Saddám po roce: rozsudek nejdřív za rok

  • 80
Je to přesně rok, co američtí vojáci našli jednoho z nejhledanějších mužů světa - Saddáma Husajna. Rok poté sedí bývalý irácký prezident ve vězení, neznámo kde, zahradničí a čeká na pokračování svého procesu.

Soud sice začal už v červenci, pokračování se však stále odkládá.

Optimisté, jako třeba irácký ministr zahraničí, říkají, že tribunál zasedne za několik týdnů, poradce pro národní bezpečnost Muvafak Rubájí však hovoří střízlivěji: na začátku roku 2006.

Situaci komplikuje nedostatek soudců, ale i bezpečnostní situace, která vyšetřovatelům znemožňuje vyhledávat další důkazy a odkrývat masové hroby.

Husajn zatím ve vězení píše román, veršuje, čte Korán a během vycházek se věnuje zahradničení. Jakoukoliv vinu popírá.

Před rokem ho chytili, dnes zahradničí
Oficiální informace o Husajnově životě jsou skoupé: hovoří o tom, že je držen "někde" v Iráku a těší se stejným právům jako ostatní vězni.

Poodtáhnout vězeňskou mříž se však podařilo Bachtjáru Amínovi, iráckému ministrovi pro lidská práva. Ten Husajna před šesti měsíci navštívil a o svých pocitech hovořil s listem The Guardian.

Saddám údajně obývá místnost o velikosti 3,7 krát 4,6 metru s bílými zdmi, nosí tradiční oděv a na nohou plastové sandály. Spí na skládacím lůžku. Dvakrát denně má povolené vycházky, které věnuje cvičení a péči o malou zahrádku - stará se o několik kytek, keříků a palmu.

Propadl poezii, jednu z básní údajně věnoval úhlavnímu nepříteli Georgi Bushovi, nyní sepisuje i román s názvem Vypadni odtud, ty proklatče. A prý to není nic moc. "Mohu vám říci jednu věc, je to poezie vhodná na smetiště," řekl agentuře AP irácký poradce pro národní bezpečnost Muvafak Rubájí, který měl možnost Saddámovy verše číst.

Inspiraci může Husajn hledat ve 145 knihách, které zde vězni mají k dispozici. Jeho sousedy je údajně dalších 11 představitelů iráckého režimu. Nyní na sebe upozornili hladovkou, kterou v pondělí skončili. - více

Husajnův zdravotní stav je docela dobrý, v říjnu sice podstoupil operaci kýly, má problémy s prostatou a zřejmě i deprese, je však pod dohledem lékařů. Saddáma navštěvují každých šest týdnů přestavitelé Červeného kříže, jejichž prostřednictvím je v kontaktu se svou rodinou.

Například v květnu napsal svému vnukovi Alimu Husajnovi al-Madžídovi, aby dobře pečoval o rodinu a bránil pověst rodiny kdekoliv a kdykoliv.

Je to už rok, co američtí představitelé po Husajnově zadržení slibovali, že se život v Iráku postupně vrátí k normálu. V zemi, kde každý den dojde v průměru ke stovce útoků a v pondělí při výbuchu sebevražedného atentátníka zemřelo 13 lidí, je to však jen utopie. Husajna sice chytili, ale normální život se vzdaluje.

Irácké noviny otiskly novou fotografii zatčeného Saddáma Husajna. Oholený a ostříhaný diktátor na ní hovoří s členem irácké rady Ahmadem Šalabím. (18. prosince 2003)

Američtí vojáci zneškodňují svrženého iráckého diktátora Saddáma Husajna.

Bývalý irácký prezident Saddám Husajn (uprostřed s plnovousem) prochází kordonem amerických vojáků krátce po svém zatčení.

Američtí vojáci stojí nad krabicí plnou dolarů, kterou měl u sebe bývalý irácký prezident Saddám Husajn při svém zatčení.

Bývalý irácký prezident Saddám Husajn s pouty krátce po svém zatčení 14. prosince na okraji Tikrítu.

Bývalý irácký prezident Saddám Husajn sedí v křesle krátce po zatčení 14. prosince na okraji Tikrítu.

Saddám Husajn u soudního slyšení v Bagdádu, kde mu bylo sděleno obvinění. (1. července 2004)

Saddám Husajn u soudního slyšení v Bagdádu, kde mu bylo sděleno obvinění. (1. července 2004)

Saddám Husajn se rozčiluje u soudního slyšení v Bagdádu, kde mu bylo sděleno obvinění. (1. července 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video