Garri Kasparov

Garri Kasparov | foto: Benoit Tessier, Reuters

Šachový král Kasparov útočí na pozice Kremlu

  • 16
V jednom nikdy nezapře šachového génia – vždy má vše rozmyšlené na mnoho tahů dopředu. A i když nemůže vyhrát, nehodlá se alespoň nechat porazit. Od soboty sedí šachový velmistr Garri Kasparov ve vězení, kam byl poslán na pět dní za údajné organizování nepovolené demonstrace v Moskvě.

Dnes má být propuštěn, a ač je jeho vliv v Rusku mizivý, dokázal se v uplynulých měsících stát nejznámějším představitelem protiputinovské opozice. Na jeho obranu vystoupily USA i Evropská unie, což je v Moskvě před nedělními volbami bráno jako diplomatický políček.

"Doufám, že ruská vláda osvobodí ty, kteří byli zatčeni," prohlásil George W. Bush o Kasparovovi a dalších zadržených, ve stejném duchu se neslo prohlášení představitelů Evropské unie.

Včera jim Vladimir Putin v projevu (diplomaticky) vzkázal, ať se starají o sobe. "Udělali jsme vše pro ochranu Ruska před vnitřními nepokoji a já znovu opakuji - nedovolíme, aby to někdo zvenčí měnil," citovaly ho agentury.

Velmistr, pak opozičník
V roce 1985 se Kasparov stal nejlepším šachistou světa, až o pět let později ho z trůnu sesadil Vladimir Kramnik. Před dvěma lety oznámil, že s šachy končí a že se bude věnovat politice.

"Naše šance nejsou nijak zvlášť velké, ale jsou pořád mnohem větší, než si myslí na Západě," řekl mi Kasparov letos v březnu, den před tím, než se mu podařilo do ulic Petrohradu svolat několikatisícovou demonstraci. "Mají hrůzu z toho, že už brzy nás do ulic nevyjde pár tisíc, ale pár desítek tisíc, a pak už nás nebudou schopni zastavit," dodal.

Od té doby se toho mnoho nezměnilo - doma v Rusku je jeho vliv nadále zanedbatelný, po světě je však slavný, všude je sledován kamerami i fotoaparáty, a dokáže tedy úspěšně dostávat své akce na stránky západních novin. A připomínat tam, že v Rusku není vše v pořádku, a notně tím dráždit Kreml - zvláště před nadcházejícími volbami.

Putin má vše pevně v rukou
V nich v neděli drtivě zvítězí strana Jednotné Rusko, jejímž hlavním bodem programu je podporovat současného prezidenta. Putin za ni také kandiduje a nedá se vyloučit, že se po volbách stane premiérem. V březnových prezidentských volbách již dle ústavy potřetí kandidovat nemůže a nedávno naznačil, že by případně premiérováním také nepohrdl.

Mimochodem, včera v Rusku oficiálně začala předvolební kampaň k březnovým prezidentským volbám. Kandidovat v nich chce také Garri Kasparov, a ač ani v nich nemá žádné šance, chce být vidět a znovu vzkazovat světu, že opozice to má v Rusku těžké.

Což jistě má: není sice pochyb, že Putin je vskutku nesmírně populární, na druhou stranu jeho okolí neponechává nic náhodě: opozice v podstatě nemá možnost dostat se na televizní obrazovky. Pro vstup do parlamentu nyní platí sedmiprocentní hranice, a malé strany tedy nemají šanci.

Kasparov dokázal něco, co se dosud nikomu v opozici nepodařilo: sjednotit různorodé skupiny od liberálů po nacionalisty. Ledaskdo mu vyčítá, že jeho akcí se účastní i levicoví radikálové z Nacionálně bolševické strany. On však opakuje s klidem šachového stratéga: Zapomeňme na rozdíly v programu, jedině sjednocená opozice se dokáže postavit Putinovi.

Jeho klíčovou tezí je, že Rusko je mnohem méně stabilní, než se někdy zdá, a že příští měsíce mohou přinést neklid a nestabilitu. S tím souhlasí i někteří političtí analytici, dle nichž za zdmi Kremlu probíhají nelítostné bitvy různých frakcí. "Cíl je jednoduchý: být zkonsolidovanou silou v okamžiku, kdy se začne rozpadat moc Kremlu," řekl Kasparov v březnu.

Ruští opozičníci

Michail Kasjanov
V letech 2000 až 2004 byl ruským premiérem, odstoupil zřejmě po neshodách s Vladimirem Putinem. Poté byl dokonce vyšetřován za údajnou korupci. Je jedním ze spolupracovníků Garriho Kasparova, založil si svou vlastní politickou stranu, za niž chce kandidovat na prezidenta.

Boris Němcov
Někdejší ruský vicepremiér kdysi patřil k velkým politickým hvězdám s pověstí mladého pravicového reformátora. Poté se jako zakladatel strany Svaz pravicových sil stal jedním z nejvlivnějších oponentů Vladimira Putina. Ve volbách však nemá strana šanci překonat hranici sedmi procent.

Grigorij Javlinskij
Ještě na sklonku sovětské éry se stal prominentním ekonomem a zastáncem svobodného trhu. Jeho politická strana Jabloko patří mnoho let ke klíčovým ruským opozičním stranám. Její vliv, tak jako vliv Javlinského, však dramaticky klesá. Do parlamentu se nedostane.

Eduard Limonov
Tento ruský nacionalista vede zakázanou Nacionálně bolševickou stranu a je kontroverzní postavou. V minulých letech si odseděl dva roky za ilegální držení zbraně. Byl příznivcem srbských nacionalistů, dokumentaristé BBC ho před lety nafilmovali při střelbě na Sarajevo.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video