Saddáma bude vyslýchat CIA

  • 210
Zatčeného iráckého exprezidenta se ujme CIA. Ústřední zpravodajskou službu požádal o výslechy Saddáma Husajna šéf Pentagonu Donald Rumsfeld. Podle USA chrání svrženého diktátora ženevské konvence. To znamená, že proti němu nemohou být použity žádné donucovací prostředky.

"Požádal jsem George Teneta, aby převzal zodpovědnost za výslech Saddáma Husajna," prohlásil Donald Rumsfeld na tiskové konferenci v Pentagonu.

George Tenet šéfuje americké Ústřední zpravodajské službě (CIA). "On a jeho lidé budou mít při výsleších hlavní slovo," podotkl Rumsfeld.

Ministr obrany potvrdil, že se Saddám po sobotním zatčení americkými vojáky nedaleko iráckého města Tikrít choval "rezignovaně". - více zde

Podle dostupných informací však někdejší irácký vůdce projevuje minimální ochotu spolupracovat.

Podle nedávného prohlášení Washingtonu je Saddám chráněn ženevskými konvencemi, což mimo jiné znamená, že při výsleších proti němu nemohou být používány žádné donucovací prostředky.

Saddámovi tak jsou zajištěna práva, která Washington upřel stovkám válečných zajatců zadržených při protiteroristickém tažení, jako například bojovníkům vězněným na americké základně Guantánamo na Kubě.

Kýžené tajné informace však může vyzradit. Podle bývalé členky britské vojenské rozvědky Ellie Goldsworthyové bude hrát roli šok ze zadržení a nejistota z budoucího osudu, ale také ovlivňování jídelníčku či denního rytmu ze strany vyšetřovatelů a případné odměny za dobré chování.

Goldsworthyová tvrdí, že západní vojenští vyšetřovatelé znají řadu metod, jak přinutit vězně mluvit, aniž by byla porušována lidská práva. "Je překvapující, jak člověka dokáže zlomit pouhá skutečnost, že je uvězněn, skutečnost, že neví, co bude dál, a že je zcela v cizí moci," říká.

Saddámovi věznitelé nemohou bývalému iráckému vůdci upřít spánek či stravu, ale budou rozhodovat o tom, co a kdy jí a kdy spí. Budou také rozhodovat o tom, s kým bude mluvit, kdy a jak dlouho.

"Nejlepší taktika ze strany vyšetřovatelů je vytrvalost. Tento muž bude stát před nesčetnými vyšetřovateli, takže nehrozí, že by jim došly nápady, nedojde jim dech," objasňuje Goldsworthyová.

Protože ještě nejsou známy právní normy, podle kterých bude Saddám souzen pro válečné zločiny, mohl by být ke spolupráci donucen na základě slibu, že bude ušetřen případného trestu smrti.

Dalším trumfem v rukou vyšetřovatelů je fakt, že již bylo vyslechnuto množství Saddámových blízkých spolupracovníků a on neví, co mohli prozradit.

Vyšetřovatelé navíc mohou pochopitelně využívat i systému odměňování, například zadržovanému zlepšit životní podmínky nebo mu umožnit kontakt s rodinou.

Výslechy se budou podle Goldsworthyové řídit i Saddámovým bezprostředním chováním. Na základě dnes již proslulých videozáznamů krátce po zadržení vypadal polapený někdejší diktátor velmi ochotný spolupracovat.

Goldsworthyová uvádí, že se jedná o klasický příklad "šoku ze zadržení" (v terminologii vojenských učebnic) - úvodní stav dezorientace, kdy je dotyčný nejzranitelnější a schopní vyšetřovatelé mají nad ním výhodu.

Pozdější mediální zprávy připouštějí, že Saddámova ochota spolupracovat klesla, což jako učebnicový příklad chování zadržených potvrzuje i Goldsworthyová. "Nyní si vytváří vlastní strategii," vysvětluje.

Znak americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) ve vstupní hale velitelství v Langley.

, ,

Video