Saddámův švagr měl u sebe 300 tisíc dolarů

  • 38
Koaliční síly zadržely v iráckém Tikrítu švagra svrženého diktátora Saddáma Husajna. Američané sledovali z vrtulníku auto, které se třemi muži směřovalo do nemocnice. Když lékaři přebírali zraněné, poznali vůdcova příbuzného. Mulhána Hamúd Abdal Džabár měl u sebe statisíce dolarů a několik zbraní.

"Džabár byl převezen k výslechu do záchytného zařízení na bagdádském mezinárodním letišti," sdělila mluvčí americké armády Josslyn Aberleová.

Saddámův švagr byl zadržen v noci na neděli v diktátorově rodném Tikrítu. Kromě Džabára našla přivolaná hlídka ve voze dva zraněné. Muži měli střelné rány v nohou a hrudníku. Džabára poznal jeden z lékařů.

Irácký prominent, který není na seznamu pětapadesáti osob hledaných spojenci, měl u sebe 300 tisíc dolarů, dalších 6 tisíc v iráckých dinárech, tři kalašnikovy a granát.

"Jsem přesvědčen, že je to významný úspěch. Zadržený byl velmi důležitou osobností v oblasti Tikrítu," uvedl americký generálmajor Raymond Odierno.

Zetě nechal Saddám zastřelit
Ve vězení je už několik příbuzných Saddáma Husajna - nevlastní bratři Vatbán a Barzán Tikrítí, zeť Džamál Tikrítí nebo švagr Lúaj Chajralláh, bratr diktátorovy manželky a společník jeho syna Udaje.

Saddám Husajn je ženatý se dvěma ženami. Jednou z nich je jeho sestřenice Sadžída, s níž má syny Udaje a Kusaje a tři dcery, Raghad, Ranu a Halu.

Manželé Raghad a Rany emigrovali v roce 1995 do Jordánska, kde si je ihned vzaly na mušku západní výzvědné služby. Vůdcovi zeťové si ale nezískali důvěru iráckých emigrantů a po půl roce se vrátili do Bagdádu.

Saddám slíbil, že se jim ani jejich rodinám nic nestane. Byli zastřeleni krátce po příjezdu.

O vydání prý jedná i Udaj
Američané prostřednictvím Iráckého národního kongresu údajně vyjednávají i s dalšími představiteli svrženého režimu. INC je jedním z nejvlivnějších politických subjektů nového Iráku.

Podmínky vydání prý domlouvá i Saddámův starší syn Udaj, tvrdí americký The Wall Street Journal. Udaj se podle listu skrývá na předměstí Bagdádu. Víc než amerického vězení se ale bojí pomsty Iráčanů.

Udaje předem zajímá, z čeho bude obviněn a jaké budou podmínky vazby a vyšetřování. Za starého režimu velel milicím, vedl irácký olympijský výbor a řídil rozhlas a televizní stanici. Je na druhém místě seznamu hledaných.

Američtí představitelé ale popírají, že by s některými "esy" ze seznamu Pentagonu vyjednávali. "Snad někdo třetí, my o tom nevíme," řekl jeden z nich. "Rád bych tomu napomohl, ale nesměli by si klást podmínky," ujistil generálporučík David McKiernan.

V americkém balíčku je 27 karet
Spojenci už drží šestadvacet hledaných ze seznamu Pentagonu. Sedmadvacátým je Alí Hasan Madžíd, neboli Chemický Alí, kterého se nepodařilo dopadnout živého, ale údajně se našlo jeho tělo. - seznam zde

Vysoko na seznamu škrtaly koaliční síly minulý víkend, kdy se vzdal tajemník Saddámovy gardy Kamál Mustafá Tikrítí. Generál patřil k nejbližšímu okruhu spolupracovníků svrženého diktátora. - více zde

Z první desítky na seznamu mají Američané už tři. Nejznámějším dopadeným Iráčanem je ale vicepremiér Tárik Azíz, který se vzdal v Bagdádu. - více zde


Video