Saddám ztratil letiště, protiútok nevyšel

  • 2231
Americká 3. pěší divize obsadila mezinárodní letiště v Bagdádu. Vojáci nejprve narazili jen na malý odpor iráckých jednotek, ale poté museli odrazit útok tanků. Podle spojenců bylo při operaci zabito 320 iráckých vojáků. Invazní jednotky zajistily nebo zničily mnoho irácké techniky.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

INFOGRAFIKA:
* vojska u Bagdádu
* pouliční boje

"Letiště jsme ovládli. Je to rozsáhlý areál s několika budovami, který je třeba dočistit," řekl velitel ženijní brigády 3. pěší divize plukovník John Peabody.

Spojenci očekávali, že letiště budou bránit tři divize Republikánských gard. Odpor však nebyl tak silný, protože elitní jednotky podle spojenců zle pošramotily předchozí boje a nálety.

"Proto doplnily své řady o běžné vojáky," uvedl americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Zárověň vyzval irácké důstojníky a vojáky, aby nekladli odpor a vzdali se.

Boje přinesly přes 300 mrtvých
Podle americké armády zemřelo při dobývání letiště na 320 iráckých vojáků. Podařilo se také zničit třicítku kanonů protivzdušné obrany, tři obrněná vozidla, nákladní auta a děla. O svých ztrátách spojenci mlčí.

Americké jednotky zatím zajistily hangárové a odbavovací prostory Saddámova mezinárodního letiště. Pod letištěm také objevily systém tunelů. Jeden z nich vede až k řece Tigris. Jako poslední padla odbavovací budova, určená pro velmi důležité osoby.

Ve VIP prostoru bylo zajato na čtyřicet Iráčanů. "Jsou to většinou členové elitních Republikánských gard," podotkl plukovník Will Grimsley, velitel první brigády americké 3. pěší divize.

VÁLKA V IRÁKU

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Saddám
Dikátor je předtočený, míní Pentagon

Obavy
Přijde-li chemický útok, bude to teď

Zachráněna
Jessica nechtěla, aby ji dostali živou

Česko
Školy si s válkou nevědí rady

Aféra
Chemici dali kolegům 'agentům' důvěru

Válečný deník
Den 15: Kde je nepřítel?

Diplomacie
Irák: Evropu a USA dělí otázka OSN

Ekonomika
Spojence uvítá v Bagdádu levnější ropa
Zbrojovka zrychluje výrobu tomahawků

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
* Irák v datech * foto * pozadí krize

Irácký protiútok nevyšel
Irácké jednotky se pokusily letiště dobýt zpět tankovým protiútokem směrem od břehu Eufratu, dosud považovaného za bezpečný. "Byla to sebevražedná akce," míní reportér agentury Reuters.

Američané útok odrazili pomocí těžkých kulometů, protitankových raket z pěchotních transportérů Bradley a vrtulníků. Irák přišel o čtyři tanky T-72, jeden starší T-62 a řadu aut.

Podle CNN útok připravili fidájíni, nejvěrnější přívrženci prezidenta Saddáma Husajna, jehož jménem se letiště honosí. "Během této akce zahylo na čtyřicet Iráčanů," odhadl jeden z amerických velitelů.

Ze začátku jen malý odpor
Saddámovo mezinárodní letiště leží na jihozápadním předměstí Bagdádu, asi dvacet kilometrů od centra. V oblasti operuje americké 3. pěší divize, podporovaná tanky Abrams 1 a obrněnými vozidly Bradley.

Vojáci zaujali před útokem pozice na třech stranách letiště - západní, jihovýchodní a jihozápadní. Na počátku akce bojovali s iráckými jednotkami jen minimálně.

"Americké jednotky čelily jen malému iráckému odporu. Některé oddíly střílely po irácké pěchotě a mužích na dodávkách," uvedl reportér ABC Bob Schmidt z letištní plochy.

Furat nahlásil desítky obětí
Největší počet obětí kvůli bitvě o dopravní uzel nahlásila vesnice Furát, která leží mezi letištěm a Bagdádem. Podle svědků zde zahynuly po výbuchu rakety desítky iráckých civilistů i vojáků.

"V jedné z nemocnic, kam jsou oběti přiváženy, jsme viděli hromadu mrtvých těl," uvedl Nadim Ladki, reportér agentury Reuters. Podle něho bylo přes 120 dalších lidí zraněno.

Irácké úřady tvrdí, že ve Furátu zemřelo celkem 83 lidí. Zprávu však dosud nebylo možno ověřit z nezávislého zdroje.

Před útokem vypadla elektřina
Před zahájením bojů o letiště se Bagdád ocitl bez elektřiny. Výpadku nepředcházel žádný nálet či raketový útok, pouze jedna silnější exploze.

Proud vypadl nejprve na západním, poté i na východním břehu řeky Tigris. "Koaliční síly se na elektrický systém nezaměřily," uvedlo spojenecké velení v Kataru.

Chvíli po oznámení útoku na letiště nad centrem Bagdádu zakroužilo několik spojeneckých letadel a ozvaly se tři silné exploze.

Podle zpravodaje ČT obyvatelé metropole očekávají, že se během 48 hodin začne bojovat v ulicích. "Bagdád se proměnil v mrtvé město, podobně jako při prvních náletech na začátku války," řekl reportér Michal Kubal.

Spojenci ovládají polovinu Iráku
Spojenci se do těsné blízkosti Bagdádu dostali ve čtvrtek ráno. Podle dostupných zpráv se jednotky přes den pohybovaly zhruba pět kilometrů od města.

"Irácký režim už nekontroluje asi čtyřicet pět procent území a koaliční síly jsou na předměstích Bagdádu," komentoval vývoj války americký letecký generál Richard Myers.

Válka v Iráku kvůli odzbrojení režimu iráckého prezidenta Saddáma Husajna, podezřívaného z vlastnictví zbraní hromadného ničení, začala 20. března 2003.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Spojenci dorazili k bagdádskému letišti

Výbuch mezi dvěma domy ozářil bagdádskou čtvrť při nočním spojeneckém náletu. (4. dubna 2003)


Video