Podle historiků je Saddám Husajn zodpovědný za smrt stovek tisíc lidí | foto: Reuters

Saddám Husajn byl odsouzen k smrti oběšením

  • 1239
Bývalý irácký prezident Saddám Husajn byl odsouzen k trestu smrti oběšením. Tribunál ho uznal vinným za masakr 148 šíitů ve městě Dudžail v roce 1982. Někdejší diktátor, viditelně otřesený, po vynesení verdiktu vykřikl "Alláhu Akbar!" (Bůh je velký) a "Ať žije národ".

Jednání začalo před půl desátou středoevropského času, krátce nato začaly padat tresty a za padesát minut bylo po všem.

Devětašedesátiletý Saddám odmítal před vynesením rozsudku povstat, na třesoucí se nohy mu pomohli soudní zřízenci. Podle tribunálu se dopustil zločinů proti lidskosti. Nechal vraždit a mučit obyvatele městečka, v němž se ho předtím pokusila zavraždit skupina ozbrojenců.

Trest smrti dostal i jeho nevlastní bratr Barzán Ibráhím Tikrítí, který v době masakru velel tajným službám, a bývalý předseda revolučního tribunálu Avád Ahmad Bandár, který se přiznal k vynesení rozsudků smrti nad obyvateli Dudžailu.

Bývalý viceprezident Tahá Jasín Ramadán dostal doživotí. Tři někdejší představitele vládnoucí strany Baas soud potrestal patnácti lety vězení. Čtvrtý byl zproštěn viny, protože chyběly důkazy.

"Je to výsměch spravedlnosti," komentoval rozhodnutí tribunálu jeden z týmu obhájců. "Rozsudek vynesl podvodný a nelegální soud vytvořený americkými okupanty, který nemohl zaručit spravedlivý proces," dodal. Podle iráckých zákonů se teď u odsouzených na smrt automaticky rozběhne odvolací proces. - více zde

Podle historiků je Saddám odpovědný za smrt stovek tisíc lidí. Byl proti němu veden i druhý proces, v němž jde o vyhlazení kurdských vesnic v roce 1988, ten ale rozsudkem smrti ztrácí opodstatnění a exprezident v něm už nebude souzen.

Rozsudky jako volební trumf
Představitelé USA tak mohou v předvečer amerických voleb vzkázat svým občanům: situace v Iráku se přece jen posouvá vpřed, diktátor byl usvědčen.

"Je to milník v úsilí iráckého lidu nahradit vládu tyrana vládou práva," zhodnotil verdikt americký prezident George W. Bush. "Je to významný čin pro mladou iráckou demokracii a její ústavní vládu," dodal.

Američtí představitelé však čelí kritice kvůli načasování rozsudků. Irácká i americká vláda ujišťují, že šlo o náhodu. Soud měl přitom tresty vynést už v polovině října, dlouho očekávaný okamžik byl ale odložen na 5. listopad. Husajnovi obhájci žádali, aby se s rozsudky počkalo po úterních volbách.

Rozsudek samozřejmě nebude vykonán okamžitě a bude následovat řada odvolání. Pozorovatelé tedy odhadují, že poprava bude za měsíce, či spíše za roky. Soud nevyhověl Saddámově přání, aby byl coby voják zastřelen. Podle iráckých zákonů je trest smrti vykonán oběšením.

Obavy z krvavé pomsty
Všeobecně se očekávalo, že by rozsudek mohl vyvolat erupci násilí. Úřady a bezpečnostní síly neponechaly nic náhodě. Velitelství irácké armády zrušilo vojákům veškeré dovolené a volna, po většinu dne platí v Bagdádu zákaz vycházení. Dočasně uzavřeno je mezinárodní letiště.

Rovněž v okolních provinciích byla vyhlášena přísná bezpečnostní opatření. Američtí a iráčtí vojáci při společné noční operaci zabili jižně od Bagdádu nejméně 53 povstalců, kteří údajně plánovali útoky jako odvetu za rozsudek nad Saddámem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video