Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

S virtuálním taxametrem přijdou spory o cenu a udávání řidičů

  13:47
Zamýšlená aplikace do mobilního telefonu, která má přistihnout nepoctivé taxikáře, přinesla řadu otazníků. Taxikáři i advokáti varují, že při používání programu mohou hrozit nejasnosti a spory. Taxametr v mobilu má navíc zastat funkce, které už existují. Firma, která koncept nabídla Praze, připouští, že řada otázek je stále nedořešená.
Virtuální taxametr pro mobilní telefon

Virtuální taxametr pro mobilní telefon | foto: iDNES.cz / Et Netera

Virtuální taxametr by podle tvůrců měl ukázat nejkratší trasu, dobu jízdy a cenu za taxi. Firma má také ambice, aby ve spolupráci s pražským magistrátem aplikace umožnila nepoctivého taxikáře vyfotit a nahlásit ho na horkou telefonickou linku.

Advokát Karel Vrzáň upozorňuje, že pořizování fotografií nepoctivých taxikářů může v praxi selhávat. "Používání fotografie bez vědomí a souhlasu řidiče může být ve správním řízení napadeno. Taxikář by mohl tvrdit, že bylo zasaženo do jeho práva na ochranu osobnosti," řekl Vrzáň.

anketa

iDNES.cz oslovil kandidáty na budoucí pražské primátory parlamentních stran a zeptal se jich: Potřebuje Praha virtuální taxametr?

Jiří Dienstbier mladší, ČSSD
Taková aplikace by byla zajímavá, protože by lidé dostali do rukou nástroj proti nepoctivým taxikářům. Samozřejmě, že by nebyla samospásná, byl by to jen pomocný nástroj, aby si lidé ověřili, zda jsou jim poskytovány služby na úrovni.

Markéta Reedová, VV
Nevyřeší to, že některé skupinky taxikářů okrádají turisty v Praze. Na ně budou platit jen pokuty, sebrání licencí a případně i zabavení aut. K projektům typu virtuální taxametr jsem skeptická, protože už jsem viděla třeba projekt Bezdrátová Praha, který stál 250 milionů a nefunguje.

Bohuslav Svoboda, ODS
Když o tom nic nevíme, tak to Praha nemůže kupovat. Abych k tomu zaujal stanovisko, potřebuji vědět, kolik to přesně bude stát, kdo to bude servisovat, jaké jsou právní otázky a technické požadavky.

Zdeněk Tůma, Top 09
Slyšel jsem o této technologii z médií, nicméně neznám podrobnosti. Mohla by to být zajímavá alternativa, o které bychom mohli uvažovat.

Pokud by se spor kolem důkazů dostal k soudu, instituce může MMS označit za nezákonnou. Pak hrozí, že správní řízení by se muselo obejít bez ní a zákazník by navíc riskoval soudní dohru ze strany taxikáře. "Předpokládám, že se ještě strhne velká diskuse kvůli posouzení kolize mezi právem na ochranu osobnosti a veřejným zájmem," domnívá se Vrzáň.

Podle firmy, která aplikaci plánuje, by právní otázky měl řešit magistrát nebo město, které s jejím vývojem pomůže a zaplatí za něj. "Je jejich úkolem, aby vše bylo právně v pořádku," řekl za společnosti Ondřej Čihař. Podle něj také lidé nemusí fotit obličej taxikáře, ale třeba jen vůz.

Složitá cena taxi služeb

Nejasnosti jsou také kolem výpočtu cesty. Majitel velké pražské taxislužby Jiří Kvasnička upozorňuje, že finální částka nemůže být vypočítána prostým násobením. "Taxametr je složitá věc a výsledná cena se skládá z nástupní sazby, sazby za kilometr a případně sazby za provozní čekání," upozornil Kvasnička s tím, že provozní čekání v Praze naskočí na taxametru i tehdy, když taxík pomalu popojíždí v koloně.

Podle Kvasničky se suma z taxametru může od sumy z mobilu lišit, aniž by taxikář zákazníka okrádal. "Užívání virtuálního taxametru povede ke konfliktům mezi zákazníkem a taxikářem," domnívá se Kvasnička.

"Snahou je situaci řešit, ale nedokážeme odhadnout všechny důsledky aplikace," řekl Čihař. Podle něj bude cena, kterou ukáže mobil, orientační. "Naší ambicí není spočítat ji přesně na koruny nebo desetikoruny, ale vyřešit, aby člověk nezaplatil za cestu například trojnásobně," dodal marketingový manažer firmy.

Aplikaci jde obejít

Po zveřejnění plánů na virtuální taxametr se také okamžitě objevily názory, že firma přináší něco, co již existuje. "Není to úžasná myšlenka nebo neotřelý nápad. Podle mého názoru by stačila i jakákoliv navigační aplikace. Například ta v telefonu. Některé se navíc dnes už dají pořídit zdarma," domnívá se vývojář Michal Havryluk.

"Magistrát nemusí kupovat žádný hrůzostrašný software. Stačí, aby upozornil, že to už na internetu funguje léta," dodal Kvasnička. Na webu některých společností existují formuláře na výpočet orientační ceny. Cenu lze zjistit i prostřednictvím dispečinku nebo textovou zprávou zaslanou taxispolečnosti.

Městská policie a magistrát se navíc oznámením lidí, kteří tvrdí, že je taxikář okradl, zabývají už nyní. Lidé se tak pomoci dočkají i bez aplikace. "Máme skupinu Taxi, která se zaměřuje na nepoctivé taxikáře. Pokud někdo oznámí, že jejich služby nebyly standardní, řešíme to. Ze zákona jsme povinni reagovat na každý podnět," řekla mluvčí pražských strážníků Jana Přikrylová.

"Aplikaci můžete obejít, ale v ní bude bude všechno v jednom a tedy i jednodušší," uvedl Čihař. Podle něj bude zákazník mít vše po ruce už během cesty a navíc se obejde i bez datového připojení.

cena virtuálního taxametru

Firma si aplikaci spolu s její čtyřletou podporou a základní propagační kampaní cení na necelé dva miliony korun. Konkrétní částku neuvedla. Objevují se hlasy, které výši částky kritizují.

Vývojář aplikací Kryštof Celba tvrdí, že částka je přemrštěná a sám by prý dokázal podobný systém vyrobit levněji. "Aplikace si oceňuji na částku do 100 až 150 tisíc korun v závislosti na tom, co by měly a neměly umět," řekl iDNES.cz.

"Je možné, že skupina studentů by to levněji skutečně zvládla. Pak ale nastane otázka, kdo se o aplikaci bude starat dál," reagoval za autora nápadu virtuálního taxametru Ondřej Čihař.

Další vývojáři oslovení iDNES.cz cenu za čtyři platformy - iPhone, Android, WM a Symbian - za přemrštěnou nepovažují. "Pro jednu platformu ji odhaduji zhruba na 300 až 500 tisíc korun. Částka se ale může měnit v závislosti na složitosti provedení vlastní navigace a ceně mapových podkladů," domnívá se Michal Havryluk, student softwarového inženýrství a autor několika aplikací pro platformu Android.

"Řádově je částka v pořádku. Není to cena nejnižší, ale naše firma by si pravděpodobně řekla o ještě vyšší peníze. Taková aplikace musí být velmi profesionálně vytvořená. Už proto, že lze předpokládat, že bude hodně sledovaná - například mediálně," řekl Jiří Král ze společnosti Acrobits, která vyvíjí software pro mobilní telefony. Podle jeho odhadu by se cena takové aplikace mohla vyšplhat i na pět milionů korun.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

ANALÝZA: Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...