Lékaři pacienta s akutním problémem (i klíště je akutní problém) nesmějí poslat jinam. Ilustrační foto

Lékaři pacienta s akutním problémem (i klíště je akutní problém) nesmějí poslat jinam. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

S tou boreliózou jděte jinam, slyšela pacientka

  • 233
Strach z boreliózy po kousnutí klíštětem dohnal loni v srpnu Lenku T. do kutnohorské nemocnice. Rudý kruh okolo místa, kde bylo klíště přisáté, se totiž zvětšoval a žena nechtěla nic zanedbat čekáním na konec dovolené a na ošetření u vlastního lékaře v Praze.

"Chtěla jsem prostě, aby se mi na to nějaký doktor v nemocnici podíval, případně udělal odběry a řekl, jestli musím hned ke své doktorce a začít se léčit, nebo ne," vzpomíná.

"Jenže všichni, které jsem na chodbách kutnohorské nemocnice potkala nebo na které jsem tam zaklepala v ambulancích, mě odmítli s tím, že si mám jet ke své doktorce domů. Nakonec jsem uprosila na chodbě nějakou sestřičku – svlékla jsem si tam kalhoty – a ta mi řekla, že je to borelióza a že mám jít na odběr v Praze," popisuje Lenka T.

Podle mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny však takovým odmítnutím péče lékaři porušili zákon i smlouvu, kterou mají se zdravotní pojišťovnou.

Být na dovolené a hledat lékaře...
"Takových případů zrovna řešíme poměrně dost. Lidé si nám stěžují na odmítnutí od lékaře v místě, kde byli na dovolené," říká mluvčí VZP Jana Víšková.

Jenže lékaři pacienta s akutním problémem (i klíště je akutní problém) nesmějí poslat jinam. Každé takové odmítnutí by měl pacient písemně nahlásit zdravotní pojišťovně.

"My pak věc vyšetříme a lékaři hrozí sankce. Pokud zjistíme, že lékař opakovaně odmítá pacienty a že je stížností na něj víc, může to skončit až tím, že s ním neobnovíme smlouvu," vysvětluje mluvčí.

Pro pacienta to bohužel většinou znamená, že si přímo v ordinaci vyšetření od lékaře, který ho odmítá, v tu chvíli stejně nevyhádá a musí jinam.

Jiná věc je, pokud pojišťovna s lékařem nemá smlouvu. "Pak je nutné, aby si péči pacient sám zaplatil. Akutní věci, třeba zlomeninu, však hradíme i těmto nesmluvním lékařům," říká Jana Víšková.

Redaktorky MF DNES proto otestovaly lékaře v místech, kde lidé z Česka často tráví svou dovolenou: v Praze, na Šumavě, v Českých Budějovicích, Kutné Hoře a v Táboře.

Když vás vyhodí, porušují zákon
Z devíti navštívených praktických lékařů, gynekologů a nemocničních ambulancí se s odmítnutím redaktorka setkala jen v šumavské Sušici. Naopak lékaři na poliklinice Sever v Českých Budějovicích, v kutnohorské nemocnici a v nemocnici v Táboře pacientky ochotně přijali.

Pomohli i na poliklinice Budějovická v Praze, odkud má rok starou nepříjemnou zkušenost jiná žena, Lenka K. z Prahy. "Po třech dnech, kdy jsem šoupala doma nábytkem, jsem nemohla bolestí spát, jak mě bolelo zápěstí a pravá ruka až k lokti. Protože nemám v Praze trvalé bydliště a nemám tu lékaře, šla jsem na nejbližší pražskou polikliniku," popisuje. "Chtěla jsem jen, aby mi řekli, co s tím, aby to nebolelo," říká.

"Šla jsem do prvních dveří. Lékařka tam nikoho neměla, ale odmítla mě, že k ní spádově nepatřím. Neochotně mě vzala až poté, co jsem si vymyslela, že se budu stěhovat do blízkosti polikliniky, a nadiktovala jsem adresu své kamarádky," říká žena.

"Každý může jít kdykoliv k jakémukoliv lékaři a pojišťovna to zaplatí. Pokud tedy má s daným lékařem smlouvu a péče je neodkladná," zdůrazňuje mluvčí VZP Jana Víšková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video