Saddám tvrdě odpověděl na hrozby USA

  • 14
Irácký režim Saddáma Husajna tvrdě odpověděl na sérii amerických prohlášení z poslední doby, která hrozí Iráku vojenskou akcí. "Spojené státy a jejich spojenci neuspějí ve snaze svrhnout iráckou vládu. Vy mne nikdy neporazíte. Nikdy!" prohlásil v televizním projevu k 34. výročí revoluce v Iráku Saddám Husajn.

"Všem tyranům a utlačovatelům vzkazujeme, že nás nikdy neporazí, ani kdyby se spojili se silami celého světa a přizvali k tomu všechny ďábly," dodal irácký vůdce. Navzdory tvrdé rétorice zpravodaj BBC z Bagdádu řekl, že Saddámův projev byl méně plamenný a méně tvrdý, než se původně očekávalo.

Americký prezident George Bush označil Irák za součást "osy zla". Obvinil Saddámův režim z toho, že podporuje mezinárodní terorismus a že vlastní nebo vyvíjí zbraně hromadného ničení. V posledních týdnech pak vystupňoval svoji rétoriku, když prohlásil, že je odhodlán všemi prostředky Saddáma donutit k odchodu.

Irák nařčení o zbraních popírá a podobně jako v předchozích krizích stupňuje svůj vzdor. Zjevně přitom počítá s tím, že se mu podaří vyvolat vlnu protiamerické nenávisti v arabských zemích, která by mohla USA od vojenské akce odradit. "Setneme hlavu každému, kdo vztáhne ruku na naše hranice," prohlásil irácký ministr zahraničí Nádží Sabrí a dodal, že "v otázkách cti a osudu či zajištění životních zájmů země je třeba zapomenout na poddajnost".

Irácký parlament v náznaku, že Bagdád bere pohrůžky Spojených států vážně, jednomyslně podpořil vojenské a politické přípravy na odražení amerického útoku. Saddámův nejstarší syn Udaj v projevu k poslancům Národního shromáždění prohlásil, že očekávaný úder USA bude "mnohem strašnější", než byla pod americkým velením vedená válka v Perském zálivu, při níž byly irácké jednotky vypuzeny z Kuvajtu.

Ačkoli Američané zatím tvrdí, že o příštím postupu vůči Iráku dosud nebylo rozhodnuto, mnohé nasvědčuje tomu, že konflikt je téměř nevyhnutelný. USA už pracují usilovně na tom, aby získaly pro případný úder proti Iráku co nejširší podporu v regionu. Náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz kvůli tomu včera navštívil Turecko. Řekl mimo jiné, že Saddám Husajn představuje riziko, které není možné nechat být.

Experti nicméně soudí, že USA mají stále na výběr ze tří možností: - převrat - národní povstání - použití masivní vojenské síly buď k invazi, nebo jen k vyvolání vnitřního kolapsu země. První dvě možnosti však už USA zkoušely dříve a neuspěly. A tak zbývá poslední varianta. Vojenští experti se domnívají, že vojenská rizika případné operace nejsou velká zejména za situace, kdy byla takřka vymazána irácká protiletecká obrana.

Tajné operace

Jednou z možností, jak udolat režim Saddáma Husajna, jsou podle USA tajné operace na jeho svržení, zabití či podkopání jeho vlády. Podle listu The Washington Post už Bush podepsal nařízení, které pověřuje CIA vedením tajné operace na svržení Saddáma Husajna.

Ta údajně zahrnuje možné nasazení speciálních jednotek USA, podobně jako tomu bylo v Afghánistánu, které by se měly pokusit zadržet iráckého vůdce nebo ho v sebeobraně zabít. I tajné operace jsou v tomto omezeny nařízením ze sedmdesátých let, které zakazuje vraždit zahraniční politické oponenty.

Do operace by se měli zapojit i tajní američtí agenti. Jak uvedl The Washington Post, nařízení je součástí širšího programu, který zahrnuje v zájmu svržení Saddáma také použití ekonomických prostředků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue