Nadpraporčík Hynek Matonoha si svoji helmu vyzdobil erby nacistických jednotek. V Armádě skončil.

Nadpraporčík Hynek Matonoha si svoji helmu vyzdobil erby nacistických jednotek. V Armádě skončil. | foto: Archiv MF DNES

S neonacisty v armádě zametu, slibuje ministr obrany Barták

  • 319
Vlivní armádní velitelé by se měli začít bát o své posty. Za to, že léta tajili a tolerovali neonacistické projevy svých podřízených. Ministru obrany Martinu Bartákovi došla trpělivost – chce, aby mu generální štáb do konce roku sdělil, jakou personální odpovědnost ze skandálu vyvodí.

Na případ vojáků elitního útvaru Jana Čermáka a Hynka Matonohy, kteří si například v Afghánistánu vyzdobili své helmy erby nacistických jednotek, upozornila MF DNES. Ministr Barták je poté na hodinu vyhodil z armády. - více čtěte zde

Nyní vyšlo najevo, že o extremistických výstřelcích těchto vojáků věděli jejich nadřízení léta, aniž rázně zakročili. "Jsem tím mimořádně znepokojen," přiznává ministr Barták, který se až teď dozvěděl, že vojáci projevovali náklonnost k extremismu už před několika lety.

"Vše nasvědčuje tomu, že selhala velitelská struktura i kontrolní mechanismy armády. Proto budu od generálního štábu požadovat vysvětlení těchto případů a budu chtít doložit, jak je možné, že podobní lidé mohli u jednotek působit tak dlouho," slibuje ministr.

Degradovaní vojáci Jan Čermák s Hynkem Matonohou byli dokonce – nehledě na varování, že inklinují k extremismu – pravidelně odměňováni a vyjížděli opakovaně do vojenských akcí NATO v Afghánistánu či Kosovu.

Jak řeší extremista problémy? Extrémně

"Tento dlouhodobě zanedbaný problém chci řešit s plnou vahou a odpovědností," ujišťuje ministr. Za jednu ze svých priorit proto považuje vymýcení neonacismu z armády.

Barták chce navíc motivovat velitele, aby extremismus vojáků nezametali pod koberec, jako se to stalo v Afghánistánu, ale nekompromisně proti němu bojovali a postihovali ho.

Na to, že Matonoha hajloval už před léty při opilecké pitce v Kosovu, upozornilo MF DNES několik jeho kolegů z jednotky. Stěžovali si na jeho stupňující se agresivitu i arogantní chování, kterého už měli plné zuby.

Podle svědků z české jednotky, s nimiž MF DNES hovořila, se Čermák s Matonohou v Afghánistánu chovali velmi agresivně i k místním obyvatelům. A nadávkami častovali dokonce i české odborníky z rekonstrukčního týmu v Lógaru.

Extremistických výstřelků českých vojáků v Afghánistánu si v podobě erbů SS na helmách všimli dokonce i vojáci 10. horské divize americké armády, které byli Češi podřízeni. Chování českých vojáků si Američané nedovedli vysvětlit.

Chování českých vojáků udivovalo i Američany

Stejně nepochopitelný pro ně byl dlouhodobý milenecký vztah jednoho z velitelů s řidičkou, z níž udělal svou asistentku. Podle svědků, kteří byli přímo na místě, pak vojákům oznámil, že jde o jeho intimní přítelkyni, aby ji tedy nechali na pokoji.

 I takové provinění považují Američané za absolutně extrémní chování, které demoralizuje jednotku a po němž následuje okamžité propuštění.

O projevech extremismu mezi vojáky existuje v brigádě rychlého nasazení či ve velení armády nejedno svědectví. Systematické přehlížení neonacismu či fatálních chyb velitelů českého kontingentu v Lógaru vyústilo nakonec na žateckém náměstí v "divadlo". Ministr obrany při něm nevědomky vyznamenal Čermáka, Matonohu i důstojníka, který vojáky upozorňoval na svůj vztah s podřízenou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video