Sadr: Zastavte útoky na Španěly

  • 412
Španělští bojovníci v Iráku by měli být v bezpečí. Vůdce radikálních šíitů Muktada Sadr vyzval své muže, aby na Španěly neútočili. Reagoval tak na oznámení premiéra José Luise Zapatera. Ten v neděli nařídil španělský kontingent co nejrychleji stáhnout.

"Chceme španělským vojákům zajistit bezpečnost až do jejich odchodu, pokud se nepřipojí k útokům na Iráčany," řekl agentuře AFP Sadrův spolupracovník Kaís Chazalí.

"Vyzýváme také další země, které poskytly koalici jednotky, aby Španělsko následovaly, stáhly vojska z Iráku a zachránily tak životy svých vojáků."

Španělský kontingent, který čítá 1300 vojáků, slouží jižně od Bagdádu a má zajišťovat bezpečnost měst Díváníja a Nadžaf.

Nejmenovaný člen koalice, kterého citovala agentura AFP, prohlásil, že odchod Španělů není z vojenského hlediska pro koalici "velký problém". "Máme určitě dostatek prostředků a bez pochyb přispějí jiné země. Španělé v Iráku odvedli výtečnou práci," řekl.

Americká armáda vyslala už minulý týden k Nadžafu dva a půl tisíce vlastních vojáků s cílem Sadra dopadnout nebo zabít. Teď oznámila, že počet sníží na 2000 lidí. Ve městě se vyjednává, protože Iráčané se chtějí bojům v tomto svatém šíitském městě vyhnout. 

Ještě v sobotu vyzýval americký prezident George Bush Španělsko a další spojence, aby v Iráku setrvali. - více zde

V koaličních silách v Iráku je zastoupeno 34 zemí. Bezpečnostní poradkyně amerického prezidenta Condoleezza Riceová přiznala ještě před Zapaterovým oznámením, že některé další země, které jsou součástí kolice, chtějí přehodnotit riziko, které pro ně přítomnost v Iráku znamená.

Zapatero slíbil odchod vojáků z Iráku při volební kampani. Jeho Španělská dělnická socialistická strana v březnu ve volbách zvítězila. Volby se konaly jen tři dny po teroristických atentátech, při nichž v Madridu zahynulo 191 lidí. - více zde

Stažení vojáků podporuje 72% Španělů. Od loňského srpna zahynulo v Iráku 11 španělských vojáků.

,

Video