S modrými knížkami se podvádělo dlouho

  • 169
Chyba prozradila lékařku a pracovnici vojenské správy, které v Pardubicích prodávaly brancům za třicet až padesát tisíc korun modré knížky, čímž je zbavovaly povinnosti sloužit na vojně. Peníze totiž požadovaly i po mladíkovi, který měl na modrou knížku nárok kvůli skutečným zdravotním potížím. Ten to oznámil policii. Kriminalisté odmítají zveřejňovat podrobnosti.

"Vyšetřování je v počátcích. Získali jsme podnět, který nás přivedl na stopu," uvedla mluvčí pardubické policie Hana Fojtíková.

Lékařka i pracovnice vojenské správy jsou od středy ve vazbě, kde absolvovaly několik výslechů. Kromě žen vyšetřuje policie i sedm mladíků ve věku od dvaceti do jedenadvaceti let, kteří si modré knížky koupili a čelí obvinění z trestného činu uplácení a vyhýbání se branné povinnosti.

Pokud se prokáže, že modré knížky získali neprávem, musí počítat až s tříletým vězením a podstoupí i nový přezkum zdravotního stavu. Mladíci jsou podezřelí i z toho, že pomáhali zprostředkovat kontakt na další zájemce o modrou knížku. "Nikoho dalšího dosud ale vyšetřovatel neobvinil," řekla mluvčí.

Lékařka, která prodej modrých knížek organizovala, pracovala v odvodových komisích mnoho let. Policie prověřuje, jak dlouho mohla s modrými knížkami manipulovat a o jaké částky se obohatit. Přestože v odvodové komisi musí podle zákona pracovat vždy dva civilní lékaři, žádného dalšího zdravotníka policie nevyslýchá.

"Bylo to celé zorganizované tak, že vše zařizovala zadržená lékařka a pracovnice vojenské správy. Druhý lékař o tom vůbec nemusel vědět," dodala Fojtíková. Okresní úřad v Pardubicích, který zdravotnický personál pro odvody zajišťoval, uzavíral smlouvy výhradně se zatčenou zdravotnicí. Podle vedoucí referátu zdravotnictví okresního úřadu Evy Rainbergové šlo o propracovaný systém.

"Šokuje mě to," řekla Rainbergová, která je ve funkci od letošního června. Její předchůdce Jozef Balík, který vede odbor sociálních věcí a zdravotnictví na krajském úřadu, se k případu odmítl vyjádřit. "S novináři se po telefonu nebavím.
Pokud něco potřebujete, přijďte na konci týdne," řekl, než zvěsil. 

Dokazuje se to těžko, říká vojenský lékař
Nakolik je běžné koupit si modrou knížku? Vladimír Koreň, zástupce předsedy přezkumné komise Ústřední vojenské nemocnice v Praze, odpovídá diplomaticky: "Nemám ani potvrzeno, ani vyvráceno, že se někde něco takového děje."

Jeho pracoviště funguje jako centrální poradní orgán pro lékařské komise územních vojenských správ. Přezkoumává to, co se komisím nezdá: když mají pocit, že branec simuluje, nebo se nemohou rozhodnout, zda už jsou zdravotní potíže na modrou knížku. Negativní stanovisko vydá vojenská nemocnice v deseti až patnácti procentech případů.

Koreň však připouští, že případy podvodně získávaných modrých knížek se k nim vůbec nemusí dostat. Jinak řečeno: záleží na tom, jak "šikovný" je lékař, který návrh vystavil. Komise pak věří jeho nálezu, není důvod cokoli přezkoumávat a na podvod se nepřijde.

Funguje to tak? "Možná," připouští Koreň. "Nemohu to říci, nikdy jsme takový zjevný případ neřešili," dodal.

S čím lze modrou knížku získat? Obecně s těžkým zdravotní postižením, například psychickou nemocí, slabým zrakem či astmatem. V poslední době si lékař všímá ještě nedávno jen těžko představitelné věci. Muži, jimž byla udělena kvůli jejich zdravotním potížím modrá knížka, ji vracejí a dožadují se přezkumu. Jejich pohnutky jsou podle Koreně velmi pragmatické: "Zaměstnavatel si klade jako podmínku absolvování vojenské základní služby."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video