Jörg Haider (BZÖ)

Jörg Haider (BZÖ) - V Rakousku proběhly předčasné parlamentní volby (28. září 2008) | foto: Reuters

Saddám Husajn prý platil rakouskému politikovi Haiderovi za návštěvy Iráku

  • 8
Kontroverzní korutanský hejtman Jörg Haider dostal za svou první návštěvu Iráku od diktátora Saddáma Husajna půl milionu dolarů a za druhou pak další dva miliony. Týdeníku Profil to řekl podnikatel Franz Limpl, který hejtmanovy návštěvy v Iráku zajišťoval. Irák prý platil v rámci snahy získat spojence na Západě.

Vysoké částky plynuly z Bagdádu i do irácko-rakouské společnosti, kterou založil Haiderův spolustraník Ewald Stadler, píše se dál v listu. Jörg Haider, který se před necelými dvěma lety zabil při autonehodě, byl v roce 2002 v Iráku celkem třikrát.

Dvaašedesátiletý podnikatel Limpl působí v Iráku už skoro třicet let, z toho jedenáct let pracoval pro tamní ministerstvo průmyslu a řídil velké projekty. Díky tomu se také dostal k nejvyšším představitelům bývalého režimu, a dokonce i k Husajnovi.

S kontroverzním korutanským hejtmanem se prý Limpl znal přes čtvrt století. Jeho manželka působila v Korutanech jako poslankyně za Haiderovu Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ). A když Haider stranu opustil a založil Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ), následovala ho.

Haider údajně vyinkasoval miliony

Časopis zveřejnil informace o penězích pro Haidera už minulý týden. Vycházel z dokumentu iráckého ministerstva vnitra z května 2008. Podle něj Haider inkasoval v roce 2002 od Saddáma 1,25 milionu dolarů, Stadler pak pro irácko-rakouskou společnost 3,75 milionu dolarů.

Pět let války v IrákuLimpl v rozhovoru dále uvedl, že ví o jiných sumách. Řekl, že organizací Haiderovy návštěvy v Iráku jej pověřil sám Husajn, který chtěl na Západě najít spojence. "Vím, že se za to zaplatily peníze," uvedl Limpl a dodal, že Haider měl dostat další sumu i za vystoupení v arabské televizi.

Finanční záležitosti měl na starosti Haiderův tajemník Karl Heinz Petritz, protože "Haider sám s tím oficiálně nechtěl nic mít". Limpl řekl, že Haiderově delegaci bylo při jeho první návštěvě Iráku v únoru 2002 přislíbeno půl milionu dolarů.

"Petritz se kvůli tomu v mém domě v Bagdádu rozčiloval, že je to málo. Počítal s jedním až dvěma miliony dolarů. Peníze se pak v Rakousku k Petritzovi dostaly přes iráckého obchodníka žijícího v Sankt Veitu. Po druhé návštěvě (v květnu 2002) dostal Haider dva miliony dolarů.

"Jak se předání peněz uskutečnilo, nevím. Saddám se mě pak ptal, jestli tahle částka byla O.K.," uvedl Limpl. Petritz prý říkával, že je třeba naplnit prázdnou stranickou pokladnu na volební boj a reklamu.

Jsou to nesmyslná tvrzení! Limpl fantazíruje

"To jsou naprosto nesmyslná tvrzení. Pan Limpl fantazíruje. Ani Haider, ani já jsme nikdy peníze z Iráku nedostali. Podám žalobu," reagoval pro týdeník Profil Petritz.

Brání se i spolumajitel rakousko-irácké společnosti Stadler. Dokument o financích pro Haidera a irácko-rakouskou společnost je prý padělek. Stadler dodal, že peníze z Iráku byly na léčbu iráckých dětí. Limpl ale oponoval, že na léčení byly jiné peníze.

Pravost arabsky psaného dokumentu, který magazín otiskl, ale popřel i příslušný šéf z iráckého ministerstva vnitra, který ho měl před dvěma lety parafovat. Text mu předložil jiný rakouský list Die Presse.

Bagdád k případu zatím nezaujal stanovisko. I když se po Husajnově pádu Iráčané snaží dohledat miliardy z minulého režimu, zveřejnění informací o případných Saddámových dotacích pro západní politiky by mohlo poškodit vzájemné vztahy se Západem, napsal Profil.

Rakouští vyšetřovatelé nalezli letos v únoru při domovní prohlídce deník někdejšího generálního tajemníka FPÖ Waltera Meischbergera. Píše v něm prý o penězích pro Haidera z Libye a Iráku a o následných tocích financí do Lichtenštejnska a Švýcarska.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video