Unavený Saddám

Unavený Saddám - Zadržený irácký vůdce Saddám Husajn s vojáky mluvil a spolupracoval. "Vypadal unaveně a podle mě působil dojmem člověka, který rezignoval na svůj osud," popsal americký generál Ricardo Sanchez, který se se Saddámem po zatčení setkal, 14. prosince 2003. | foto: Reuters

Saddám u výslechu zatím nic neřekl

  • 231
Osud zatčeného Saddáma Husajna je nejasný. Americká televize CNN oznámila, že byl převezen na americkou vojenskou základnu v Kataru. Irácká vládní rada to popřela s tím, že tyran je vyslýchán v Iráku. Neřekl zatím nic podstatného, přiznal americký ministr obrany Rumsfeld.

PŘÍLOHA:
Vše o dopadení Saddáma

"Saddám je stále v Iráku. Bude postaven před irácký soud, který bude spravedlivý," řekl člen Irácké vládní rady Muvaffak Rúbáí.

Americké ústřední velení se omezilo na konstatování, že Američané drží Saddáma Husajna v zajetí. Odmítá ale upřesnit místo.

Exprezident údajně od svého zatčení neřekl nic podstatného. Vyšetřovatelé chtějí informace o hrozících útocích proti koaličním jednotkám a zbývajících vysokých představitelích svrženého režimu, kteří Američanům unikají.

Optimisté věří, že Saddám řekne pravdu o iráckých zbraních hromadného ničení a údajném spojení s teroristickými skupinami.

Ministr obrany Donald Rumsfeld ujistil, že s diktátorem bude zacházeno jako s válečným zajatcem podle Ženevských konvencí, třebaže ho Washington jako válečného zajatce "nedefinuje".

Zatčení tyrana Irák nezklidnilo
První dny po zatčení Saddáma Husajna naznačily, že situace v Iráku se hned tak nezlepší. Mnoho Iráčanů se sice raduje, ze svých problémů však viní Američany. Saddámovi příznivci jim rovnou slibují svatou válku.

Při sebevražedných atentátech navíc opět umírali bezbranní lidé. "Útoků proti Američanům přibude. Budou to mít ještě těžší, všichni Saddáma milujeme," svěřil se Ahmad Alí z Fallúdži.

Sám přitom patří k těm, na něž koaliční síly spoléhají. Alí prošel policejním výcvikem a spolu s americkými vojáky dohlíží na pořádek. Své výhrůžky řekl reportérovi přímo před nimi, protože ví, že nerozumějí jeho arabštině.

Iráčané: Teď by měly USA odejít
Jak nyní připomínají Iráčané, koaliční síly vtrhly do země, aby odstranily Saddáma. Když se jim to podařilo, měly by odejít. "Američani využívali Saddáma jen jako záminku, aby tu mohli zůstat," domnívá se prodavač Jihjá Hámid.

Iráčané jsou přesvědčeni, že se v jejich životě nic nezlepší. Ranní atentáty jim daly za pravdu. "Ať už je Saddám v díře, nebo ve vězení, nic se tím pro mě nemění. Nenajím se tím, ani mě to neochrání," říká prodavač Alí Hussajn.

Byl by ale rád, kdyby tyrana soudil Irák. "Doufám, že budeme mít šanci soudit ho sami, aby mu trpějící mohli dát okusit to, co působil on nám."

Soud možná až za půl roku
Saddám by mohl stanout před soudem během několika týdnů, domnívá se šíitský člen irácké prozatímní vládní rady Muvaffak Rúbáí. "Půjde první na řadu, ujistil. Druzí jsou opatrnější a odhadují, že proces začne za čtvrt až půl roku.

Rúbáí připomněl, že americká správa zrušila trest smrti do doby, než Irák zvolí novou vládu, tedy do poloviny příštího roku. "Třicátého června získáme suverenitu, den nato by Saddám mohl být popraven," doplnil dlouholetý bojovník za lidská práva.

Podobný scénář včetně trestu smrti připouští i šéf vládní rady Abdal Azíz Hakím.

Teherán žádá mezinárodní tribunál
Důkazy proti Saddámovi sbírá také Írán. Teherán by rád pohnal někdejšího nepřítele před mezinárodní tribunál za zločiny, kterých se dopustil během irácko-íránské války v letech 1980 až 1988. Irák v ní použil také chemické zbraně.

Nevyřízené účty se Saddámem má rovněž Izrael. Během války v Perském zálivu v roce 1991 Irák vystřelil na izraelské území 39 raket, které zabily dva lidi a způsobily značné materiální škody.

Izrael doufá, že zatčení exprezidenta poslouží jako lekce Palestincům a Sýrii. "Měli by si uvědomit, že jejich podpora Saddámu Husajnovi a používání násilí a terorismu jim nic nepřinesou," uvedl mluvčí izraelské vlády Avi Pazner.


Nejlepší videa na Revue