Zřícený letoun Kittyhawk P-40 nalezený v egyptské poušti

Zřícený letoun Kittyhawk P-40 nalezený v egyptské poušti | foto: Daily Telegraph

Sahara vydala letoun z války. Pilot asi přežil, ale ztratil se v poušti

  • 152
Odborníci na historické letectví jásají. Sahara po celých sedmdesáti letech vydala letoun, který zmizel během druhé světové války. Britský stroj typu Kittyhawk leží uprostřed pouště a je skvěle zakonzervovaný. Pilot RAF pád nejspíš přežil, pak se ale ztratil v poušti.

Byla to náhoda. Kdyby se polský zaměstnanec ropné společnosti Jakub Perka nevypravil v Egyptě prozkoumat odlehlý a liduprázdný kout Sahary, kdo ví, jak dlouho by stroj v rozpáleném africkém písku ještě bez povšimnutí ležel. Teď ale vzrušuje všechny letecké historiky a Britové řeší, kdy ho dostanou domů.

Ale popořádku. Ačkoliv to není ještě stoprocentně ověřené, tak jednomístný letoun nejspíš dopadl do moře písku v červnu 1942. Odborníci věří, že pilot přežil. Zřejmě i použil svůj padák coby přístřešek a ochranu před ostrým sluncem, než se vydal na zoufalou cestu vyprahlou Saharou.

Usuzují tak z toho, že nikde v okolí letadla se nenašly lidské ostatky. "Musel havárii přežít, protože na jednom snímku je padák podél letadla a hádám, že ho ten chudák použil jako ochranu před sluncem. Rádio a baterky jsou vyndané a vypadá to, že se ho pokusil zprovoznit," míní historik letectví Andy Saunders.

Pilot zřejmě letěl s poškozeným strojem na jinou základnu

Pak se pilot zřejmě vypravil hledat civilizaci. Jenže místo leží asi 322 kilometrů od nejbližšího města a tak je pravděpodobné, že letec před sedmdesáti lety našel nakonec přeci jen na Sahaře svou smrt. Experti dokonce odhadují, že jeho tělo bude někde v okruhu třiceti kilometrů od stroje.

Britové už také tuší, kdo onen letec nejspíš byl a proč se se strojem zřítil, nebo spíše nouzově přistál. Stroj uzemnil v písku pravděpodobně pilot britského královského letectva Dennis Copping, tehdy čtyřiadvacetiletý, který bojoval proti mužům nacistického polního maršála Erwina Rommela v Egyptě.

Co bude dál

Britská ambasáda k místu posledního odpočinku starého stroje hodlá vyslat svého pracovníka, který by měl oficiálně potvrdit jak nález, tak identifikační čísla letounu. Ten pak chtějí Britové přepravit do Londýna. A zapomenuto by prý nemělo být ani na nešťastného pilota, jehož ostatky se Britové pokusí nalézt.

"Bavíme se ale o oblasti o rozloze sto kilometrů čtverečních a je extrémně nepravděpodobné, že ostatky najdeme. Místo je blízko pašerácké stezky ze Súdánu a Libye. Budeme tam muset jít s egyptskou armádou, protože to je nebezpečná oblast," podotkl Paul Collins z britského velvyslanectví v Káhiře.

Na konci června dostal ještě s jedním kolegou úkol přepravit dva poškozené letouny z jedné britské základny v Egyptě na druhou, kde měly být opraveny. Během krátkého letu se ale Copping ztratil a už ho nikdy nikdo neviděl, popsal server telegraph.co.uk.

Vojenští historikové jsou přesvědčení, že letadlo nalezené v poušti je právě to, kterým letěl seržant Copping. Vycházejí přitom z identifikačních čísel a písmen na letounu nebo třeba z poškození trupu stroje, které je podle vojenských záznamů identické s poškozením Coppingova letadla.

Jako Tutanchamonova hrobka

Kromě příběhu pilota ale přitahuje pozornost odborníků také stav letadla, které je po sedmdesáti letech velmi dobře zakonzervováno. Nedotčena je zatím většina přístrojů v kokpitu a letoun byl vybaven i municí, kterou ovšem po jeho objevení zabavila egyptská armáda (fotografie letadla si můžete prohlédnout třeba na webu serveru Daily Mail).

Pro odborníky na historická letadla má objev obrovskou hodnotu. "Svět leteckých historiků je tímto nálezem skutečně nadšený. To letadlo leží na stejném místě, kde před sedmdesáti lety spadlo," neskrývá své nadšení ani Andy Saunders.

"Nebylo schováno nebo pohřbeno v písku, prostě tam sedí. Je to celkem úžasná časová kabina, taková letecká obdoba Tutanchamonovy hrobky," rozplývá se britský letecký historik při vysvětlování významu objevu letadla.

"Letadlo je ve velmi dobrém stavu, ale bohužel ho očesávají někteří místní, kteří si ho neváží jako součásti dědictví, ale vnímají ho jako kus šrotu," upozornil Andy Saunders. Letečtí experti se také obávají, že některé části letadla by nyní mohly posloužit zvědavcům coby suvenýry.

Snaží se proto tlačit na britskou vládu, aby zasáhla dříve, než bude pozdě, a pokusila se přimět Egypťany, aby místo prohlásili za válečný hrob. To by umožnilo střežit letadlo až do té doby, než bude moci být odvezeno do Británie a vystaveno v Muzeu RAF v londýnském Hendonu.

Letoun se našel v opuštěné části Sahary u hranic Libye a Súdánu

Letoun se našel v opuštěné části Sahary u hranic Libye a Súdánu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video