Saddám bude souzen až za půl roku

  • 13
Soudní proces se Saddámem Husajnem začne až za několik měsíců. Američané dali najevo, že bývalý irácký diktátor, který byl zatčen před dvěma dny, bude souzen pravděpodobně nejdříve za půl roku. Důvod je jasný - vyšetřovatelé ho chtějí důkladně vyslechnout.

Snaží se od něj získat informace o iráckém odboji, zakázaných zbraních a jaderném programu. Američané uvedli, že se jim díky výslechům od soboty už podařilo zadržet dva vysoké představitele bývalé vlády.

Saddám je držen na dosud neznámém místě mimo území Iráku, možná na americké vojenské základně v Kataru. Američané oznámili, že Saddám je sice chráněn ženevskými konvencemi, ale nebudou nic namítat ani proti trestu smrti, pokud bude vynesen při spravedlivém procesu.

Před začátkem soudu se Saddámem je zapotřebí vyřešit celou řadu otázek. Sem patří rozhodnutí, zda spadá pod jurisdikci mezinárodních nebo místních soudů a podle jakých zákonů by mohl být souzen.

Je také třeba zajistit Saddámovu bezpečnost, pokud bude ve vazbě v Iráku, ochranu svědků, kteří by proti němu mohli svědčit, a přístup k požadavkům zemí, jako je Izrael a Írán. Kromě toho je zapotřebí probrat se "horami" důkazů proti Saddámovi a rozhodnout, jak by mohl být stíhán.

Už nyní panují rozepře kolem druhu i místa tribunálu. Všeobecně se říká, že by měl být Saddám souzen co nejblíže místům, kde páchal své zločiny - tedy pravděpodobně v Iráku. Íránci už však naznačili, že by chtěli mít proces v Teheránu - kvůli irácko-íránské válce, v níž padly statisíce Íránců.

USA si zase vyhrazují právo žalovat Saddáma za irácký pokus zavraždit v roce 1993 tehdejšího prezidenta George Bushe a připravují vlastní žalobu. Neříkají zatím oficiálně, kde a kým by měl být souzen, ale naznačují, že by to měl být mezinárodní tribunál a že chtějí mít celý proces pod kontrolou.

Někteří Iráčané však požadují, aby Saddáma soudil v Bagdádu irácký tribunál. Kdo by ho však soudil? I nezávislí právní experti se domnívají, že profesionální předpoklady iráckých soudců pro takový úkol nejsou dostatečné.

Shodují se sice na tom, že by měl být Saddám souzen co nejblíže místům, kde páchal zločiny, tedy v Iráku, dávají však zároveň najevo, že by měli být alespoň přítomni zahraniční experti. Takový postoj se zase nelíbí Iráčanům.

Člen irácké vládní rady Dara Núraddín, který byl vězněn za Saddámovy vlády a nyní se podílel na vypracování stanov nového iráckého soudu, je pobouřen a považuje jakékoli zpochybňování za nepatřičné.

Objevily se už také návrhy, že by porota měla být sestavena z Iráčanů, kteří žijí v zahraničí a kteří neprchali před stranou Baas. Richard Goldstone, který pracoval jako prokurátor pro OSN a zasedal v porotách sestavených pro Rwandu a bývalou Jugoslávii, navíc připomíná, že v Iráku není obhájce, který by mohl Saddáma účinně obhajovat.

Už vůbec pak není jasné, kde by si měl Saddám v případě, že nad ním nebude vynesen rozsudek smrti, trest odsedět. Jako první se nabídlo Švédsko. Stockholm oznámil, že v případě, že bude Saddám odsouzen, nebude proti, aby si odpykal trest na švédském území.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video