S notebookem skoro jako s porcelánem

- Jistá známá počítačová společnost před časem s velkou pýchou rozesílala obrázky svého notebooku, který v Bosně přežil blízký výbuch dělostřeleckého granátu (a podle toho také vypadal), přesto však se jej podařilo spustit. Někdy to však tak dobře nedopadne - a ani kolem vás nemusí explodovat nepřátelské střely.
Notebook je pro práci v terénu přímo konstruován, musí tedy vydržet mnohem víc než stolní počítač. Díky tomu také stojí často i dvojnásobek ceny svého stejně výkonného, leč nemobilního kolegy. Už to je dost dobrý důvod jeho skutečnou odolnost raději příliš nezkoušet. O možnosti ztrát často nenahraditelných dat ani nemluvě.
ZA DISPLEJ NETAHAT
Citlivou (a přitom drahou) částí notebooku je především displej. Proto se nedoporučuje na něj sahat. Dávejte rovněž pozor, abyste při zavírání notebooku uvnitř omylem nezapomněli nějaký předmět (disketu, tužku a podobně), který se na povrch displeje přimáčkne.
Opraváři a obchodníci s použitými přístroji tvrdí, že jednou z nejčastějších poruch notebooků je poškozené spojení mezi výklopným displejem a vlastním počítačem. Příčina je zřejmá: zlozvyk přenášet, tahat a popotahovat otevřený přístroj za víko se zobrazovací jednotkou. Je to sice velmi pohodlné - ale při troše smůly i velmi drahé.
S tím hýbáním je ostatně vůbec lepší to nepřehánět, zejména pokud je přístroj v činnosti. Pevné disky notebooků jsou sice obvykle výrazně odolnější než u obyčejných počítačů, přesto i zde by se při prudším pohybu či nárazu mohlo stát, že se čtecí a záznamové hlavičky zaryjí do povrchu rotujícího disku a nenapravitelně jej poškodí.
POZOR NA PÁDY A TEPLO
Notebook je na rozdíl od stolního počítače přenášen a stěhován velmi často. Drsné zacházení, nebo dokonce pády mu nijak neprospějí. Při troše smůly stačí "let" z výšky pár decimetrů a je zle. I když po takové nehodě přístroj s úspěchem spustíte, raději si ihned zazálohujte cenná data na nějaké médium mimo notebook. A pokud se při spouštění objeví jakékoliv neobvyklé chování, raději zanechte dalších pokusů a obraťte se na kvalifikovaného opraváře.
Cílem konstruktérů notebooků je nacpat co nejvíc součástek do co nejmenší krabice. Na rozdíl od stolního počítače tu tedy téměř není žádný volný prostor - o ventilátoru ani nemluvě - hrozí tedy nebezpečí přehřátí. Moderní notebooky se přesto s problémem tepla za normálních podmínek dobře vypořádají. U starších přístrojů se ale čas od času přesvědčte, zda není některá část povrchu podezřele horká. Staly se již případy, že letitější notebooky (zejména levné neznačkové typy nejasného původu) samovolně vzplanuly. Nechávat je zapnuté bez dozoru se tedy nemusí vyplatit.
Ani vypnutý počítač - ostatně jako každé zařízení s elektronikou na bázi polovodičů a s magnetickým zápisem dat - nemiluje horko. Nechávat jej na místech, kam dopadá přes okna slunce, pod zadním sklem nebo v poličkách na palubní desce automobilu mu na životnosti nijak nepřidá.
NA CESTÁCH S OCHRANOU
Při cestách s notebookem se neobejdete bez dobré brašny. Měla by být samozřejmou součástí dodávky, někteří výrobci však šetří a skutečně kvalitní obal si musíte pořídit dodatečně. Rozhodně na něm nešetřete. Měl by chránit nejen před vlhkostí, prachem a nárazy, ale také před statickými výboji.
Do brašny se samozřejmě musí vejít i pár dalších věcí: síťový adaptér, diskety, nějaké ty papíry, tužka, přídavná zařízení PC Card (PCMCIA) a podobně. Přesto by tu měl mít počítač svůj vlastní pečlivě uzavřený "chlíveček" a každý další předmět pevné místo. Jen tak se nestane, že při otřesech (ať už v dopravním prostředku nebo při chůzi) bude vše do sebe navzájem narážet.
Výrobci se samozřejmě snaží, aby počítačové brašny na první pohled důstojně reprezentovaly svého majitele. Současně však je třeba zvážit i to, že notebook je velmi atraktivní a dobře zpeněžitelné zboží pro zloděje - nejen pracovníci BIS jsou okrádáni o své počítače. Máte-li tedy na vybranou, je lepší volit spíše nenápadnou tašku a bez firemních nápisů známých počítačových společností.

Moderní lehké notebooky sice umožňují i takovouto práci za pochodu, přesto je jistější si k nim sednout


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video