Podnik na zpracování plynu v Alžírsku, na který zaútočili islamisté a vzali

Podnik na zpracování plynu v Alžírsku, na který zaútočili islamisté a vzali desítky rukojmí (17. ledna 2013) | foto: AP

Alžírská armáda udeřila na islamisty, v boji padly desítky rukojmích

  • 11
Při útoku alžírské armády na únosce, kteří ve středu na východě země zajali desítky lidí, zemřelo 30 rukojmích a nejméně 11 únosců, informovala agentura Reuters. Armáda už ve středu místo obklíčila, ve čtvrtek pak proti islamistům nasadila vrtulníky. Podle alžírského ministra informací neměla vláda jinou možnost, než zaútočit.

Islamisté ve středu zajali u města Ajn Amanás na východě Alžírska skoro dvě stě lidí, mezi nimiž bylo 41 cizinců (mimo jiné Britů, Norů, Francouzů či Japonců). Útok radikálů se odehrál ve středu brzy ráno, když skupina cizinců za doprovodu alžírské ochranky jela na letiště. Ochranka palbu islamistů opětovala a ozbrojenci se stáhli do areálu podniku, kde zajali podle dostupných informací oněch až dvě stě lidí.

Zhruba čtyřicet alžírských rukojmích brzy propustili. Byly to prý hlavně ženy, jež na místě pracovaly jako tlumočnice. Ve čtvrtek dopoledne se údajně podařilo z islamistického zajetí prchnout nejméně pětačtyřiceti lidem, třiceti Alžířanům a patnácti cizincům. Tuto informaci se však zatím nepodařilo nezávisle ověřit.

Za propuštění rukojmích žádali útočníci ukončení operace v Mali, propuštění 100 vězněných teroristů a také bezpečný odchod s rukojmími do Libye. Areál následně obklíčila alžírská armáda. Vláda řekla, že s radikály nehodlá nikterak vyjednávat.

Na místo poslala vrtulníky a vojenská letadla a zahájila osvobozovací operaci. Při zásahu byli nejdříve zraněni dva Japonci. Agentura Reuters s odvoláním na alžírského bezpečnostního činitele napsala, že zemřelo 30 rukojmích, včetně sedmi vězněných cizinců, a nejméně 11 islamistů. Podle alžírského ministra informací přišli ozbrojenci z Libye. Informace o mrtvých se během dne značně rozcházely.

Podle alžírského ministra informací, jenž byl prvním členem vlády, který se k únosu vyjádřil, neměla armáda jinou šanci než použít násilí. Vyjednávání s únosci, kteří podle jeho informací přišli z Libye, prý k ničemu nevedlo.

Zastavte "brutální agresi"

Incident souvisí s nynějšími boji v Mali. Ve čtrnáctimilionové zemi na západě Afriky od minulého pátku zasahuje francouzská armáda, kterou o pomoc požádala tamní vláda. Ta už sama nestačila na islamisty, kteří před devíti měsíci ovládli sever země a minulý týden začali postupovat na jih.  O francouzském zásahu v Mali čtěte zde.

Francie má v Mali 1 400 vojáků

Francie už má v Mali 1 400 vojáků, řekl francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Své jednotky chtějí v rámci rezoluce Rady bezpečnosti OSN do Mali vyslat také západoafrické země. Jako první se připojuje Nigérie, jejíž 200 vojáků odletí do Mali ve čtvrtek. Čad už potvrdil vyslání dvou tisíc vojáků. Celkem má mít africká mise přes 3 000 lidí.
Česká republika svou účast v misi zvažuje.

Alžírsko se do operace v Mali zapojilo tak, že Francii poskytlo svůj vzdušný prostor. Ozbrojenci, kteří zaútočili v Ajn Amanásu a kteří se hlásí k napojení na al-Káidu, řekli, že jejich čin je reakcí právě na francouzskou operaci v Mali.

Výměnou za propuštění rukojmích žádali "zastavení brutální francouzské agrese". Alžírská vláda však, jak už bylo řečeno, odmítla vyjednávat. Ve čtvrtek pak uvedla, že se požadavky islamistů mění, nyní prý chtějí hlavně zajistit bezpečný odchod z místa spolu s rukojmími.

Podnik na zpracování plynu, na který islamisté zaútočili, vlastní alžírská společnost Sonatrach spolu s britským BP a norskou firmou Statoil. Při středečním ataku byli dva lidé zabiti (Brit a Alžířan) a dalších šest zraněno.

Televize CNN pak citovala nejmenovaného amerického činitele, který nevěří, že středeční útok opravdu souvisí s boji v Mali. "Úroveň plánování naznačuje, že toto nacvičovali ještě před tím, než začaly francouzské stíhačky létat nad Mali," řekl činitel americké televizi.

To samé si myslí i britský ministr zahraničí William Hague. Ten upozornil, že akce v Alžírsku byla zjevně naplánovaná s velkým předstihem, a naznačil tak, že nemusí mít spojitost s francouzskou operací v Mali.

Británie spolupracuje s alžírskou vládou a premiér David Cameron je připraven
vyhovět jakékoli žádosti o pomoc. Alžír zatím o nic nepožádal. Také Francie má plnou důvěru v to, že Alžír situaci zvládne.

Francouzská opozice poukázala na to, že Francie je v zásahu v Mali osamocená. Ministr obrany Jean-Yves Le Drian má odpoledne jednat v Berlíně a Paříž chce požádat také další partnery o větší podporu. Ministři zahraničí EU schválili zapojení 200 instruktorů do výcviku maliské armády. Do bojových operací však tito vojáci nezasáhnou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video