Saddám je hrdina, říká uprchlík

  • 28
Jordánsko - Nikdy o Saddámu Husajnovi příliš nepřemýšlel. Nyní však, opakuje, že má ve všem jasno. "Je to hrdina," říká Muhammad Fuad, súdánský student. Všichni ve stanu plném uprchlíků horlivě přikyvují. "Vede svatou válku, to je hlavní." Muhammad je jedním z několika set Afričanůů, kteří utekli z Iráku po zahájení útoků.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Každému, kdo je ochotný naslouchat, nadšeně vypráví o iráckém vůdci. Až nyní si prý uvědomil, jak velký muž Saddám je.

Pro něj, pro mnoho Jordánců i obyvatel dalších arabských zemích se Saddám Husajn stal symbolem vzdoru vůči Spojeným státům a tedy hrdinou, neboť Američany mnozí považují za původce problémů této části světa.

"Určitě má chyby, ledaskdo ho neměl rád, ale to už je teď jedno," říká třiadvacetiletý Muhammad, jehož k odchodu do bezpečí kategoricky vyzvali rodiče v Súdánu. "Nechtělo se mi odcházet. Irák vyhraje!"

Jeho spolužáci přikyvují a pak najednou začnou skandovat, rozhazovat rukama a pět Súdánců poté v táboře uprostřed jordánsko-irácké pouště, ve stanovém městečku na konci světa, nadšeně kříčí: "Irák vyhraje, vyhraje, vyhraje!"

Mají v sobě to samé, co iráčtí řidiči kamionů přejíždějící přes hraniční přechod do Jordánska: rozhořčení.

Pro znalce poměrů není těžké vysvětlit Saddámovu popularitu a úctu, kterou mu najednou mnozí prokazují.

"Iráčané neválčí za Saddáma, nijak zvlášť ho nemilují, nyní bojují za svoji hrdost, za svoji zemi," komentuje nálady jordánský obchodník. "Staví se však za něj, neboť jim připadá neuvěřitelné, že se Američané do něčeho takového pustili."

Muhammad, který čtvrtým rokem studuje v Bagdádu mikrobiologii, odešel po několika dnech - vzpomíná na první noc, kdy o půl šesté ráno slyšel rachocení detonací a uvědomil si, že vše opravdu začíná.

"Lidé si z toho mnoho nedělají," dodává jeho spolužák Mohammed Babekr, student chemie, a upíjí z plastového hrnku čaj.

"Kdyby měl prezident chemické zbraně, přece bych to věděl!" prohlašuje se smíchem a pak už vážně dodává: "Opravdu si někdo myslí, že Irák je světu hrozbou?"

Stejně tak i Jordánci, ať už si myslí o Saddámovi cokoliv, jsou hluboce přesvědčeni, že pár set kilometrů odsud vede Západ imperiální válku, jejímž cílem jsou ropná pole Iráku.

Argumentům o zbraních hromadného ničení či úvahám o tom, že odstranit tyrana je žádoucí, se jen smějí.

"Mám ho rád, dostal jsem po něm jméno," říká stručně a hrdě o iráckém prezidentovi Saddám Abdulláh Al Masrí, asi patnáctiletý Egypťan, který se svojí rodinou vrací z Iráku domů. Tam bude za několik dní, tábory se poté pravděpodobně zcela vylidní.

Mezinárodní organizace varovaly, že válka může za hranice vyhnat statisíce lidí, katastrofické scénáře se však zatím nevyplnily. Pro Washington a Londýn to je mimořádně dobrá zpráva - exodus Iráčanů by mohl proti nim postavit ještě další část veřejného mínění.

"Vrátíme se brzy," říká Aymen Othman, súdánský student farmakologie. Když se ho zeptáte, zda Amerika může prohrát, dlouze se zamyslí.

"Je moc silná, asi vyhraje. Ale Saddám také vyhraje. Saddám přece nikdy nemůže prohrát."


Video