Miloš Zeman se po inauguraci uklonil u sochy TGM na Hradčanském náměstí v

Miloš Zeman se po inauguraci uklonil u sochy TGM na Hradčanském náměstí v Praze. (8. března 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

S příchodem Zemana na Hrad se toho moc nezmění, píše The Economist

  • 12
Oproti Václavu Klausovi je Miloš Zeman příznivcem Evropské unie a levice, ale v některých ohledech si jsou dost podobní. Oba jsou populisté, oba byli premiéry a oba měli pohnutou politickou kariéru, napsal britský týdeník The Economist, který nepředpokládá, že Česko nyní čeká klidný prezidentský mandát.

Oba muži podle listu také hovoří bez obalu. Klaus odmítl obavy kolem globálního oteplování a označil za "apoštola arogance" bývalého amerického viceprezidenta Ala Gora, když ten varoval před změnami podnebí v důsledku lidských činností.

Fotogalerie

Zeman zase nazval svého hlavního rivala v nedávných prezidentských volbách Karla Schwarzenberga "sudeťákem", hovořil o novinářích jako o "hyenách" či "hnoji" a při návštěvě Izraele přirovnal někdejšího palestinského předáka Jásira Arafata k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, píše The Economist.

List poznamenává, že Klaus i Zeman jsou také velice bojovní, když jsou někým zklamáni. Odstupující český prezident po sporu se svým nástupcem v čele ODS Mirkem Topolánkem přispěl ke svržení Topolánkovy vlády, přestože se tak stalo v polovině českého předsednictví EU.

Zemanova někdejší strana ČSSD se podle britského týdeníku nyní obává jeho možné odplaty za to, že ho nepodpořila při prvním pokusu dobýt Hrad v roce 2003. "Po Klausově bouřlivé éře to příliš nevěstí klidný, konstruktivní prezidentský mandát," domnívá se The Economist.

Výpad proti novinářům se dal čekat

Z prvního projevu nového českého prezidenta zahraniční média zaznamenala především výpad proti mediálnímu vymývání mozků. List Wall Street Journal napsal, že právě kritická poznámka adresovaná novinářům vyvolala ve Vladislavském sále během Zemanova projevu silný potlesk.

Rakouský list Salzburger Nachrichten označil Zemanův útok na média za "obvyklý" a povšiml si toho, že nový prezident v prvním projevu hovořil výhradně o vnitropolitických otázkách. I list Wall Street Journal upozornil, že Zeman se vůbec nezmínil o Evropské unii a o zahraničních záležitostech.

Agentura AFP připomněla, že Zeman trpí vůči novinářům silnou averzí, což prokázal svými výroky o novinářském "hnoji". Upozornila zároveň na slova analytiků, že Zeman jako veterán levicové politiky pravděpodobně zabředne do tahanic s vratkou a na škrty orientovanou středopravou vládou premiéra Petra Nečase.

Poděkovat může Klausovi

Rakouská agentura APA Zemana označila za politika proslulého citáty a bonmoty, který svými prohlášeními vyvolával v zahraničí konflikty. APA připomíná, že Zeman se v roce 2002 postaral o poprask ve Vídni, když během interview řekl, že čím dříve se Rakousko "zbaví Jörga Haidera a jeho postfašistické strany, tím lépe". Krátce poté označil sudetské Němce za "pátou kolonu Adolfa Hitlera".

APA také píše, že Zeman se v prezidentské volbě mohl opřít nejen o podporu tradičně levicových voličů, ale i o část konzervativců. "Za to může poděkovat také odcházejícímu prezidentovi a svému úhlavnímu rivalovi Václavu Klausovi," tvrdí. I přes zcela opačné názory, které zastávají, se oba vzájemně respektují jako "muži, kteří drží slovo", poznamenává APA.

Ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na analytiky napsala, že Zeman se na postu prezidenta pokusí o upevnění prezidentské moci, zejména pokud jde o řízení české ekonomiky. Bude rovněž chtít navázat těsnější spolupráci mezi Prahou a Bruselem a "pragmaticky lobbovat za zájmy českého byznysu všude, kde to bude možné". Za jednu ze Zemanových hlavních myšlenek označuje boj s islámským fundamentalismem, který považuje za hlavní hrozbu 21. století.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue