Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen | foto: NATO

S některými talibanci se dá mluvit, říká šéf NATO před afghánskou cestou

  • 2
První pracovní cesta nového generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena vede do Afghánistánu. Alianční misi v této zemi označil za naprostou prioritu. Afghánistán se už nesmí znovu stát centrem mezinárodního terorismu, zdůraznil. Je proto ochoten jednat i s některými představiteli Talibanu.

Rasmussen se v Kábulu sešel s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. Ujistil ho, že při boji proti terorismu Aliance "udělá vše, co bude možné, aby se snížil počet civilních obětí".

Právě civilní oběti bojů s povstalci jsou v Afghánistánu velmi citlivým tématem. Velení sil NATO v zemi nedávno vydalo nové nařízení, jak mají vojáci postupovat, aby civilní ztráty minimalizovali. - čtěte Musíme omezit počet civilních obětí, nařídil velitel v Afghánistánu

Cesta do Afghánistánu je pro Rasmussena první oficiální zahraniční pracovní cestou ve funkci generálního tajemníka NATO. Úřadu se bývalý dánský premiér ujal počátkem srpna.

Alianční misi v Afghánistánu považuje za prioritu. Bezpečnosti v zemi nelze podle něj dosáhnout jinak než zvýšeným úsilím vojenských i civilních složek. "Není jiná alternativa," řekl Rasmussen. - čtěte Afghánistán, Rusko, odchod z Kosova, to jsou priority nového šéfa NATO

S některými talibanci se dá mluvit, míní šéf NATO

Letošní rok je podle něj pak zcela klíčový pro další vývoj, především s ohledem na nadcházející prezidentské volby, které se uskuteční 20. srpna.

Dosavadní prezident Karzáí, který je favoritem hlasování, na společné tiskové konferenci vyzval, aby po prezidentských volbách afghánští představitelé intenzivněji jednali s umírněnými skupinami Talibanu v některých provinciích o možném příměří.

"Pokud bych ve volbách vyhrál, pak mojí prioritou bude urychlení mírového procesu s Talibanem, skupinou Hezb-i-Islami a všemi dalšími skupinami, které nejsou součástí Al-Kajdy nebo nějaké jiné teroristické sítě či buňky," citovala Karzáího agentura Reuters.

Skupinu Hizb-i-Islámí vede bývalý paštunský velitel mudžahedínů, kteří bojovali proti sovětským vojskům, Gulbuddín Hekmátjár. Jeho stoupenci se v některých východních provinciích země připojili k Talibanu.

Šéf NATO připustil, že je připraven přijmout taková opatření, která povedou k ukončení konfliktu v zemi. K těm patří i případná jednání s některými skupinami povstalců. "Uvnitř Talibanu jsou skupiny, se kterými se dá mluvit v zájmu usmíření v Afghánistánu," řekl počátkem týdne.

Kromě prezidenta a představitelů současné afghánské vlády se Rasmussen sejde i s Karzáího politickými rivaly a dalšími kandidáty na prezidentský post.

, natoaktual.cz

Video