Roxana Saberiová den po svém podmínečném propuštění z teheránského vězení. (12. května 2009)

Roxana Saberiová den po svém podmínečném propuštění z teheránského vězení. (12. května 2009) | foto: Profimedia.cz

Saberiová si před zatčením okopírovala tajný íránský dokument

  • 17
Dva dny po podmínečném propuštění americké novinářky Roxany Saberiové z teheránského vězení vyšlo najevo, že reportérka měla kopii tajného íránského dokumentu o americké ofenzivě v Iráku v roce 2003. Oznámil to její právník Saleh Nikbacht. "Nikdy ale informace (ze zprávy) nepoužila," dodal.

Jak mladá novinářka k tajnému dokumentu, který byl vyhotoven v íránské prezidentské kanceláři, přišla, není jasné. Britský deník The Times na svých webových stránkách uvedl, že si pořídila kopii v době, kdy pracovala jako překladatelka pro vlivný náboženský úřad v Íránu.

Reportérka, která má po otci také íránský pas, žila v Íránu posledních šest let. V lednu ji zatkli policisté kvůli tomu, že kupovala alkohol a měla prošlou novinářskou licenci. Na konci dubna ji pak soud poslal do vězení na osm let za špionáž pro USA. Před dvěma dny odvolací soud její trest zmírnil na dvouletou podmínku a propustil ji na svobodu. - více o soudu se Saberiovou se dočtete zde

Reza Saberi čeká na propuštění své dcery z vězení v Íránu
Za dcerou přijeli do Íránu po jejím zatčení oba rodiče a bojovali o její propuštění. Na snímku otec Reza Saberi před propuštěním dcery.

Teď se objevují informace, že v procesu hrálo roli právě její držení tajných dokumentů. Sama novinářka podle svého hlavního obhájce Abdolsamáda Choramšahího u odvolacího soudu doznala, že udělala chybu a při své práci nahlížela do dokumentů, do nichž neměla.

Informace ze zprávy ale údajně nikdy nepoužila. Původní soudce ji uznal vinnou ze špionáže pro nepřátelský stát. Odvolací soud poté snížil trest, odsoudil ji "jen" za pořízení kopie tajné zprávy a její držení. "Protože neměla (s dokumentem) špatné záměry a nepoužila (ho), dostala dva roky podmíněně," vysvětlil Nikbacht.

Reportérka, která se narodila a vyrostla ve Spojených státech, strávila v íránském vězení poslední tři měsíce. V nejbližší době se chystá vrátit zpět do USA. Podle včerejšího verdiktu může opustit Írán, kdykoli bude chtít, nicméně nesmí v zemi pět let vykonávat novinářskou profesi.

Případ Roxany Saberiové

Saberiová se narodila a vyrostla ve městě Fargo v americkém státě Severní Dakota. Její otec Réza Saberi je Íránec, matka Akiko Japonka. V roce 1997 získala titul Miss Severní Dakoty a v následujícím roce se dostala mezi deset finalistek Miss Ameriky.

Na univerzitě studovala nejdřív rozhlasovou novinařinu, má magisterský titul z mezinárodních vztahů na univerzitě v Cambridgi. Do Íránu přijela před šesti lety.

Roxana Saberiová na snímku z roku 2003 v Teheránu.Po zatčení na konci ledna ji převezli do teheránské věznice. V dubnu ji soud poslal na osm let do vězení za špionáž pro Spojené státy. Proti rozsudku protestovaly organizace na ochranu lidských práv, USA i samotná Saberiová. Ta držela ve vězení proti svému trestu dva týdny hladovku.

Analytici upozorňovali na to, že její případ by mohl zmařit Obamovu snahu navázat po desetiletích vstřícnější vztahy s Teheránem. Do kauzy se později vložil i íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který nařídil, aby reportérce v odvolacím procesu zaručili plné právo na obhajobu.

Některé organizace na ochranu lidských práv upozornily, že původní soud nedodržel práva Saberiové. Odvolací soud v květnu její trest snížil na dva roky podmíněně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video