S teplem přibývají ve vodě řasy a sinice

Voda ve většině koupališť v Čechách a na Moravě je zatím podle hygieniků zdravotně nezávadná. S teplým a slunečním počasím se však dá předpokládat zvýšený výskyt vodního květu a jedovatých sinic ve vodních nádržích. Ty mohou zvlášť u citlivých lidí způsobit rýmu, zánět spojivek, kožní vyrážky a někdy až astmatický záchvat. Závisí to hlavně na dispozici k alergické reakci a na druhu a množství řas ve vodě.Jak jednoduše zjistit přítomnost nebezpečných sinic ve vodě se dočtete ZDE.

Vodního květ zanamená přemnožení řas, které může plavcům přivodit nepříjemná onemocnění, především alergie. Voda se zpravidla zeleně zakalí, na hladině se mohou objevit vláknité chomáče, modrozelené jehlice, zelený "prášek" nebo sliznatý povlak.

Voda v pražských koupalištích je nezávadná, ale po několika horkých dnech lze počítat s biologickým znečištěním v přírodních koupalištích. "Otevřených ani krytých bazénů se to netýká. Zvýšený obsah sinic a řas lze už nyní pozorovat v přírodních koupalištích, především v nádržích Džbán a Hostivař, ale zatím jsou hodnoty v normě," řekl Vladimír Polanecký z Hygienické stanice hlavního města Prahy. Podotkl, že znečištění sinicemi nemusí uškodit každému. Hůře jej snášejí alergici.

Na Karlovarsku je kvalita vody dobrá, pouze v přehradní nádrži Skalka u Chebu se nedoporučuje koupat i přes snížení sinic. Ty se zde rozšířily po opakovaném vypouštění přehrady v posledních letech, kdy na obnažených březích vyrostla zeleň a po zatopení začala tlít. Zlepšení očekávají vodohospodáři příští rok po ukončení opravy hráze a naplněním přehrady.

Velmi dobré podmínky pro koupání  jsou v dolní části Hracholuské přehrady na Plzeňsku, na rozdíl od jejích horních partií. "V dolní části nádrže, od hráze směrem k silničnímu mostu, je malé množství sinic a ustoupil i hnědý zákal rozsivek. Voda je průhledná místy až téměř do pěti metrů, " řekl  Jindřich Duras z Povodí Vltavy.

Většina vodních ploch na Českomoravské vrchovině není podle hygieniků vhodná k celodennímu koupání, i když zákaz nebyl nikde vydán. Nejlepší podmínky jsou na Pelhřimovsku a Jihlavsku, nejhůře jsou na tom Havlíčkobrodsko a Žďársko.

Na Pelhřimovsku se nedoporučuje celodenní koupání v rybníce Kalich na Kamenicku, na Jihlavsku je vhodné pouze koupaliště v Lukách nad Jihlavou. Na Žďársku vyhovují pouze Skalský rybník a lom u Dolní Rožínky, na Třebíčsku koupaliště v Rouchovanech a v okresním městě. Nejhůře jsou na tom v okrese Havlíčkův Brod a jedině v tomto městě je také vhodné koupaliště.

Na Olomoucku zatím nebylo uzavřeno žádné koupaliště, voda je v pořádku a ani teplé dny zřejmě nic nezmění. Sinice v tomto regionu problém nepředstavují, dobře dopadly i kontroly v bazénech.

Kvůli sinicím se nedoporučuje koupat v Holáseckých jezerech, horním a středním rybníku v Brně - Líšni a na Brněnské přehradě. Jediné vyhovující přírodní koupaliště v Brně je spodní líšeňský rybník. Největším problémem podle hygieniků je, že u rybníků nejsou sprchy.

Odborníci rovněž nedoporučují koupání v rybníku Apollo u Lednice a v první a třetí nádrži vodního díla Nové Mlýny, které kvůli své nízké hladině snadno prorůstají vodním květem a sinicemi.

Koupání není rovněž vhodné podle ředitelky Krajské hygienické stanice v Brně Dagmar Hrubé ani ve Vranovské přehradě na Znojemsku. "V současné době je její kvalita velice špatná. Znamená to, že je tam velice rozšířený vodní květ a sinice," dodala Hrubá.

Po deštích se zlepšila kvalita vody na Zlínsku v nádrži Topolná, na přehradách Osvětimany a Smraďavka u Buchlovic, bez sinic je i bývalé štěrkoviště se sociálním zázemím v Ostrožské Nové Vsi.

Situace je lepší také na přehradě Bystřička na Vsetínsku a dobře je na tom i Štěrkáč u Karolinky.

Na luhačovické přehradě zaznamenali zdravotníci výskyt řas, které mohou produkovat toxiny způsobující kožní potíže, záněty spojivek a další onemocnění zejména u dětí. Podle hygieničky Olgy Gröschlové se mohou sinice objevit při slunečném počasí na slepém rameni řeky Moravy v Napajedlích, známém jako Pahrbek. V Kroměříži hygienici varují před koupáním v biocentru Hráza. "Lidé se tam koupou na vlastní nebezpečí. Lépe je na tom štěrkoviště v Záříčí," uvedla okresní hygienička Jarmila Číhalová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video