Saddám je v USA, zní Bagdádem

  • 11
CIA schovává Saddáma Husajna v USA, ale svržený irácký prezident se vrátí a použije chemické zbraně proti vlastnímu lidu. Prozatím pobírá část zisků z ropy, kterou Spojené státy tajně čerpají v severním Iráku. Tak znějí pověsti, které v těchto dnech kolují iráckou metropolí Bagdádem.

Ale moment, to přeci nemůže být pravda, říký jiná fáma. Saddám zemřel už před osmi lety při spiknutí vedeném jeho synem Udajem. Ten pak najal jednoho herce, aby v televizních vystoupeních hrál jeho otce.

Saddámův druhý syn Kusaj se v pátek vzdal, ale Američani to drží v tajnosti, protože je to jejich agent.
 
Je to pravda? Ano, pokud posloucháte řeči v bagdádských ulicích, kde je málo novin, málo elektřiny pro rádia a televizory, žádné úřady, které by daly definitivní odpovědi, a hodně zoufalství a strachu na to, aby se už tak hodně aktivní stroj na pověsti rozjel ještě rychleji, píše agentura AP.
 
"Slyšíte spoustu věcí. Většinou vypadají nemožné, ale takové jsou pověsti, Saddámovy pověsti," říká Kamál Džehan Bakíš u svého mouchami pokrytého stánku se šampony na pouličním trhu ve slumu, kterému se kdysi říkalo Saddámovo město.
 
Pověsti dál podněcují graffiti. Ve východobagdádské čtvrti Zajúna se minulý týden objevily na chodníky prosaddámovské nápisy. "Ať žije vůdce Saddám Husajn," hlásal jeden z nich.
 
Jiný byl hrozebný. "Přísaháme při Bohu, přísaháme při Bohu, že usekneme všechny ruce mávající americkým vojákům, jejichž ruce jsou potřísněny krví našich velkých mučedníků."
 
Skutečný Saddámův osud je neznámý
Kvůli nedostatku elektřiny a benzinu je v Bagdádu většina obchodů zavřená. To vede nejen k hladu a frustraci, ale dává to i spoustu volného času na šíření pověstí.
 
Věci dál komplikuje i nevyřešený osud svrženého iráckého vůdce. Nikdo nemůže s konečnou platností říct, zda je živý, nebo mrtvý, zda je v Iráku, nebo v zahraničí. A i když mnozí v Bagdádu věří, že není mrtvý - a že je možná v USA, vír nepřesných zpráv věci jenom znejasňuje.
 
"Chcete-li vědět, kde je Saddám, zeptejte se CIA," říká penzionovaný pracovník ministerstva zavlažování Ahmad Jasím Ísa ze čtvrti Azamíja, kde byl údajně 9. dubna naposled spatřen Saddám.

"Američani ho teď mají. Je to jejich dítě. Slyšel jsem dokonce, že vydal zvukovou nahrávku," dodává Ahmad Ísa.
 
Ne, zasahuje 57letý mechanik Ahmad Rašád Ahmad. "Nahrávka byla Haly" (Saddámovy nejmladší dcery). "Říkám ti, že to byl Saddám. Jenom se zeptej CIA," kontruje Ísa.

Více o zvukové nahrávce Saddáma Husajna najdete zde.
 
Na Saddámovy narozeny měla být chemie
Zvěst o tom, že Saddám použije chemické zbraně, má tuhý život. Nejprve se měl Saddám tohoto zvěrstva dopustit na své narozeniny, tedy 28. dubna. "Lidi měli strach," říká Abdal Kalek Kamál.

Když datum přešlo a nic se nestalo, začalo se mluvit o jiných dnech, včetně minulého pátku, kdy uplynul měsíc od pádu Bagdádu.

Po Saddámovi je nejběžnějším námětem pověstí ropa. Opravdu hodně lidí v Bagdádu je přesvědčeno, že Američané Irák napadli, aby ukradli jeho ropu, a mnozí se domnívají, že USA už z ní mají užitek.
 
Saddám prý chce podíl na ropě
"Tajně čerpají ropu a kradou ji," říká Nazar Muhammad. "Povídá se, že Saddám požaduje podíl na ropě, kterou Američani těží. Povídá se taky, že mu ho dají výměnou za to, jak rychle se stáhl z Bagdádu," dodává.
 
O kousek dál hlídá 31letý Hasan Džúma s pistolí pobočku Bagdádské banky a přichází s další spekulací. "Slyšel jsem, že Saddám je od roku 1995 mrtvý. Vládl Kusaj, ten člověk v televizi byl dvojník. Proto ho Američani s celou svojí technikou nemohou najít."
 
Bakíš zase tvrdí, že Saddám je asi ve Spojených státech, ale brzy se prý vrátí. Bakíš říká, že Saddám slíbil, že "se vrátí k moci, aby obnovil Irák a zajistil lidem blahobyt". Jak to ví? "Někteří lidi ho slyšeli, jak o tom mluví na tajné rozhlasové vlně," říká.
 
Stroj na pověsti se hodně zabývá také Kuvajťany, představovanými jako zrádci, kteří se přišli pomstít za iráckou invazi z roku 1990.
 
"Viděl jsem to na vlastní oči. Viděl jsem Kuvajťany, doprovázené Američany, jak si odvážejí benzin," říká Džúma. "Kuvajťani podpalovali naše domy se slovy, že teď se Iráku pomstí."
 
Je tu ještě mnoho pověstí, některé velmi rozšířené, některé tlumenější. Šéf samoobsluhy v Zajúně, který nechce říct své jméno, uvádí, že si tu svou nechá pro sebe.

"Slyšel jsem mnoho pověstí, ale neřeknu vám je. Možná jsou některé pravdivé," říká.


Video