foto)

Po pátečním podání obžaloby Davida Ratha a jeho spoluobviněných bude podle státního zástupce Petra Jiráta následovat pravděpodobně několik měsíců, během nichž budou soudci obsáhlý spis studovat.(Ilustrační foto) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Salačová, obviněná v kauze Rath, má naději na mírnější trest

  • 12
Ivana Salačová, jedna z obviněných v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, má naději na mírnější trest. Podle serveru Lidovky.cz jí státní zástupce Petr Jirát přidělil statut spolupracující obviněné. Hlavní líčení v této kauze by mohlo začít v létě.

Informaci o tom, že Salačová získala statut spolupracující obviněné, serveru Lidovky.cz potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Samotný Jirát nechtěl důvody svého rozhodnutí komentovat s tím, že se vyjádří až před soudem.

Spolupracující obviněný

Institut spolupracujícího obviněného je důvodem pro změnu trestní sazby. Soud tak může uložit trest pod dolní hranicí. Předpokladem je, že spolupracující obviněný řekne všechno, co ví, a nic nezamlčí.

Pokud by Ivana Salačová, které za poškození zájmů EU hrozí 5 až 10 let, postavení spolupracujícího obviněného získala, mohla by teoreticky dostat i podmínku. Ta totiž přichází v úvahu jen u trestů nepřevyšujících hranici tří let.

"Já jsem o tom v obžalobě skutečně rozhodl, ale tuto informaci si musí přečíst paní obviněná a její obhájce, až od soudu obdrží obžalobu. Já to do médií ventilovat nebudu. To jsou informace toho typu, které se nemohou zveřejňovat dopředu, to prostě nejde," řekl Jirát minulý týden iDNES.cz (rozhovor s Petrem Jirátem čtěte ZDE).

Salačovou policie zatkla stejně jako dalších sedm lidí, včetně Davida Ratha, exředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a jejího přítele Petra Kotta, loni v květnu. Dva dny po zatčení putovala Salačová do vazby v ruzyňské věznici, kde si odseděla měsíc a půl, před koncem června už byla doma. Jako jediná vypovídala a částečně se přiznala.

"Paní Salačová uznává, že se určitých nestandardních postupů dopustila, když s paní Pancovou a panem Kottem mluvila o veřejných zakázkách a o způsobech, jak s nimi naložit," vysvětlil loni v létě advokát Salačové Vojtěch Veverka. V žádném případě však prý neplnila funkci prostředníka, jak jí připisuje policie.

I když by jí přidělení statutu spolupracující obviněné teoreticky mohlo vynést podmínku, ve hře je pořád i to, že se Salačová bude hájit "klasickou" cestou, tedy že se bude snažit o mírnější kvalifikaci. Ředitelce společnosti FISA, přes niž měly téct "provize" z předražené rekonstrukce buštěhradského zámku, zatím za poškozování zájmů EU hrozí pět až deset let ve vězení.

David Rath podle vyšetřovatelů přijal úplatek sedm milionů korun za zmanipulování zakázky na opravu zámku v Buštěhradu. Čelí také obvinění z podezřelých průběhů soutěží na vybavení nemocnic. Od zatčení je držen ve vazbě, nejdříve v Litoměřicích, od půlky prosince v pražské Ruzyni (více o kauze zde).

Obvinění v kauze Rath

Jsou ve vazbě

  • David Rath, poslanec, bývalý hejtman
  • Kateřina Pancová, ředitelka Nemocnice Kladno
  • Petr Kott, bývalý poslanec, partner Pancové
  • Pavel Drážďanský, ředitel firmy Konstruktiva Branko
  • Lucia Novanská, členka představenstva ML Compet
  • Martin Jireš, předseda představenstva firmy Puro-klima

Byli propuštěni z vazby

  • Ivana Salačová, ředitelka firmy FISA
  • Tomáš Mladý, obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko

Jsou od počátku stíhání na svobodě

  • Václav Kovanda, manažer stavební firmy Pohl
  • Jindřich Řehák, jednatel firmy Hospimed
  • Jan Hájek, manažer společnosti B Braun Medical

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue