Ženy z Islámské aliance přišly k mešitě a dožadovaly se příměří. Chtějí, aby byli do komplexu vpuštěni humanitární pracovníci.

Ženy z Islámské aliance přišly k mešitě a dožadovaly se příměří. Chtějí, aby byli do komplexu vpuštěni humanitární pracovníci. | foto: Reuters

S radikály v Červené mešitě mají mluvit vyjednávači

  • 3
Už šest dní se pákistánské úřady snaží vyřešit krizi kolem Červené mešity v metropoli Islámábádu. V komplexu zůstává zabarikádováno několik stovek lidí, podle všeho hlavně rukojmích, které zadržují ozbrojenci. Prezident Mušaraf se proto rozhodl sestavit tým vyjednávačů.

Drama v Červené mešitě, známé baště islámského radikalismu, se začalo odvíjet minulé úterý, kdy studenti zaútočili na policejní hlídky. Od té doby mešitu i s přilehlou náboženskou školou obléhají policisté a vojáci a snaží se přimět radikály, aby se vzdali.

Zatím neúspěšně. Z útrob komplexu už sice vyšlo přes 1200 lidí, ale několik stovek dál zůstává uvnitř. Jsou prý připraveni zemřít mučednickou smrtí za Pákistán. Říkají, že v zemi panuje zkažený režim a mravy jsou rozvolněné.

Vláda se zatím vyhýbá přímému útoku. Bojí se, že bude prolito příliš mnoho nevinné krve, napsal britský server BBC. Úřady totiž předpokládají, že ze stovek lidí uvnitř je ozbrojenců jen pár desítek a ostatní jsou rukojmí.

Střety už si vzaly přes dvacet životů. Vojáci nechali zdi komplexu několikrát vybuchnout, aby vytvořili otvory, jimiž by rukojmí mohli utéct. V noci a dnes ráno se u komplexu znovu střílelo, ale už ne tak intenzivně jako v předchozích dnech, tvrdí svědkové.

Vyjednávači osvobodí ženy a děti
Prezident Parvíz Mušaraf po konzultaci s bezpečnostními experty rozhodl, že bude vytvořen zvláštní tým vyjednávačů. Ti by měli zajistit propuštění žen a dětí, které prý radikálové drží ve dvou poschodích náboženské školy.

"Děláme všechno pro to, abychom se vyhnuli krveprolití," řekl Haníf Džalandrí z organizace, která v Pákistánu dohlíží na náboženské školy neboli medresy. "Pokoušíme se dosáhnout kompromisu a ukončit krizi mírovou cestou," dodal.

Ale vládě už pomalu dochází trpělivost. Ministr pro náboženské záležitosti popsal radikály zabarikádované v mešitě jako "zaryté teroristy". Vůdce studentů Abdul Rašíd Ghází prohlásil, že uvnitř rozhodně nejsou žádní příslušníci zakázaných extremistických skupin. Připustil nicméně, že jeho stoupenci raději zemřou, než by se vzdali.

Což potvrzují i tajné služby, podle jejichž informací jsou uvnitř desítky lidí schopných se bez váhání vyhodit do povětří. A to komplikuje plány na přímý útok, napsal britský server BBC.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video