Saddámovi soudci se bojí o život

  • 234
Předseda irácké poroty, která má soudit členy bývalé irácké vlády včetně diktátora Saddáma Husajna, se strachuje o život. Soudce Sálim Šalabí pracuje v utajované kanceláři a nikdy nespí dvakrát po sobě na témže místě. Kolem tribunálu vládne strach, poznamenává agentura AP.

Zatím se počítá s tím, že Saddám bude moci stanout před soudem příští rok.

Odborníci ale poukazují na to, že se situace v Iráku musí nejdřív uklidnit. Jinak bude nutné procesy odložit, nebo je přesunout do zahraničí.

Soudce Sálim Šalabí přiznal, že má potíže se sestavením poroty. Pět vyhlédnutých adeptů už bylo zavražděno. Polovina z několika desítek milionů dolarů, které jsou na soud vyčleněny, padne na bezpečnostní opatření.

Bývalý hlavní žalobce Mezinárodního soudního tribunálu pro Rwandu a Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Richard Goldstone si myslí, že Sadáma bude možné začít soudit nejdřív za rok, spíše však za rok a půl.

"Nevím, jak můžete uvažovat o soudu se Saddámem, jestliže v zemi není bezpečno. Obhajoba, soudci a svědci musejí mít zajištěnu bezpečnost," řekl Goldstone. Sám doporučuje, aby se procesu spolu s Iráčany účastnili také zahraniční soudci.

Podle jeho mínění by bylo vhodnější uspořádat soud v jiné arabské zemi, například ve Spojených arabských emirátech. "Po 38 letech Saddámovy vlády v Iráku stěží existuje systém žalobců a soudců, schopný pracovat samostatně," řekl.

Šalabí, který vystudoval práva v USA, přiznal, že Saddám může být vydán Iráčanům, až budou připraveni, "což nejsou", a až k tomu budou mít patřičné zázemí, "což nemají". Američané ho zatím drží na utajovaném místě.

Profesor práv Michael Scharf, který se podílel na přípravě 500 iráckých soudců, odhaduje, že proces se Saddámem nebude možné zahájit do dvou let.

"Dokud se nezlepší bezpečnostní situace, nebude možné soudit bývalé prominenty. Do té doby bude Irák připomínat Kolumbii, kde před desítkou let drogové kartely zastrašovaly a vraždily soudce i svědky," domnívá se Scharf.

Podle iráckého ministra zahraničí Hošjara Zibarího Spojené státy udělaly chybu, když zabránily rychlému soudu se Saddámem a jeho spolupracovníky. Podle ministra to mohlo částečně zabránit současnému násilí.

,

Video