Raif Badáví

Raif Badáví | foto: PEN International

Saúdského blogera Badávího za názor zbičovali. Získal Sacharovovu cenu

  • 68
Letošním laureátem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení se ve středu stal vězněný saúdskoarabský bloger Raíf Badáví. Ten kritizoval poměry v zemi, za což si vysloužil kromě vězení také tisíc ran bičem, po mezinárodní kritice jich však zatím dostal „jen“ padesát. Ocenění za něj převzala jeho manželka Ensaf Haidarová.

Haidarová cenu převzala ve Štrasburku z rukou předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze. Badáví si v současnosti odpykává desetiletý trest v saúdskoarabském vězení.

„Vyzývám znovu krále Salmána, aby Raífa Badávího omilostnil, propustil na svobodu a nechal ho vrátit se ke své rodině,“ řekl při slavnostní ceremonii Schulz. Badáví podle něj neudělal nic jiného, než že bojoval za základní lidské právo na svobodné vyjádření názoru ve své zemi (o bičovaném blogerovi jsme psali zde).

Schulz složil poklonu také samotné Haidarové za to, jak na mezinárodním poli bojuje za propuštění svého muže. Předseda Evropského parlamentu připomněl i osudy dalších pronásledovaných příslušníků opozice i porušování základních lidských práv v Saúdské Arábii. Jménem Evropského parlamentu přitom vyzval Rijád, aby přiznal ženám rovnoprávnost.

Haidarová, která na ceremonii přišla s fotografií svého manžela v rukou, na počátku svého děkovného projevu požádala jménem svého muže o minutu ticha za oběti terorismu a bezpráví v Paříži i po celém světě.

Sacharovova cena

Sacharovovu cenu Evropský parlament uděluje od roku 1988 jako výraz ocenění za podporu lidských práv a základních svobod. Její udělení je spojeno s finanční odměnou ve výši 50 tisíc eur (1,4 milionu korun).

Mezi její laureáty patří mimo jiné jihoafrický bojovník za lidská práva a pozdější prezident Nelson Mandela, barmská politička Aun Schan Su Ťij či vůdčí osobnost pražského jara 1968 Alexander Dubček. Loni cenu obdržel konžský lékař Denis Mukwege za pomoc obětem znásilnění v Kongu.

Vyzvala mimo jiné k osvobození společností v arabském světě „od jha teokracie“. Badávího podle ní uvěznili, protože se náboženští představitelé v Saúdské Arábii obávají, že by mohl odhalit jejich pokrytectví.

Badáví je zakladatelem internetové stránky Free Saudi Liberals. V roce 2012 byl zatčen a za údajnou urážku islámu na svém webu později odsouzen k desetiletému trestu vězení, tisíci ranám bičem a pokutě. Trest bičování se začal vykonávat letos v lednu, kdy dostal prvních padesát ran.

Po ostré mezinárodní kritice soudci výkon zbylé části trestu odložili. Na protest proti svému přesunutí do izolované věznice Badáví od minulého týdne drží hladovku. Badávího manželka dostala i se třemi dětmi politický azyl v Kanadě.

Letošního laureáta ceny pojmenované po sovětském vědci a disidentovi Andreji Sacharovovi vybralo vedení europarlamentu už na konci října.

Kromě Badávího se do užšího výběru dostalo také venezuelské opoziční uskupení Stůl demokratické jednoty (MUD), které na počátku prosince zvítězilo v parlamentních volbách (více zde), a ruský opoziční politik Boris Němcov. Toho v únoru zastřelili v Moskvě (psali jsme zde).

Jeho projev je poselstvím míru, říká poslankyně Sehnalová

Středeční slavnostní ceremonie se zúčastnili i zástupci MUD a Němcovovy nadace. „Letošní rozhodování bylo poměrně těžké, protože do toho konečného balíčku se dostali tři velmi silní kandidáti,“ řekla europoslankyně Dita Charanzová, členka liberální frakce ALDE.

Udělení ceny Badávímu je podle ní „symbolické gesto“. „Ale, jak už jsme viděli i v jiných případech, pokud tlak mezinárodního společenství je opravdu silný, má možnost ty věci změnit,“ uvedla Charanzová, která se podílela na nominaci venezuelské opozice.

Za „symbolické“ označil udělení ceny Badávímu i člen frakce Evropské lidové strany (EPP) Tomáš Zdechovský. „Musíme říkat, že svoboda slova je pro nás jedna z nejdůležitějších věcí, kterou dodržujeme a chceme dodržovat, a nemůžeme nad Badávího situací jenom mávnout rukou a tvářit se, že se nic nestalo,“ uvedl.

Saúdská Arábie je podle něj sice strategický partner v boji proti Islámskému státu, na porušování lidských práv se ale i tak musí upozorňovat.

Poslankyně socialistické frakce (S&D) Olga Sehnalová ocenila mimo jiné i projev Badávího manželky. „Její projev byl velmi otevřeným a silným poselstvím míru a samotného kritického myšlení. Doufám, že udělení Sacharovovy ceny přispěje nejen k tomu, že se na jeho případ nezapomene, ale i k tomu, že bude brzy propuštěn,“ uvedla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video