S teroristy budou bojovat ruce a obličeje

  • 4
Teroristé se loni v září nevědomky zasloužili o rozvoj biometrie - techniky rozpoznávání tělesných znaků. Klíčovým tématem oboru se pomalu stává vnitřní bezpečnost. Odborníci teď horečně pracují na nových postupech osobní identifikace. Tam, kde lidem dosud ke vstupu nebo k potvrzení transakcí a dokumentů, stačila různá hesla, PINy nebo magnetické karty, otevřou v budoucnu dveře jen nezfalšovatelné tělesné znaky.

K průkopníkům nové metody patří berlínská společnost Dialog Communication Systems a mnichovská vývojová laboratoř výrobce čipů Infineon. Pro její zaměstnance začíná pracovní den pohledem do kamery, která podle tvaru obličeje usoudí, zda dotyčného pustí do bezpečnostní zóny.

"Zájem o biometrii po 11. září prudce vzrostl," říká Astrid Albrechtová z Německého svazu spotřebitelských centrál s tím, že mnohé podniky už plánují nové projekty. Testy nové technologie už běží na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem.

Úřady o nové technologii vědí
Debatu o otiscích prstů, barvě oční duhovky a tvaru obličeje výrazně posunul i ministr vnitra Otto Schily, který navrhl zanést biometrický otisk do osobních průkazů.

Spolkový sněm už koncem loňského roku schválil sérii protiteroristických opatření, která zahrnují i rozšíření zatím neupřesněných identifikačních parametrů v dokladech.

Biometrické rozlišovací postupy
Biometrické rozlišovací postupy vycházejí z předpokladu, že určité znaky jako otisk prstů, hlas, pohyb rtů nebo tvar tváře jsou relativně neměnné a lze je využít k rozpoznávání. V praxi se tělesné znaky zaznamenávají na čipu, kde se pak srovnávají s originálem.

"Pro všechny postupy je ale zatím společné, že neumožňují stoprocentní rozpoznání," shrnuje poznatky Henning Arendt, který na spolkovém ministerstvu hospodářství projekt biometrického rozlišování vede.

Změny a chyby
Vzhledem k tomu, že se člověk mění, podléhají i zdánlivě neměnné znaky tomuto procesu. Při poměrně nízké hladině tolerance stačí i malá rána na prstu a počítač hlásí chybu.

Míra chybnosti může podle Arendta dosahovat až dvouciferného procentuálního podílu. "Není proto možné, aby například z osmdesáti milionů německých občanů mělo byť jen deset procent problémy s přechodem hranic," říká.

Proto se dosud biometrie podle odborníků hodí spíše pro využití v malých okruzích lidí třeba v citlivých provozech. Širší zavádění se zatím testuje. Je také nutné ještě zjistit, zda se nedají systémy oklamat třeba fotografiemi, zvukovými nahrávkami nebo videozáznamem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video