Jednou z cest jak zlegalizovat peníze z krádeže v bezpečnostní agentuře je podle odborníků nákup diamantů. Ilustrační foto

Jednou z cest jak zlegalizovat peníze z krádeže v bezpečnostní agentuře je podle odborníků nákup diamantů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

S vypráním stamilionů může zloději pomoci mafie

  • 26
Diamanty, majetkově neprůhledné firmy z daňových rájů, které mohou přes najaté advokáty nakupovat nemovitosti a investovat po celém světě, anonymní cenné papíry. Podle oslovených policistů, finančních úředníků a právníků je možností, jak vyprat půlmiliardu, nepřeberné množství. Má to však háček.

Žádná z těchto akcí se neobejde bez důkladné přípravy, kterou člověk bez zkušeností z byznysu a finančnictví těžko zvládne, nebo rovnou asistence organizovaného zločinu.

A mafie pracuje s velkým "diskontem". Z vyprané částky si běžně strhává čtvrtinu či polovinu, ale zájemce o její služby může zaplatit také cenu nejvyšší.

"Bílých koňů, kteří po činu rychle ztratili cenu a přišli o život, je celá řada. Neznamená to však, že by se jejich následovníci poučili,"říká bývalý policista, který dnes pracuje u celní správy.

Podle něj šlo v případě uloupené půlmiliardy z firmy G4S buď o náhodný čin několika lidí, kteří dostali šanci peníze ukrást, nebo o dobře připravenou akci organizovaného zločinu. Podle toho bude vypadat cesta ztracených peněz.

V prvním případě nemají pachatelé jinou šanci než "zalehnout na matrace", nejlépe v zahraničí, a hotovost pomalu utrácet. V případě půlmiliardy korun by to však trvalo desítky let (při měsíční útratě milion korun by to zabralo sedmačtyřicet
roků).

Těžko realizovatelný plán by mohlo navíc citelně zkomplikovat zavedení eura, kdy se bude většina korun měnit na běžných účtech a s hotovostí bude nutné zajít do banky.

Pokud byla akce detailně připravena, třeba i včetně nové identity pachatelů, otevírá se mnohem víc možností, jak peníze užít.

"Způsobů, jak rozmělnit miliony, je strašně moc. Tam ani naše fantazie nesahá," říká šéf finančně-analytického útvaru ministerstva financí Karel Korynta.

Podle něj může být na vyvedení peněz zainteresovaná například větší firma, která má čilé styky se "správnými" zeměmi, a zvýšeného provozu na účtech si tak nikdo nevšimne.

"V takových případech se počítá s vysokými náklady, které si firma za službu naúčtuje," dodává Korynta.

Oblíbený je podle oslovených pražských právníků, z nichž však nikdo nechce dávat tipy na jméno, také nákup drahých kamenů. Půlmiliarda, která v hotovosti váží několik metráků, se tak může scvrknout do několika vykládaných kufříků.


Video