Kaddáfího syn Sajf Islám na tajném místě v Zintánu.

Kaddáfího syn Sajf Islám na tajném místě v Zintánu. | foto: AP

Sajfa Isláma za ministra, povstalci licitují o vlivu na libyjskou vládu

  • 79
Dopadení Kaddáfího syna Sajfa Isláma a jeho věznění v Zintánu obnažilo, jak nicotná je v Libyi moc centrální vlády. Ve skutečnosti ji třímají velitelé jednotlivých milicí. Zintánská brigáda tak vzácného rukojmího vyhandluje za vliv v budoucí vládě a možná i křeslo ministra obrany.

Mocná zintánská brigáda Sajfa Isláma lapila, dopravila do Zintánu a teď ho drží na neznámém místě v pětatřicetitisícovém městě. Přechodné vládě lakonicky vzkázala, že ho vydá, až bude ustavený kabinet a budou existovat soudy, které by s ním mohly zahájit proces.

Kdo bude mít vliv v Libyi

Zuby si brousí islamisté, Katar i kmenové vůdci

Milice ve skutečnosti hrají o čas a nechtějí z ruky předčasně vynést trumf, který jim může vyhrát klíčovou hru o složení příštího kabinetu. Podle listu The Times chtějí vězně vyměnit za post ministra obrany v právě vznikající vládě.

Tato situace rozkryla, kdo v Libyi ve skutečností třímá moc. Boj za svobodu byl dlouhý a stál mnoho životů, a tak všichni touží být u toho, když se porcuje politický koláč a chtějí si ukousnout odpovídající kus vlivu.

Šalamounské rozdávání funkcí armádu sjednotit nemusí

Sestavování vlády se tak zadrhlo především kvůli tomu, že si jednotlivé frakce bojovníků řekly o odměnu. Ponoukl je k tomu možná trochu nevědomky i nejvyšší armádní velitel Abdel Hakim Belhaj. "Povstalci by v nové Libyi měli mít místo," poznamenal.

"Jak jsme se dohodli s premiérem Kíbem, povstalecké velitele budeme mít v čele ministerstev," nastínil svůj plán. Sám si pomýšlí na křeslo šéfa armády, což se nelíbí právě vlivným brigádám ze Zintánu a Misuráty.

Kíb zřejmě celý problém vyřeší šalamounsky a funkci rozdělí na ministra obrany, náčelníka generálního štábu a vedoucího policie. Ty pak rozdělí mezi znepřátelené frakce. Jestli se mu tím ale podaří sjednotit armádu, zatím není jasné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video